Sivas Tokat Otobüs Bileti

Sivas Tokat Arası

  • Otobüs bileti fiyatları, seçtiğiniz güzergah için en ucuz 23,00 TL'den başlamaktadır, üstelik 6 ay taksit seçeneğiyle!
  • Kaç kilometredir? Bu rota 108 km'dir.
  • Kaç saat sürmektedir? Bu rota ortalama 42dk sürer.
  • Bu güzergahta günlük ortalama 8 firma sefer düzenlemektedir. Sivas Tokat arası giden otobüs firmaları ortalama 11 sefer düzenlenmektedir.
  • Bu güzergah için en popüler firma Tokat Yıldızı firmasıdır.

Sivas Tokat bileti, en ucuz fiyatları ile www.neredennereye.com 'da! Kredi kartı veya banka kartınızla Sivas Tokat bilet alımını online olarak yapabilirsiniz. Sivas Tokat otobüs firmaları arasından dilediğini seç, biletini kolayca al!

Sivas Tokat Otobüs Biletleri

Sivas Tokat otobüs bileti mi aradınız?  Sivas Tokat otobüs firmaları ve seferleri, en ucuz bilet fiyatları ile burada!

Niksar ilçesi doğuda Başçiftlik, güneydoğuda Reşadiye ilçeleri, güneyde Almus ilçesi ve Merkez ilçe, batıda Erbaa ilçesi, kuzeyde Ordu ili, kuzeydoğuda gene Reşadiye Uçesiyle çevrilidir.

 

Orta Karadeniz Bölümü’nün iç kesiminde yer alan ilçe topraklarının kuzey ve kuzeydoğu kesimini Canik Dağları, güney kesimini ise Köse Dağları engebelendirir. İlçe topraklarından kaynaklanan suların büyük bölümünü Kelkit Irmağı toplar. Kuzey kesimin suları ise Karakuş Çayı aracılığıyla Yeşilırmak’a karışır. Çoruh-Kelkit Vadi Oluğu tabanının Niksar kenti yakınında genişlemesiyle oluşan Niksar Ovası ilçenin başlıca tarım alanıdır. İlçedeki başlıca gezi alanları Ayvaz Suyu mesiresi ile Çamiçi Yaylası’ndaki orman içi dinlenme yeridir.

 

Temel ekonomik etkinlik tarımdır. Yetiştirilen başlıca bitkisel ürünler şekerpancarı, buğday, mısır, elma, üzüm ve arpadır. Ayrıca az miktarda şeftali, armut, baklagiller ile ayçiçeği de yetiştirilir. Tütün üretimi eski önemini yitirmiş durumdadır. Hayvancılık da yapılan ilçede en çok koyun, sığır ve manda yetiştirilir.

 

Başlıca sanayi tesisi salça ve konserve fabrikasıdır. İlçe topraklarında tuğla-kiremit hammaddesi içeren cevher yataklan vardır. Pontus Krallığı döneminde önemli bir yerleşim alanı olan yöre MÖ 66’da Roma yönetimine girdi. Bizans döneminde Armeniakon Thema’sının sınırları içinde yer alan bu topraklara 1067’de Türkmenler yerleşmeye başladı. 1077’de Danişmendlilerin yönetimine giren yöre kısa süren Bizans egemenliğinden sonra Anadolu Selçukluları’na bağlandı. 1243’te İlhanlıların, 1340’ta Eretna Beyliği’nin, 1387’de Kadı Burhaneddin Devleti’nin, 1399’da Osmanlı Devleti’nin, 1402’de de Timur’un eline geçti. 1413’te kesin olarak Osmanlı topraklarına katılan Niksar yöresi 19. yüzyıl sonlarında Sivas vilayetinin Tokat sancağına bağlı bir kaza olarak yönetiliyordu. Kaza merkezinin belediyesi 1876’da kuruldu.

 

Antik Çağ’da Kabeira, daha sonra da Diospolis adıyla anılan ve Bizans döneminde Neokaisareia olarak adlandırılan kent 11. yüzyılda Danişmendlilerin merkeziydi. Kayseri’den sonra kurulan kente verilen “Yeni Kayseri” anlamındaki bu ad zamanla Niksar’a dönüştü. Erzincan’ı Amasya’ya bağlayan karayolunun 9 km kadar kuzeydoğusundaki kent, Kelkit Irmağı’nın kollarından Niksar Suyu (Çanakçı Deresi) Vadisi’nin yamaçlarında yer alır. 1289’daki sel baskınında ve 1942’deki Niksar-Erbaa depreminde önemli ölçüde hasara uğrayan kentin kenarından Tokat-Ünye karayolu geçer. Kent bu yolla il merkezi Tokat’a 55 km uzaklıktadır.

 

Yapım tarihi bilinmeyen Niksar Kalesi’nden günümüze surların bir bölümü ulaşmıştır. Niksar Suyu ile Kelkit Irmağı üzerinde Roma dönemine ait köprü kalıntıları vardır. Kentteki başlıca tarihsel yapılar Melik Gazi Camisi olarak da bilinen Niksar Ulucamisi (12. yy), Melik Gazi Türbesi, Çöreği Büyük Camisi (13. yy), Yağıbasan Medresesi, Kırkkızlar Kümbeti, Kulak Kümbeti (12. yy) ve Hacı Çıkrık Türbesi’dir (1182). Niksar-Erbaa yolundaki Talazan Köprüsü yıkılmış durumdadır. Niksar Meslek Yüksekokulu Gaziosmanpaşa Üniversitesi’ne bağlıdır. 

Sivas Tokat otobüs bileti mi aradınız? Sivas Tokat otobüs firmaları ve seferleri, en ucuz Sivas Tokat otobüs bileti fiyatları burada!
Popüler Firmalar Fiyat
Vangölü Turizm 23 TL
Tokat Yıldızı 25 TL
Has Turizm A.Ş. 25 TL
Erektaş Turizm 25 TL
Öz Sivas Seyahat 25 TL
- HEMEN SATIN AL ! -
  Sivas Hakkında
Nüfus:
439,564
Yüzölçümü:
28.567,34 km²
Plaka:
58
Telefon kodu:
(346)
Otogar:
Sivas Otogarı
  Tokat Hakkında
Nüfus:
358,155
Yüzölçümü:
10.072,62 km²
Plaka:
60
Telefon kodu:
(356)
Otogar:
Tokat Otogarı
Sessiz Kalmayın!
Firmaya verdiğiniz puanı, yorumlarınızı ve şikayetlerinizi bizimle paylaşın!

Yorum yazabilmek için aşağıdaki formu kullanarak giriş yapmanız gerekmektedir.