Otobüs Firmaları
Bilet Fiyatları
 
60 TL
Bilet Al
60 TL
Bilet Al

Erzurum Van Otobüs Bileti

Erzurum Van Arası

  • Otobüs bileti fiyatları, seçtiğiniz güzergah için en ucuz 60,00 TL'den başlamaktadır, üstelik 6 ay taksit seçeneğiyle!
  • Kaç kilometredir? Bu rota 417 km'dir.
  • Kaç saat sürmektedir? Bu rota ortalama 2sa 29dk sürer.
  • Bu güzergahta günlük ortalama 2 firma sefer düzenlemektedir. Erzurum Van arası giden otobüs firmaları ortalama 5 sefer düzenlenmektedir.
  • Bu güzergah için en popüler firma Vangölü Turizm firmasıdır.

Erzurum Van bileti, en ucuz fiyatları ile www.neredennereye.com 'da! Kredi kartı veya banka kartınızla Erzurum Van bilet alımını online olarak yapabilirsiniz. Erzurum Van otobüs firmaları arasından dilediğini seç, biletini kolayca al!

Erzurum Van Otobüs Biletleri

Erzurum Van otobüs bileti mi aradınız?  Erzurum Van otobüs firmaları ve seferleri, en ucuz bilet fiyatları ile burada!

Yüzölçümü 727 km2 olan Gevaş ilçesi kuzeyde Van Gölü, kuzeydoğuda Edremit, doğuda Gürpınar, güneyde Çatak ve Bahçesaray ilçeleri, batıda da Bitlis iliyle çevrilidir.

 

İlçe çok yüksek ve dağlık bir alanda yer alır. Düzlükler kuzeydeki Van Gölü kıyısıyla sınırlıdır. İlçenin kuzeydoğu kesimini Artos Dağının kuzey yamaçları, güney kesimini Müküs ve İhtiyar Şahap dağlarının kuzey uzantıları, batı kesimini Alacabük Dağı engebelendirir. Başhca akarsu, ilçe sınırları içinde Van Gölü’ne dökülen Hoşap Suyu’dur

 

İlçede aşiret düzeninin egemen olduğu geleneksel yapı sürmektedir. Temel ekonomik etkinlik hayvancılıktır. Yazın karların erimesiyle gür çayırlarla kaplanan yüksek yaylalara çıkarılan koyun ve kıl keçisi sürüleri kışın ovalık alanlara indirilirdi. Göçer aşiretler de yazın sürülerini otlatmak için ilçenin yüksek yaylalarına çıkarlardı. Ne var ki 1980’lerin ikinci yarısından sonra Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun özellikle kırsal kesiminde görülen çatışmalar ilçede de etkili olunca yaylalara çıkmak olanaksızlaştı. En önemli hayvansal ürünler süt, peynir, yapağı ve deridir. Yörenin otlu peyniri ünlüdür. Hayvancılığın önemli kollarından biri de analıktır. Bitkisel üretim iklim ve yüzey şekillerinin elverişsizliği nedeniyle gelişmemiştir. En önemli ürün şekerpancarıdır. Az miktarda buğday, arpa, patates, ceviz, elma, zerdali yetiştirilir. İlçe topraklarında tuğla ve kiremit hammaddesi yataklar vardır. İlçenin Van Gölü açığındaki Akdamar Adası turistik bakımdan önem taşır.

 

Urartu döneminde yoğun bir yerleşme alanı olan yöre yüzyıllarca çeşitli göç dalgalarına ve savaşlara sahne oldu. 1548’de Osmanlı topraklarına katıldıktan sonra bir süre Safevilerin saldırısına uğradı. Eskiden Vaskan ve Vestan adlarıyla anılan Gevaş kenti 19. yüzyıl sonlarında Van vilayetinin Merkez sancağına bağlı bir kaza merkeziydi. 1915’ten Nisan 1918’e değin Rus işgali altında kaldı. Kaza merkezinin belediyesi 1923’te kuruldu.

1264’te şimdiki yerinden 20 km uzaklıktaki Yuva köyü yakınlarında kurulmuş olan Gevaş, 1927’de Artos Dağı eteğindeki geniş araziye taşındı.

 

Gelişmemiş ve küçük bir yerleşme olan ilçe merkezi Gevaş, Van Gölü kıyısının 3 km kadar güneyindedir. Muş ve Bitlis’i Van’a bağlayan karayolu 2 km kuzeyinden geçer. Bu yolla il merkezi Van’a 44 km uzaklıktadır.

Gevaş tarihsel yapılar bakımından zengin sayılır. Gevaş kentinin kuzeyinde, Van Gölü kıyısı yakınlarında Urartulardan kalma Hişet Kalesi’nin kalıntıları bulunmuştur. Burada ele geçen çanak-çömlek parçalarına bakarak kaleyi Selçuklular ve Osmanlıların da kullandığı düşünülmektedir. Akdamar Adası’ndaki Akdamar Kilisesi Ermeni mimarlığı ve taş işçiliğinin en önemli örneklerindendir. Öteki önemli yapılar Van Beylerbeyi İzzeddin Şir’in yaptırdığı sanılan İzdişar Camisi ve 1358’e tarihlenen Halime Hatun Kümbeti’dir. Gevaş Meslek Yüksekokulu Yüzüncü Yıl Üniversitesi’ne bağlıdır. 

Erzurum Van otobüs bileti mi aradınız? Erzurum Van otobüs firmaları ve seferleri, en ucuz Erzurum Van otobüs bileti fiyatları burada!
Popüler Firmalar Fiyat
Metro Turizm 60 TL
Vangölü Turizm 60 TL
- HEMEN SATIN AL ! -
  Erzurum Hakkında
Nüfus:
766,729
Yüzölçümü:
25.330,90 km²
Plaka:
25
Telefon kodu:
(442)
Otogar:
Erzurum Otogarı
  Van Hakkında
Nüfus:
1,070,113
Yüzölçümü:
22.983,06 km²
Plaka:
65
Telefon kodu:
(432)
Otogar:
Van Otogarı
Sessiz Kalmayın!
Firmaya verdiğiniz puanı, yorumlarınızı ve şikayetlerinizi bizimle paylaşın!

Yorum yazabilmek için aşağıdaki formu kullanarak giriş yapmanız gerekmektedir.