Otelz.com, otel rezervasyonunda Türkiye'nin tercihi

Gömeç Otobüs Bileti

Gömeç Otobüs Bileti

Gömeç Otobüs Biletleri

Gömeç, Türkiye’nin seksen bir ilinden biri olan Balıkesir’in ilçelerinden bir tanesidir. İlçe coğrafi olarak, Burhaniye ve Ayvalık ilçeleri ile komşuluk içerisindedir. Ülke içerisinde zeytin yağı ile ünlüdür. Gene aynı şekilde ülke içerisinde ünlü olan Artur ve Turkuaz yazlık siteleri bu ilçenin sınırları içerisinde yer almaktadır. Bu ilçenin demografik yapısı incelendiğinde Boşnak göçmenlerinin çoğunluk içerisinde olduğu görülmektedir. Bunların yanında yerli yörükler, Yunanistan muhacirleri ve Arnavutlar da bulunmaktadır. Atatürk'ün silüetini andıran bir tepe ve asırlık çınarları ile meşhurdur. Ayrıca koyun sütünden yapılan ve jöle kıvamındaki yoğurdu oldukça özel bir tada sahiptir.

Bu ilçenin ismine yönelik yapılan etimolojik çalışmalar sonucunda adının kaynağının Passawanda isminden türediği düşünülmektedir. Bu ilçenin tarihi yapısı oldukça eski çağlara dayanmaktadır. Tarihi açıdan zenginliği bilinen ilçenin kültürel ve tarihsel yapılanmasının gün yüzüne çıkması için yapılan arkeolojik çalışmalar devam etmektedir. Bu alanda Kızçiftliği Höyüğü bulunmaktadır. BU hem ülke hem de dünya tarihi açısından oldukça önemli bir yapıdır. Yerleşim tarihin oldukça eski dönemlerine kadar dayanmaktadır. 
 
İlçe sınırları içerisinde saygın bir yükselti olarak Madra Dağı bulunmaktadır. İlçe sınırları içerisinde ilginç bir özellik olarak akarsu bulunmamaktadır. Su açısından zengin kaynakları bulunan ülkemizde genelde görülmeyen bir yapıdır. Bunun dışında coğrafi olarak ilçenin yüzde yetmişi dağlık alanlar ile kaplı iken yüzde otuzluk kısmını ovalar oluşturmaktadır. Gömeç otobüs bileti alarak ilçeyi daha yakından keşfedebilirsiniz.