Yolcu Sayısı
1

Oltu otobüs bileti

Oltu Otobüs Bileti

En popüler Oltu otobüs rotaları

Oltu otobüs bileti fiyatları, Oltu otobüs seferleri, sefer saatleri, firma telefon numaraları ve Oltu otogarları NeredenNereye.com'da!
Rota adıOrtalama fiyatıGünlük sefer sayısı
AnkaraOltu100 TL5
ArdahanOltu25 TL4
BursaOltu140 TL3
ErzurumOltu25 TL3
EskişehirOltu120 TL3

Oltu otogarı

  • Oltu(442)

Oltu otobüs biletleri

Türkiye’nin seksen bir ilinden biri olan Erzurum’un ilçelerinden bir tanesidir. Doğu Anadolu Bölgesi’nin sınırları içerisinde yer almaktadır. Bu bölge Türklerin eline ilk olarak 1071 Malazgirt zaferinden sonra geçmiştir. Savaş sonrasında kazanılan bu toprağa ordunun komutanlarından biri yerleşerek kendi himayesinde bir beylik kurmuştur. Daha sonrasında ise bu beylik Emir Oltu Ahmet tarafından yeniden alınmıştır. İsminin kökeninin buraya dayandığı söylenmektedir. Bu dönemden sonra Oltu ilçesi oldukça uzun bir süre Türklerin elinde durmuştur. Daha sonrasında ise Osmanlı ile gerçekleştirilen Rus Savaşları sonucunda bölge Ruslara bırakılmıştır. Daha sonrasında Rusların bölgeden çekilmelerinin üzerine burasını Ermenilere bırakmışlardır. Bir dönem sonra ise bölgede İslam birliği kurularak Ermenilerin çekilmesi sağlanmış ve bölge yeniden ulus topraklarına kazandırılmıştır. Bu günün tarihi olan 25 Mart 1918 Erzurum’un kurtuluşu olarak kutlanmaktadır. Bu açıdan bakıldığında ülkenin yakın siyasi tarihi açısından önemli noktalardan bir tanesidir.

Oltu Bölgesi içerisinde bağlı bulunduğu coğrafi bölge ve yükseltisi nedeni ile karasal iklimin oldukça sert bir türevi görülmektedir. Buna bağlı olarak yazları sıcak ve kurak, kışları sert soğuk ve bol kar yağışlı olarak geçmektedir. Kar bölgenin kültüründe önemli bir etkiye sahiptir. İklimsel özellikleri tarımsal üretimi üzerinde de etkili olmuştur. Buna bağlı olarak kırsal kesimlerde tarımdan ziyade hayvancılık görülmektedir. Erzurum’un bu harika ilçesini yakından tanımak için neredennereye.com üzerinden Oltu otobüs bileti satın alabilirsiniz.

neredennereye.com (1999 - 2023) © Tüm hakları saklıdır.
Bilet Destek Hattı0 850 885 1058(7 Gün / 09:00 - 20:00)
visa cardmaster cardipektr