Yolcu Sayısı
1

Bor otobüs bileti

Bor Otobüs Bileti

En popüler Bor otobüs rotaları

Bor otobüs bileti fiyatları, Bor otobüs seferleri, sefer saatleri, firma telefon numaraları ve Bor otogarları NeredenNereye.com'da!
Rota adıOrtalama fiyatıGünlük sefer sayısı
Ereğli (Konya)Bor120 TL8
KarapınarBor150 TL6
AnkaraBor300 TL4
AntalyaBor500 TL4
SakaryaBor100 TL4

Bor otogarı

  • Bor(388)

Bor otobüs biletleri

Niğde iline bağlı ilçelerden bir tanesi de Bor ilçesidir. Niğde merkeze 14 km uzaklıkta olan ve en yakın ilçesi konumundadır. Bor ilçesine bağlı 21 köy bulunmaktadır. Yüzölçümü 1354 km2’ye sahip olan ilçe nüfusu son verilere göre 61.145’dir. Bor ilçesinin büyük bir kısmı Obruk Platosu üzerindedir. Doğusunda Aladağlar bulunan Bor ilçesinin kuzeyinde ise Hasan Dağı ve Melendiz Dağı bulunmaktadır. Bor ilçesinde bulunan bir höyüğe Romalılar Tyana adını vermişlerdir fakat orada bulunan köylüler kurdukları köylerine ilk başta Kilise Hisar daha sonra da Kemerhisar adını vermişlerdir. Kemerhisar’da bulunan su kemerleri Romalılar zamanından kalmıştır. Bir başka tarihi yer ise Roma Havuzudur. Bor ilçesine bağlı Bahçeli kasabasında bulunmaktadır. Niğde-Adana yolu üzerinde bahçeler arasında yer almaktadır. Bir rivayete göre de Kleopatra’nın Roma Havuzunda süt banyosu yaptığı belirtilmektedir. Bor otobüs bileti alarak bu güzel ilçeyi daha yakından tanıyabilirsiniz.

Bor ilçesinin ekonomisinin büyük bir kısmı tarıma dayanmaktadır. İlçede yetişen başlıca tarım ürünlerinden bahsedecek olursak: patates, soğan, nohut, şeker pancarı, fasulye bulunmaktadır. Sebze ve meyveciliğin yaygın olarak yapıldığı görülür. İlçede ki sanayi kuruluşları da ekonomiye katkıda bulunmaktadır. Bor ilçesinde bulunan Askeri Fabrika, Koyunlu Birko Halı Fabrikası, Şeker fabrikası birçok iş imkânı sunmaktadır. Ayrıca Bor ilçesinin vazgeçilmez tatlarında da bahsetmeden geçemeyeceğim. Bor’un vazgeçilmez lezzeti söğürmedir. Bunun yanında tarhana çorbası, erişte, arabaşı çorbası da denenmesi gereken o muhteşem tatlardan bir kaçıdır. Bor ilçesi çok eski tarihe dayanan geçmişiyle sizlerinde ziyaret edebileceği güzel ilçelerden birisidir.


neredennereye.com (1999 - 2024) © Tüm hakları saklıdır.
visa cardmaster cardipektr