Diyarbakır Şanlıurfa Otobüs Bileti

Diyarbakır Şanlıurfa Arası

  • Otobüs bileti fiyatları, seçtiğiniz güzergah için en ucuz 25,00 TL'den başlamaktadır, üstelik 6 ay taksit seçeneğiyle!
  • Kaç kilometredir? Bu rota 180 km'dir.
  • Kaç saat sürmektedir? Bu rota ortalama 2sa 10dk sürer.
  • Bu güzergahta günlük ortalama 13 firma sefer düzenlemektedir. Diyarbakır Şanlıurfa arası giden otobüs firmaları ortalama 23 sefer düzenlenmektedir.
  • Bu güzergah için en popüler firma Öz Diyarbakır firmasıdır.

Diyarbakır Şanlıurfa bileti, en ucuz fiyatları ile www.neredennereye.com 'da! Kredi kartı veya banka kartınızla Diyarbakır Şanlıurfa bilet alımını online olarak yapabilirsiniz. Diyarbakır Şanlıurfa otobüs firmaları arasından dilediğini seç, biletini kolayca al!

Diyarbakır Şanlıurfa Otobüs Biletleri

Diyarbakır Şanlıurfa otobüs bileti mi aradınız?  Diyarbakır Şanlıurfa otobüs firmaları ve seferleri, en ucuz bilet fiyatları ile burada!

Yüzölçümü 799 km2 olan Suruç ilçesi doğuda Merkez ilçe, güneydoğuda Akçakale ilçesi, güneyde Suriye, batıda Birecik, kuzeyde ve Bozova ilçeleriyle çevrilidir.

 

İlin güneybatı kesiminde yer alan ilçe toprakları Şanlıurfa Platosu’ndan Suriye’ye doğru gidildikçe alçalan düzlüklerden oluşur. Yüksekliği 1.000 m’yi bulmayan bu hafif dalgalı düzlükler Suruç Ovası adıyla anılır. Kaynaklarını kuzeydeki platodan alan cılız akarsular yazın kurur.

 

İlçe ekonomisi tarım ve ticarete dayanır. Yetiştirilen başlıca bitkisel ürünler buğday, pamuk, arpa, mercimek ve üzümdür. İlin en çok pamuk üretilen ilçelerinden biri de Suruç’tur. Güneydoğu Anadolu Projesi kapsamındaki yeraltı sulamasıyla 7.000 ha’lık bir alanın sulandığı ilçede Suruç-Yaylak Projesi’nin gerçekleşmesiyle 146.500 ha’lık tarım alanı sulanabilecektir. Az miktarda antepfıstığı, zeytin, susam, nohut ve erik de üretilen ilçede küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapılır. Şanlıurfa-Gaziantep karayolu ile Bağdat Demiryolu gibi transit yollar ilçe topraklarından geçer. Suriye sınırı yakınından geçen Bağdat Demiryolu’nun kenarında yer alan Mürşitpınar bucak merkezinde bir sınır kapısı vardır. Bir küçük sanayi sitesi bulunan ilçedeki başlıca sanayi tesisleri çırçır ve dokuma fabrikalarıdır. İlçe topraklarında tuğla-kiremit hammaddesi yatakları vardır.

 

MÖ 2000’lerde Hurrilerin yaşadığı topraklar arasında yer alan Suruç yöresine MÖ 11. yüzyıldan sonra Aramiler yerleşmeye başladı. MÖ 10. yüzyılda Aramilerin kurduğu Bit-Adini Krallığı’na bağlanan yöre MÖ 9. yüzyılda Asurların eline geçti. Pers, Makedonya ve Selevkos egemenliklerinin ardından MÖ 2. yüzyılda Osroene Krallığı’na bağlandı. MS 2. yüzyıl başlarında da Roma yönetimine girdi. Bizans döneminde 7. yüzyıl ortalarında Arapların eline geçtiyse de 11. yüzyılda gene Bizans’a bağlandı. 11. yüzyılda Bizans’a bağlı bir Ermeni komutan olan Phüaretos’un yönetimine girdi. Aynı yüzyılın sonunda Urfa Haçlı Kontluğu’nun topraklarına katıldı. 12. yüzyıl başlarında Zengilerin yönetimine girdi. Bir süre Eyyubilerin ve Harezmilerin elinde kaldıktan sonra Anadolu Selçuklularının egemenliğini tanıdı. 1251’deki Moğol istilasında yağma ve kıyımlara sahne oldu. 1517’de Osmanlı topraklarına katılan Suruç 19. yüzyıl sonlarında Halep vilayetinin Urfa sancağına bağlı bir kaza olarak yönetiliyordu. Kaza merkezinin belediyesi 1891’de kuruldu. Mondros Mütarekesi’nin (30 Ekim 1918) imzalanmasından sonra İngilizlerin, daha sonra da Fransızların işgaline uğradı. İşgalden 13 Mayıs 1920’de kurtuldu. 1923’te kaza yapıldı ve 1924’te kurulan Urfa vilayetine (il) bağlandı.

 

MÖ 4. yüzyılda Makedonyalıların kurduğu sanılan ve eskiden Batnai adıyla anılan Suruç kenti ilçenin Ortadoğu kesiminde yer alır. Moğol istilasından sonra uzun süre toparlanamayan kentin gelişmesi yakın döneme rastlar. Günümüzde tarım ürünlerinin pazarlandığı canlı bir ticaret merkezi olan Suruç Gaziantep’i Şanlıurfa’ya bağlayan yolun 6 km güneyindedir. Bu yolla il merkezi Şanlıurfa’ya 43 km uzaklıktadır. Suruç Meslek Yüksekokulu Harran Üniversitesi’ne bağlıdır. 

Diyarbakır Şanlıurfa otobüs bileti mi aradınız? Diyarbakır Şanlıurfa otobüs firmaları ve seferleri, en ucuz Diyarbakır Şanlıurfa otobüs bileti fiyatları burada!
Popüler Firmalar Fiyat
Isparta Petrol 25 TL
Can Dersim Tuncelililer 35 TL
Can Diyarbakır Turizm 35 TL
Lüks Batman Seyahat 35 TL
Star Batman 35 TL
- HEMEN SATIN AL ! -
  Diyarbakır Hakkında
Nüfus:
1,607,437
Yüzölçümü:
15.204,00 km²
Plaka:
21
Telefon kodu:
(412)
Otogar:
Diyarbakır Otogarı
  Şanlıurfa Hakkında
Nüfus:
1,801,980
Yüzölçümü:
19.336,21 km²
Plaka:
63
Telefon kodu:
(414)
Otogar:
Şanlıurfa Otogarı
Sessiz Kalmayın!
Firmaya verdiğiniz puanı, yorumlarınızı ve şikayetlerinizi bizimle paylaşın!

Yorum yazabilmek için aşağıdaki formu kullanarak giriş yapmanız gerekmektedir.