Yolcu Sayısı
1

Kadınhanı otobüs bileti

Kadınhanı Otobüs Bileti

En popüler Kadınhanı otobüs rotaları

Kadınhanı otobüs bileti fiyatları, Kadınhanı otobüs seferleri, sefer saatleri, firma telefon numaraları ve Kadınhanı otogarları NeredenNereye.com'da!
Rota adıOrtalama fiyatıGünlük sefer sayısı
MersinKadınhanı80 TL18
AdanaKadınhanı50 TL14
GaziantepKadınhanı85 TL10
TurgutluKadınhanı200 TL9
OsmaniyeKadınhanı70 TL9

Kadınhanı otogarı

  • Kadınhanı(332) 834 20 10

Kadınhanı otobüs biletleri

Kadınhanı (Konya)
Konya iline bağlı bir ilçedir. Konya’ya uzaklığı 56 km’dir. Eskiden kullanılan ismi Saideli olarak geçmektedir. İlçenin yüz ölçümü 1.127 km2’dir. İlçenin nüfusu 41.892’dir. Kadınhanı ilçesinde ki halkın geçim kaynağı tarımdır. Kadınhanı ilçesi 1223 yılında Raziye Hatun tarafından yaptırılmış bir kışlık Han etrafında kurulmuştur. Hanın yapımında kullanılan taşlarda Romalılara ait olduğu düşünülen resimli mezar taşları bulunmuş fakat nereden getirildikleri hakkında bir bilgi yoktur. Kadınhanı ismini yapılmış olan bu handan almıştır. Kadınhanı ilçesinde çok bir tarihi eser bulunmamaktadır. Bulunan tarihi eserlerden bir tanesi Bey kavağı köyündeki tarihi kale, ikincisi ise Demiroluk köyündeki araştırmalarda ortaya çıkan Roma’lılara ait tarihi kalıntılardan başka bir şey bulunamamıştır. Kadınhanı otobüs bileti alarak bu bölgeyi yakından görebilirsiniz.
Sait Paşa’nın arpalık olarak kullandığı bu hana 1919 yılında Saideli adı verilmiş fakat 1928 yılında Raziye Hatun tarafından yaptırılmış olduğu için Kadınhanı adı verilerek ismi değiştirilmiştir. İlçe Konya ilinin batısında Konya-Afyon karayolu üzerinde bulunmaktadır. İlçenin doğu kısmında Sarayönü, güney kısmında Selçuklu ve Derbent, batı kısmında Ilgın ve Yunak, kuzey kısmında Yunak ilçeleri yer almaktadır. Kadınhanı ilçesinin güneyinde Sultandağları bulunurken kuzeyinde ise ovalar vardır. Kadınhanı ilçesi üzerinde bulunan 5 göz adı ile Sarayönü ilçesinde çıkan ve kökez köyündeki tarım ürünlerini sulamak iççin kullanılan 2 yer üstü suyu bulunmaktadır. Ilgın ilçesinin Çavuşçu gölünden gelen sulama suları ile Atlantı Kasabasına su taşınarak sulama yapılmaktadır. Tarihi yapıları arasında Taşhan, İbrahim Paşa Camii, Karahisarlı Çeşmesi, Nuraniye çeşmesi vb. yerler bulunmaktadır.


neredennereye.com (1999 - 2024) © Tüm hakları saklıdır.
visa cardmaster cardipektr