Yolcu Sayısı
1

Adıyaman otobüs bileti

Adıyaman Otobüs Bileti

En popüler Adıyaman otobüs rotaları

Adıyaman otobüs bileti fiyatları, Adıyaman otobüs seferleri, sefer saatleri, firma telefon numaraları ve Adıyaman otogarları NeredenNereye.com'da!
Rota adıOrtalama fiyatıGünlük sefer sayısı
OsmaniyeAdıyaman350 TL22
AdanaAdıyaman350 TL14
MersinAdıyaman350 TL12
TarsusAdıyaman350 TL12
AnkaraAdıyaman700 TL10

Adıyaman otogarı

  • Adıyaman(416) 216 56 20

Adıyaman otobüs biletleri

Yapılan kazı çalışmaları sonucunda ulaşılan bilgilere göre tarihi Milattan Önce 40 binli yıllara kadar uzanan Adıyaman, ülkemizde önemli tarihi değerlere ev sahipliği yapmakta olan bir şehrimizdir. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin sınırları içerisinde bulunan Adıyaman’a ulaşım daha çok karayolu ve havayolu üzerinden sağlanır.

Adıyaman Ulaşım

Adıyaman’a karayolu ile ulaşmayı tercih edenler için Adıyaman otobüs seferleri adeta bir kurtarıcıdır. Ülkemizin hemen her bölgesinden yapılan direkt otobüs seferleri sayesinde Adıyaman’a ekonomik ve rahat bir ulaşım mümkün hale gelmiştir. Adıyaman Ünal, Adıyaman Gülaras ve Kahta Petrol şehre yolcu taşıma hizmeti sunan Adıyaman otobüs firmaları arasında yer alır. Bu firmaların her birinin Adıyaman otogarı içerisinde iletişim büroları da mevcuttur.

Adıyaman Otobüs Bileti Fiyatları

Bu bahsettiğimiz firmalardan Adıyaman otobüs bileti almanın en ekonomik, hızlı ve kolay yolu ise NeredenNereye.com’dan geçer! Ziyaretçilerine hızlı bir şekilde ucuz Adıyaman otobüs bileti bulma imkanı sunan sitemiz üzerinden otogara ya da otobüs firmalarının iletişim bürolarına gitmeye gerek kalmadan kolayca biletinizi satın alabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler çok basit; ilk adım olarak sitemizi ziyaret edebilir ya da mobil cihazlarınıza mobil uygulamamızı indirerek başlayabilirsiniz. İkinci adım, ana sayfamız üzerinde yer alan arama kısmından hareket edeceğiniz ili ve varış noktanız olan Adıyaman’ı seçip bir de planladığınız tarihi işaretlemek olacaktır. Seyahatiniz için gerekli olan bilgileri girdikten sonra arama butonuna bastıktan sonra karşınıza otobüs firmaları arasında Adıyaman otobüs bileti fiyatları karşılaştırması yapma imkanı sunan bir listeleme sayfası açılacaktır. Bu sayfada belirlemiş olduğunuz kriterlere uygun olan tüm seferleri görebileceğiniz gibi seyahat edeceğiniz otobüsün özelliklerini de inceleyebilirsiniz. Ardından sizin için uygun olan sefer saatine karar verir ve Adıyaman ucuz otobüs bileti için satın alma işlemini hızlıca gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik bu satın alma işlemi sırasında ödeyeceğiniz çok küçük bir bedel karşılığında seyahat sigortanızı da satın alabilir ve herhangi bir aksilik olması ihtimaline karşı biletinizi güvence altına alabilirsiniz. Ayrıca NeredenNereye.com üzerinden satın aldığınız otobüs biletinizi iptal etmek isterseniz tek tıkla kolayca bu işlemi de gerçekleştirebilir ve biletinizin ücretini hiçbir kesintiye uğramadan iade alabilirsiniz.

Otobüs seyahatinizin sonunda varış yeriniz Adıyaman otogarı olacaktır. Adıyaman şehirlerarası yolcu terminalinin kent merkezine uzaklığı yaklaşık olarak 4,5 km’dir. Buradan şehir merkezine ulaşım sağlamak için hizmet veren minibüs ve otobüsler bulunmaktadır.

Adıyaman Gezi Rehberi

Adıyaman, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin görülmeye değer şehirlerinden biridir. Tarihinin çok eski dönemlere dayanması ve bu dönemlerden itibaren çok fazla farklı medeniyete ev sahipliği yapması nedeniyle de çok sayıda gezilecek yere sahiptir. Kentin mayıs ile eylül ayları arasında ziyaret edilmesi tavsiyemizdir.

