Otelz.com, otel rezervasyonunda Türkiye'nin tercihi

Adıyaman Van Otobüs Bileti

Adıyaman Van Arası

  • Otobüs bileti fiyatları, seçtiğiniz güzergah için en ucuz 120,00 TL'den başlamaktadır.
  • Kaç kilometredir? Bu rota 584 km'dir.
  • Bu güzergahta günlük ortalama 1 firma sefer düzenlemektedir. Adıyaman Van arası giden otobüs firmaları ortalama 1 sefer düzenlenmektedir.

Adıyaman Van otobüs bileti, en ucuz fiyatlar ile NeredenNereye.com'da!

Türkiye'nin her yerine en uygun otobüs biletlerini birkaç tık kolaylığı ile kredi kartı veya banka kartınızla satın alabilirsiniz. Adıyaman Van güzergahı üzerinde sefer düzenleyen tüm otobüs firmalarının arasından dilediğinizi seçin, en uygun otobüs biletini kolayca satın alın! Adıyaman Van seyahatinize başlamadan önce, Adıyaman ve Van hakkında detaylı bilgilere göz gezdirmeyi unutmayın.

Adıyaman ve Van şehirlerindeki otogarları, otobüs firmalarının şubelerini ve şube telefonlarını bulabilirsiniz. 

NeredenNereye.com 1999 yılından bu yana kolay kullanımlı bilet arama motoru, güvenlik sistemi, bünyesinde yer alan Türkiye'nin önde gelen otobüs firmaları ile birlikte her zaman ve her yerde yolcularının yanında!

 

Adıyaman Van Otobüs Biletleri

Adıyaman Van otobüs bileti mi aradınız?  Adıyaman Van otobüs firmaları ve seferleri, en ucuz bilet fiyatları ile burada!

Yüzölçümü 2.115 km2 olan Erciş ilçesi doğuda Muradiye ilçesi, güneyde Van Gölü, güneybatıda Bitlis, batı ve kuzeyde de Ağrı illeriyle çevrilidir.

 

Türkiye’nin İran sınırına yakın bir yöresinde, dağlık ve yüksek bir alanda yer alır. Kuzey ve doğu kesimleri tümüyle dağlarla kaplıdır. Kuzey kesimi Ağrı iliyle doğal sınır oluşturan Aladağ engebelendirir. İlçe toprakları tümüyle Van Gölü havzasında yer alır ve Aladağ’dan kaynaklanan Zilan (Ilıca) Deresi ile Deliçay Van Gölü’ne dökülür. Erciş Ovası’nın batıya uzanan ve Zilan Deresi tarafından sulanan kesimi Hatun Ovası, doğu kesimi ise Suluova olarak adlandırılır. Erciş Ovası, Van Gölü çevresinde yer alan ovaların en sulak olanıdır. Ovayı taşkınlardan korumak, tarım alanlarını sulamak ve elektrik enerjisi elde etmek amacıyla Zilan Deresi üzerinde kurulan Koçköprü Barajı 1991’de tamamlandı.

 

İlçe ekonomisi tarıma dayanır. Erciş Van ilinin en önemli bitkisel üretim alanlarından biridir. Üç yanı dağlarla kaplı olan ovada çevreye göre daha yumuşak bir iklim görülür. Tarım alanlarının büyük bölümünde buğday ekilir. Arpa, şekerpancarı ve patates üretimi de önem taşır. Az miktarda fasulye ve soğan üretilir. Ayrıca meyvecilik de yapılır. İlçeye bağlı köylerin büyük bölümünde temel gelir kaynağı hayvancılıktır. En çok yetiştirilen hayvan koyundur. İlçedeki başlıca tarımsal kuruluş Altındere Tarım İşletmesi’dir. Fazla yaygın olmayan sığır besiciliği şekerpancarı yetiştirilen ovalık kesimlerde yapılır. Süt ve süt ürünleriyle yapağı ve deri üretimi önemlidir.

 

İlçe topraklarında zengin perlit ve ponza taşı yatakları bulunmaktadır. Linyit yatakları da işletilmektedir. Hasanabdal Kaplıcası ve Akbaş Köyü maden suyundan yararlanılmaktadır.

 

Doğu Anadolu’nun en eski yerleşmelerinden biri olduğu sanılan Erciş, 7. yüzyılda Arapların eline geçtiyse de 9. yüzyılda tekrar Bizans yönetimine girdi. 11. yüzyılda Selçuklular, 13. yüzyılda ise İlhanlılar yönetimi ele geçirdi. 1401’deki Timur yönetimini Karakoyunlu, Akkoyunlu ve kısa süreli Safevi egemenliği izledi. 1554’te Osmanlı topraklarına katılan Erciş, 1870’te kaza yapıldı. I. Dünya Savaşı sırasında Ruslar tarafından işgal edildi ve Nisan 1918’de kurtuldu.

 

Erciş Van’dan sonra ilin ikinci büyük parçasıdır. Eskiden Van Gölü’nün kıyısında bulunan kent suların zaman zaman yükselmesinden etkileniyordu. Son olarak 1841’de sular yükselip kenti kaplayınca boşaltıldı ve yerleşim kıyıdan yaklaşık 3 km içeride ve göl düzeyinden 20-25 m kadar yüksekte bulunan Zilan Deresi’nin doğusundaki alana taşındı. Ağrı - Van karayolu üzerinde yer alan kent bu yolla il merkezine 99 km uzaklıktadır. Erciş Meslek Yüksekokulu Yüzüncü Yıl Üniversitesi’ne bağlıdır. 

  Adıyaman Hakkında
Nüfus:
373,183
Yüzölçümü:
7.606,16 km²
Plaka:
02
Telefon kodu:
(416)
Otogar:
Adıyaman Otogarı
  Van Hakkında
Nüfus:
1,070,113
Yüzölçümü:
22.983,06 km²
Plaka:
65
Telefon kodu:
(432)
Otogar:
Van Otogarı
Sessiz Kalmayın!
Firmaya verdiğiniz puanı, yorumlarınızı ve şikayetlerinizi bizimle paylaşın!

Yorum yazabilmek için aşağıdaki formu kullanarak giriş yapmanız gerekmektedir.