Otobüs Firmaları
Bilet Fiyatları
 
100 TL
Bilet Al

Adıyaman Samsun Otobüs Bileti

Adıyaman Samsun Arası

  • Otobüs bileti fiyatları, seçtiğiniz güzergah için en ucuz 100,00 TL'den başlamaktadır.
  • Kaç kilometredir? Bu rota 754 km'dir.
  • Kaç saat sürmektedir? Bu rota ortalama 11sa 30dk sürer.
  • Bu güzergahta günlük ortalama 1 firma sefer düzenlemektedir. Adıyaman Samsun arası giden otobüs firmaları ortalama 2 sefer düzenlenmektedir.
  • Bu güzergah için en popüler firma Adıyaman Ünal firmasıdır.

Adıyaman Samsun otobüs bileti, en ucuz fiyatlar ile NeredenNereye.com'da!

Türkiye'nin her yerine en uygun otobüs biletlerini birkaç tık kolaylığı ile kredi kartı veya banka kartınızla satın alabilirsiniz. Adıyaman Samsun güzergahı üzerinde sefer düzenleyen tüm otobüs firmalarının arasından dilediğinizi seçin, en uygun otobüs biletini kolayca satın alın! Adıyaman Samsun seyahatinize başlamadan önce, Adıyaman ve Samsun hakkında detaylı bilgilere göz gezdirmeyi unutmayın.

Adıyaman ve Samsun şehirlerindeki otogarları, otobüs firmalarının şubelerini ve şube telefonlarını bulabilirsiniz. 

NeredenNereye.com 1999 yılından bu yana kolay kullanımlı bilet arama motoru, güvenlik sistemi, bünyesinde yer alan Türkiye'nin önde gelen otobüs firmaları ile birlikte her zaman ve her yerde yolcularının yanında!

 

Adıyaman Samsun Otobüs Biletleri

 Adıyaman Samsun otobüs bileti mi aradınız? Adıyaman Samsun otobüs firmaları ve seferleri, en ucuz bilet fiyatları ile burada!

Yüzölçümü 1.713 km2 olan Vezirköprü ilçesi doğu ve güneydoğuda Havza ilçesi, güneyde Amasya, batıda Çorum ve Sinop illeri, kuzeyde gene Sinop ili ve Alaçam ilçesi, kuzeydoğuda da Bafra ilçesiyle çevrilidir.

İlin en batı kesiminde yer alan ilçe toprakları akarsu vadileriyle yarılmış engebeli alanlardan oluşur. Arazi yüzeyi genelde güneyden kuzeye doğru gidildikçe alçalır. Başlıca yükselti batı kesimdeki Kunduz Dağı’dır (1.791 m). İlçe topraklarından kaynaklanan suları kuzey ve kuzeybatıda doğal sınır oluşturan Kızılırmak toplar. Bu ırmağa katılan başlıca akarsular Akçay ve Ustalaz Çayı’dır. Kızılırmak üzerindeki Altınkaya Baraj Gölü’nün bir bölümü ilçe sınırları içindedir. Vadi tabanlarının genişlediği kesimlerdeki düzlükler ilçenin başlıca tarım alanlarıdır.

İlçenin kuzey, güney ve batı kesiminde yer alan dağlar ormanlarla kaplıdır. Bu ormanlar alçak kesimlerde meşe ve kayın, yüksek kesimlerde ise kızıl çam, kara çam ve sarı çamlardan oluşur. İlçede geyikler için kurulmuş bir “yaban hayvanı üretme istasyonu” vardır. Başlıca mesireler ilçe merkezindeki Çamlık ile Kunduz Dağı ormanlarıdır.

İlçe ekonomisi daha çok tarıma dayanır. Yetiştirilen başlıca bitkisel ürünler şekerpancarı, buğday, ayçiçeği, arpa, mısır, tütün ve elmadır. İlin en çok buğday ve ayçiçeği üretilen ilçelerinden biri de Vezirköprü’dür. Hayvancılık ve ormancılık öbür tarımsal etkinliklerdir. Orman varlığı açısından zengin olan ilçedeki başlıca sanayi kuruluşu entegre kereste fabrikasıdır. Öbür sanayi tesisleri un ve tarım aletleri üreten fabrikalardır. İlçede heybe, semaver, ip ve urgan üretimiyle uğraşan işyerleri de vardır.

Tarihine ilişkin yeterli bilgiye rastlanmayan Vezirköprü yöresinin MS 7’de Roma’ya bağlandığı ve 11. yüzyıl başlarında Bizans’ın Armeniakon Theması'nın sınırları içinde olduğu bilinmektedir. 1418’de Osmanlı topraklanna katılan ve 19. yüzyıl sonlarında Sivas vilayetinin Amasya sancağına bağlı bir kaza olarak yönetilen yörede yaşayan halkın bir bölümü Ermeni ve Rumlardan oluşuyordu. Kaza merkezinin belediyesi 1868’de kuruldu. Yönetsel konumunu Cumhuriyet’in ilk yıllarında da koruyan Vezirköprü kazası 1925’te Samsun’a bağlandı.

Vezirköprü kenti ilçenin doğu yarısında yer alır. Kentin eski adı Anadolu Selçukluları döneminde ve Osmanlı yönetiminin başlarında Gedegara, daha sonra ise Köprü’ydü. Kent 17. ve 18. yüzyıllarda Osmanlı yönetiminde etkili olan Köprülüler ailesinden gelen sadrazamlann yaptığı bayındırlık çalışmalarıyla gelişti. II. Bayezid’in oğlu şehzade Ahmed Amasya’da sancak beyiyken burada bir av köşkü yaptırdı. Günümüzde çevresindeki tarım alanlarından gelen ürünlerin pazarlandığı bir ticaret ve hizmet merkezi olan kentin kuzeyinden Kastamonu’yu Samsun’a bağlayan karayolu geçer. Bu yolla il merkezi Samsun’a 111 km uzaklıktadır.

Kentteki başlıca tarihsel yapılar Taceddin Paşa Camisi (1494), Köprülü Mehmed Paşa’nın karısı olan Köprü doğumlu Ayşe Sultan olarak da bilinen Ayşe Hatun’un yaptırdığı Taşkale Camisi (1659), Taşkale Hamamı (1659), Çifte Hamam (17. yy) ve Köprülü Mehmed Paşa’nın kızının yaptırdığı Şifa Hamamı ile Fazıl Ahmed Paşa Medresesi (1662), Fazıl Ahmed Paşa Bedesteni ve Arastasıdır (17. yy). 

Adıyaman Samsun otobüs bileti mi aradınız? Adıyaman Samsun otobüs firmaları ve seferleri, en ucuz Adıyaman Samsun otobüs bileti fiyatları burada!
Popüler Firmalar Fiyat
Adıyaman Ünal 100 TL
- HEMEN SATIN AL ! -
  Adıyaman Hakkında
Nüfus:
373,183
Yüzölçümü:
7.606,16 km²
Plaka:
02
Telefon kodu:
(416)
Otogar:
Adıyaman Otogarı
  Samsun Hakkında
Nüfus:
1,261,810
Yüzölçümü:
9.364,10 km²
Plaka:
55
Telefon kodu:
(362)
Otogar:
Samsun Otogarı
Sessiz Kalmayın!
Firmaya verdiğiniz puanı, yorumlarınızı ve şikayetlerinizi bizimle paylaşın!

Yorum yazabilmek için aşağıdaki formu kullanarak giriş yapmanız gerekmektedir.