Adıyaman Gezilecek Yerler

Adıyaman denince hiç şüphe yok ki ilk olarak akıllara Nemrut Dağı ve bu dağda yer alan heykeller gelir. Adıyaman’ın Kahta ilçesince yer alan Nemrut Dağı 2150 metrelik yüksekliği ile şehirdeki varlığını tüm heybeti ile sergilemektedir. Dağın yamaçlarında Helenistik Dönem’de bir kral tarafından yaptırılan anıtsal heykeller yer alır. Yüzlerce yıl geçmesine rağmen dev heykelcikler korunmuş ve günümüze kadar ulaşmıştır. Bu nedenle Nemrut Dağı 1987 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne adını yazdırmayı başarmıştır.

Kahta Kalesi olarak da anılan Yeni Kale Nemrut Dağı Milli Parkı içerisinde yer almaktadır. Hititler döneminde güvenlik sebebiyle inşa edildiği düşünülür. En büyük ve önemli özelliği çok sayıda kitabeye ev sahipliği yapmasıdır.

Kadınlar Anıt Mezarı olarak da bilinen bu tümülüs Kahta girişinde yer alır ve Nemrut Dağı’nın giriş noktası olarak kabul edilir. Kommagene kralı tarafından annesi için yaptırılan bu anıt mezarda 4 farklı Kommagene kraliçesi bulunur.

İsa’dan Sonra 1.yüzyılın sonlarına doğru inşa edildiği bilinen bu köprü tüm olumsuz şartlara rağmen binlerce yıldır ayakta kalmayı başarmış olan çok değerli bir tarihi yapıdır. Üstelik hiçbir çimento ya da benzeri bir madde kullanılmadan yapılmasına rağmen… Taş sütunlar üzerine kurulmuş olan köprünün yapılma hikayesi sütunları üzerinde yer alan kitabelere işlenmiştir.

Roma dönemine ait olan bu kaya mezarları 60’a yakın sayıdadır. Odalar şeklinde yapılan bu kaya mezarlarının günümüze dek 25 tanesine ulaşılmıştır. Ana kayanın oyularak yapıldığı mezarları görebilmek için 15 basamaklı merdivenden inilmesi gerekir. Bu nedenle Turuş Kaya Mezarları’nı ziyaret edecek olanların merdivenleri inip çıkarken rahat hareket edebilecekleri kıyafetler tercih etmelerini tavsiye ederiz.

15. Yüzyıl sonlarında inşa edildiği bilinen bu camii Adıyaman’ın Besni ilçesinde yer alır. Anadolu beyliklerinden olan Dulkadiroğulları zamanında mı yoksa Memluklüler döneminde mi inşa edildiği ise tam belli değildir. Caminin bir kısmı yıkılmış olsa da minaresi ayaktadır.

Adıyaman Mutfağı

Tüm Doğu ve Güneydoğu şehirlerimizde olduğu gibi Adıyaman mutfağında da kebap oldukça önemli bir yere sahiptir. Ancak bunun dışında Adıyaman’a özgü sebze yemekleri de bulunmaktadır. Örneğin Adıyaman’da ana yemeklerin yanında servis edilen çeşitli cacık çeşitleri mevcuttur. Kabak cacığı, yarpuz cacığı, marul cacığı ve pirpirim cacığı bunlardan birkaçıdır. Dövmeç, basalla ve Besni tavası da şehre has lezzetlerden olup tadılması gereken lezzetler arasında yer almaktadır.

Adıyaman Hatırası

Adıyaman ziyareti dönüşünde kendiniz ya da sevdikleriniz için birkaç küçük Adıyaman hatırası satın almak isterseniz Nemrut Dağı’nda yer alan heykelciklerin minyatürlerini ya da bu heykelciklerin yer aldığı dolap magnetlerini tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra Adıyaman’a özgü olan dokuma teknikleri ile yapılmış halı ve kilimleri de satın alabilirsiniz. Ya da dilerseniz Adıyaman’ın lezzetlerinizi evinize taşıyabilir ve pekmez, pestil ve cevizli sucuk gibi şeyler alabilirsiniz.

Adıyaman Otobüs Bileti

neredennereye.com (1999 - 2024) © Tüm hakları saklıdır.
visa cardmaster cardipektr