Diyarbakır Van Otobüs Bileti

Diyarbakır Van Arası

  • Otobüs bileti fiyatları, seçtiğiniz güzergah için en ucuz 70,00 TL'den başlamaktadır, üstelik 6 ay taksit seçeneğiyle!
  • Kaç kilometredir? Bu rota 378 km'dir.
  • Kaç saat sürmektedir? Bu rota ortalama 2sa 51dk sürer.
  • Bu güzergahta günlük ortalama 4 firma sefer düzenlemektedir. Diyarbakır Van arası giden otobüs firmaları ortalama 8 sefer düzenlenmektedir.
  • Bu güzergah için en popüler firma Vangölü Turizm firmasıdır.

Diyarbakır Van bileti, en ucuz fiyatları ile www.neredennereye.com 'da! Kredi kartı veya banka kartınızla Diyarbakır Van bilet alımını online olarak yapabilirsiniz. Diyarbakır Van otobüs firmaları arasından dilediğini seç, biletini kolayca al!

Diyarbakır Van Otobüs Biletleri

Diyarbakır Van otobüs bileti mi aradınız?  Diyarbakır Van otobüs firmaları ve seferleri, en ucuz bilet fiyatları ile burada!

Yüzölçümü 1.826 km2 olan Çatak ilçesi doğuda Gürpınar ilçesi, güneyde Hakkari ve güneybatıda Siirt illeri, batıda Bahçesaray, kuzeybatı ve kuzeyde de Gevaş ilçeleriyle çevrilidir.

İlçe yüksek ve dağlık bir alanda yer alır. Kuzey kesimi Van Gölü’nün güneyindeki İhtiyar Şahap Dağları olarak adlandınlan yüksek bir dağ sırası engebelendirir. Yörede yüksekliği 3.000 ve 3.500 m’yi aşan birçok dağ vardır. Bunlardan başlıcası Çatak kasabasının kuzeybatısında Bahçesaray ilçe sınırında 3.634 m’ye erişen İhtiyar Şahap Dağı’dır. Bu yüksek dağlar arasından kuzey-güney doğrultusunda akan Çatak Deresi, doğudan ve batıdan katılan birçok kolla beslenir. Tarıma elverişli tek alan, bu dağlar arasına sıkışmış, Çatak Deresi boyunca güneye doğru genişleyen küçük düzlüktür.

 

Çatak’ta başlıca geçim kaynağı hayvancılıktır. En çok koyun ve kıl keçisi yetiştirilir. Sonbahar ve kış aylarında kapalı yerlerde beslenen hayvanlar baharda gür çayırlarla kaplı yüksek yaylalara çıkarılır, bu yaylalardan hayvancılıkla uğraşan göçer aşiretler de yararlanırdı. İlçe köylerinin yüzde 90’ı geçimini hayvancılıkla sağlardı. 1980’lerde Çatak yöresini de etkileyen çatışmalar yaylacılığı olanaksız kılmış ve hayvancılığın gerilemesine yol açmıştır. En önemli hayvansal ürün Van’ın ünlü otlu peyniridir. Deri ve yapağı üretimi ile evlerde yapılan dokumacılık hayvansal ürünlerin değerlendirildiği öteki etkinliklerdir. Ekime elverişli alanları dar olan ilçede bitkisel üretim hayvancılıktan daha az önem taşır. En çok buğday yetiştirilir, armut ve ceviz üretimi yapılır.

Tirişin Yaylası’nda kaya resimleri bulunmuştur. Bu resimlerin Mezolitik Çağ’dan İlk Tunç Çağı’na değin yapıldığı saptanmıştır. Kaya resimlerinde av sahneleriyle boğa, ceylan, bizon, fil gibi hayvanlar gerçeğe uygun ya da şematik olarak canlandınlmıştır. Çatak yerleşmesi 645’te yöreye gelen Araplar tarafından kuruldu. 13. yüzyılda Moğol istilasına uğrayan Çatak, 1350’den sonra Hakkari beylerinin egemenliğine geçti. Timur istilasının ardından Safevilerin yönetimine girdi ve 1548’de Osmanlı Devleti’ne bağlandı. Önceleri Şıtak olarak adlandırılan yerleşim 1865’te kaza merkezi yapıldı. I. Dünya Savaşı sırasında Rus işgaline uğradı. Belediyesi 1937’de kurulan Çatak kasabası, Çatak ve Norduz (Narhça) derelerinin birleştiği dar bir vadide kurulmuş küçük bir yerleşimdir. Kasaba il merkezi Van’a 80 km uzaklıktadır.
 
Anadolu Beylikler Dönemi’ne tarihlenen etkileyici taş eserlerin bulunduğu bir açık hava müzesi görünümündeki Diyarbakır’dan Van’a otobüsle keyifli bir yolculuk gerçekleştirebilirsiniz. Van Gölü’nün muhteşem güzelliğine hayran olacağınız, yaylardaki şirin köyleri yanınızda götürmek isteyeceğiniz Van seyahatinizde Van kahvaltısı, kavurmalı uşgun ekşilisi, ciğer köftesi, tandır balığı lezzetlerini tatmayı da unutmayın.
Diyarbakır-Van arasında seferler düzenleyen otobüs firmalarının tümünü tek bir sayfada görüntülemenize olanak veren NeredenNereye.com’dan otobüs biletinizi alarak keyifli bir seyahat için ilk adımı atabilirsiniz. Diyarbakır’dan Van’a uzanan yolculuğunuzda en ekonomik otobüs biletini sağlayan otobüs işletmesinin bilgilerini de görerek sizin için en uygun seçimi kolayca yapabilirsiniz.
Diyarbakır Van otobüs bileti mi aradınız? Diyarbakır Van otobüs firmaları ve seferleri, en ucuz Diyarbakır Van otobüs bileti fiyatları burada!
Popüler Firmalar Fiyat
Vangölü Turizm 70 TL
Star Diyarbakır 70 TL
Best Van Turizm 70 TL
Metro Turizm 70 TL
- HEMEN SATIN AL ! -
  Diyarbakır Hakkında
Nüfus:
1,607,437
Yüzölçümü:
15.204,00 km²
Plaka:
21
Telefon kodu:
(412)
Otogar:
Diyarbakır Otogarı
  Van Hakkında
Nüfus:
1,070,113
Yüzölçümü:
22.983,06 km²
Plaka:
65
Telefon kodu:
(432)
Otogar:
Van Otogarı
Sessiz Kalmayın!
Firmaya verdiğiniz puanı, yorumlarınızı ve şikayetlerinizi bizimle paylaşın!

Yorum yazabilmek için aşağıdaki formu kullanarak giriş yapmanız gerekmektedir.