Rize Samsun Otobüs Bileti

Rize Samsun Arası

  • Otobüs bileti fiyatları, seçtiğiniz güzergah için en ucuz 45,00 TL'den başlamaktadır, üstelik 6 ay taksit seçeneğiyle!
  • Kaç kilometredir? Bu rota 421 km'dir.
  • Kaç saat sürmektedir? Bu rota ortalama 6sa 56dk sürer.
  • Bu güzergahta günlük ortalama 1 firma sefer düzenlemektedir. Rize Samsun arası giden otobüs firmaları ortalama 15 sefer düzenlenmektedir.

Rize Samsun otobüs bileti, en ucuz fiyatlar ile NeredenNereye.com'da! Kredi kartı veya banka kartınızla Rize Samsun otobüs biletinizi online satın alabilirsiniz. Rize Samsun otobüs firmaları arasından dilediğini seç, otobüs biletini kolayca al!

Rize Samsun Otobüs Biletleri

 Rize Samsun otobüs bileti mi aradınız? Rize Samsun otobüs firmaları ve seferleri, en ucuz bilet fiyatları ile burada!

Yüzölçümü 463 km2 olan Alaçam ilçesi doğu ve güneyde Bafra, güneybatıda Vezirköprü ilçeleri, batıda Sinop ili, kuzeybatıda Yakakent ilçesi, kuzeyde de Karadeniz ile çevrilidir.

İlçe toprakları genellikle dağlıktır. Bu toprakları, Küre Dağları’nın uzantılan engebelendirir. Karadeniz kıyılarına doğru alçalan bu dağlar Karadeniz’e dökülen birçok çay ve dere ile parçalanmıştır. Ovalar, daha çok bu akarsuların oluşturduğu vadi tabanlarında yer alır. Bafra Ovası’nın batı uzantısı ilçenin kuzeydoğu kesimine sokulur. En önemli su kaynağı Taşkelik Deresi ile ilçe sınırları dışında Kızılırmak’a katılan Ilyaslı Çayı’dır. Altınkaya Baraj Gölü’nün küçük bir bölümü ilçe sınırları içinde kalır.

İlçedeki en önemli ekonomik etkinlik tarımdır. Başlıca bitkisel ürünler tahıl, fındık ve tütündür. Hayvancılığın yanı sıra balıkçılık da yapılır.

Yörenin 1418’de Osmanlı topraklanna katıldığı bilinir. Alaçam 19. yüzyıl sonlarında Trabzon vilayeti Canik sancağına bağlı Bafra kazasının nahiyesi olarak yönetiliyordu. Nahiye merkezinin belediyesi 1884’te kuruldu. Cumhuriyet döneminde önceleri Bafra ilçesine bağlı bir bucak olan Alaçam, 1944'te ilçe yapıldı.

Alaçam kenti, 1 km’lik bir karayoluyla Sinop-Samsun karayoluna bağlanır. Önemli bir sanayi tesisi olmayan kentin sosyal ve ekonomik açıdan Bafra’yla yoğun bir ilişkisi vardır.

Yüzölçümü 180 km2 olan Asarcık ilçesi batıda Kavak ilçesi, kuzeyde Merkez ilçe, kuzeydoğuda Tekkeköy, doğu ve güneydoğuda Ayvacık ilçeleri, güneyde de Amasya iliyle çevrilidir. Eskiden Kavak’a bağlı bir bucak olan Asarak, 1987’de ilçe yapıldı.

İlin güneydoğu kesiminde yer alan ilçe topraklarını Canik Dağları engebelendirir. Bu topraklardan doğan sulan Abdal Çayı toplar. Ekime elverişli toprakları sınırlı olan ilçede büyük bölümü yerel olarak tüketilen düzeyde bitkisel üretim yapılır. En çok buğday, mısır, arpa ve şekerpancarı yetiştirilir.

Eski bir yerleşme alanı olan ilçenin Gökgöl Köyü’ndeki ahşap camisinin 1180’de yapıldığı ileri sürülmektedir. Ayaklıalan Köyü’nde kalıntıları bulunan kilisenin yapım tarihi bilinmemektedir. İlçeye 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı’ndan sonra Kafkasya’dan gelen Çerkesler yerleşti.

Eskiden köy olan Asarak Kasabası 1959’da bucak merkezi, 1987’de de ilçe merkezi yapıldı. Kasaba belediyesi 1989’da yapılan yerel yönetim seçimleri sırasında kuruldu.

  Rize Hakkında
Nüfus:
204,194
Yüzölçümü:
3.921,98 km²
Plaka:
53
Telefon kodu:
(464)
Otogar:
Rize Otogarı
  Samsun Hakkında
Nüfus:
1,261,810
Yüzölçümü:
9.364,10 km²
Plaka:
55
Telefon kodu:
(362)
Otogar:
Samsun Otogarı
Sessiz Kalmayın!
Firmaya verdiğiniz puanı, yorumlarınızı ve şikayetlerinizi bizimle paylaşın!

Yorum yazabilmek için aşağıdaki formu kullanarak giriş yapmanız gerekmektedir.