Otobüs Firmaları
Bilet Fiyatları
 
50 TL
Bilet Al
50 TL
Bilet Al

Ağrı Van Otobüs Bileti

Ağrı Van Arası

  • Otobüs bileti fiyatları, seçtiğiniz güzergah için en ucuz 50,00 TL'den başlamaktadır, üstelik 6 ay taksit seçeneğiyle!
  • Kaç kilometredir? Bu rota 234 km'dir.
  • Bu güzergahta günlük ortalama 2 firma sefer düzenlemektedir. Ağrı Van arası giden otobüs firmaları ortalama 3 sefer düzenlenmektedir.
  • Bu güzergah için en popüler firma Vangölü Turizm firmasıdır.

Ağrı Van otobüs bileti, en ucuz fiyatlar ile NeredenNereye.com'da! Kredi kartı veya banka kartınızla Ağrı Van otobüs biletinizi online satın alabilirsiniz. Ağrı Van otobüs firmaları arasından dilediğini seç, otobüs biletini kolayca al!

Ağrı Van Otobüs Biletleri

Ağrı Van otobüs bileti mi aradınız?  Ağrı Van otobüs firmaları ve seferleri, en ucuz bilet fiyatları ile burada!

Yüzölçümü 1.393 km2 olan Özalp ilçesi doğuda Saray, güneyde Gürpınar ilçeleri, batıda Merkez ilçe ve Muradiye ilçesi, kuzeybatıda gene Muradiye, kuzeyde Çaldıran ilçeleri, kuzeydoğuda da İran ile çevrilidir.

 

İlçe toprakları ilin doğu kesiminde, Van Gölü’nün doğusundaki dağlık alanda yer alır. Kuzey kesimini Hayal Dağı (2.827 m), güney kesimini Beyazıt Dağı (2.852 m), batı kesimini de Ahte Dağı (2.864 m) engebelendirir. İlçenin ortalama yüksekliği 2.000 m dolaylarında olduğundan bu dağlar alçak birer tepe görünümündedir. Başlıca akarsular Van Gölü’ne ulaşan Karasu (Marmit Çayı) ve Erçek Gölü’ne dökülen Memedik Çayı’dır. Karasu üzerindeki Sarımehmet Baraj Gölü’nün doğu kesimi ilçe sınırları içinde kalır. Karasu ve Memedik çayları arasında kalan dağlık alanda hayvancılık açısından büyük önem taşıyan sulak çayırlarla kaplı yaylalar vardır. İlçedeki başlıca ovalar Karasu Vadisi’ndeki Tarhani Düzü ile Memedik Vadisi’ndeki Karakallı Düzü’dür.

 

Başlıca ekonomik etkinlik hayvancılıktır. Yaylacılık yöntemiyle çok sayıda koyun yetiştirilir. Yükseklik ve sert iklim nedeniyle sıcak mevsimi kısa olan ilçede bitkisel üretim buğday, arpa ve patates üretimiyle sınırlıdır.

 

Uzun süre Sasanilerle Bizanslılar arasında el değiştiren yöre Arap, Hakkari Beyliği ve Safevi yönetiminden sonra 1555’te Osmanlı topraklarına katıldı. 19. yüzyıl sonlarında Van vilayetinin Hakkari sancağına bağlı Mahmudiye kazasının sınırları içindeydi. Kaza merkezi bugünkü Saray ilçe merkezindeydi. 1948’de adı Özalp olarak değiştirilen ilçenin merkezi bugünkü yerine taşındı.

 

İlçe merkezi Özalp kasabası, Özalp Çayı olarak da anılan Memedik Çayı vadisinde yer alır. Kasabanın deniz düzeyinden yüksekliği 2.100 m’dir. Van’ı İran’a bağlayan kara ve demir yolları kasabadan geçer. Küçük bir yerleşme olan Özalp il merkezi Van’a 61 km uzaklıktadır. Özalp Meslek Yüksekokulu Yüzüncü Yıl Üniversitesi’ne bağlıdır. 

Ağrı Van otobüs bileti mi aradınız? Ağrı Van otobüs firmaları ve seferleri, en ucuz Ağrı Van otobüs bileti fiyatları burada!
Popüler Firmalar Fiyat
Vangölü Turizm 50 TL
Vanyolu Seyahat 50 TL
- HEMEN SATIN AL ! -
  Ağrı Hakkında
Nüfus:
294,705
Yüzölçümü:
11.498,67 km²
Plaka:
04
Telefon kodu:
(472)
Otogar:
Ağrı Otogarı
  Van Hakkında
Nüfus:
1,070,113
Yüzölçümü:
22.983,06 km²
Plaka:
65
Telefon kodu:
(432)
Otogar:
Van Otogarı
Sessiz Kalmayın!
Firmaya verdiğiniz puanı, yorumlarınızı ve şikayetlerinizi bizimle paylaşın!

Yorum yazabilmek için aşağıdaki formu kullanarak giriş yapmanız gerekmektedir.