Adıyaman Kastamonu Otobüs Bileti

Adıyaman Kastamonu Arası

  • Kaç kilometredir? Bu rota 889 km'dir.

Adıyaman Kastamonu otobüs bileti, en ucuz fiyatlar ile NeredenNereye.com'da!

Türkiye'nin her yerine en uygun otobüs biletlerini birkaç tık kolaylığı ile kredi kartı veya banka kartınızla satın alabilirsiniz. Adıyaman Kastamonu güzergahı üzerinde sefer düzenleyen tüm otobüs firmalarının arasından dilediğinizi seçin, en uygun otobüs biletini kolayca satın alın! Adıyaman Kastamonu seyahatinize başlamadan önce, Adıyaman ve Kastamonu hakkında detaylı bilgilere göz gezdirmeyi unutmayın.

Adıyaman ve Kastamonu şehirlerindeki otogarları, otobüs firmalarının şubelerini ve şube telefonlarını bulabilirsiniz. 

NeredenNereye.com 1999 yılından bu yana kolay kullanımlı bilet arama motoru, güvenlik sistemi, bünyesinde yer alan Türkiye'nin önde gelen otobüs firmaları ile birlikte her zaman ve her yerde yolcularının yanında!

 

Adıyaman Kastamonu Otobüs Biletleri

 Adıyaman Kastamonu otobüs bileti mi aradınız? Adıyaman Kastamonu otobüs firmaları ve seferleri, en ucuz bilet fiyatları ile burada!

Araştırmalar sırasında Gölköy’de ele geçen buluntular Kastamonu ilinde yerleşim tarihinin Orta Paleolitik Çağ’a değin indiğini gösterir. Hitit kaynaklarında Pala ve Tumana adlarıyla anılan yörede MÖ 1700’lerde Kaşkalar yaşıyordu. MÖ 1200’lerde yöreyi ele geçiren Friglerin egemenliğine MÖ 7. yüzyıl başlarında Kimmerler son verdi. Lidya ve Pers yönetimlerinden sonra, 1Ö 3. yüzyıl başlarında Mithradates Paflagonya adıyla anılan yörenin güneyinde Pontus Krallığı’nı kurdu.

MO 91’de Pompeius Paflagonya’yı Roma topraklarına kattı. Roma döneminde Galatya Eyaleti sınırlan içinde olan Paflagonya Bizans döneminde Honorias Pontos ya da Pilaimenes Theması adıyla anıldı. Thema’nm adı 9. yüzyılda Paflagonya olarak değiştirildi ve merkezi Pompeiopolis (Taşköprü) oldu. Yöre 12. yüzyıl boyunca Bizanslılar, Danişmendliler ve Selçuklular arasında el değiştirdi. Daha sonra Çobanoğullannın yönetimine giren yöre 14. yüzyıl başlannda Candaroğullarının eline geçti. 1392’de I. Bayezid (Yıldırım) yöreyi ilk kez Osmanlı topraklanna kattı. Timur Ankara Savaşı’ndan (1402) sonra yöreyi İsfendiyar Bey’e verdi. II. Mehmed (Fatih) 1461’de Candaroğullaı yönetimine son vererek yöreyi Osmanlı Devleti’ne bağladı. 16. ve 17. yüzyıllarda Celali Ayaklanmaları’ndan önemli ölçüde etkilenen yöre 19. yüzyıl sonlannda Kastamonu vilayetinin sınırları içindeydi. Kurtuluş Savaşı sırasında işgale uğramayan vilayet merkezinde Kastamonu Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti ve Kastamonu Müdafaa-i Hukuk Hanımlar Cemiyeti adlı örgütler kuruldu. İnebolu iskelesi üzerinden gelen silah ve mühimmat Ankara’ya ulaştırılıyordu. Cumhuriyetken sonra 23 Ağustos 1925’te Kastamonu’ya giden Mustafa Kemal, ilk kez burada şapkayla halkın karşısına çıktı.

  Adıyaman Hakkında
Nüfus:
373,183
Yüzölçümü:
7.606,16 km²
Plaka:
02
Telefon kodu:
(416)
Otogar:
Adıyaman Otogarı
  Kastamonu Hakkında
Nüfus:
207,045
Yüzölçümü:
13.157,98 km²
Plaka:
37
Telefon kodu:
(366)
Otogar:
Kastamonu Otogarı
Sessiz Kalmayın!
Firmaya verdiğiniz puanı, yorumlarınızı ve şikayetlerinizi bizimle paylaşın!

Yorum yazabilmek için aşağıdaki formu kullanarak giriş yapmanız gerekmektedir.