İzmir Yozgat Otobüs Bileti

İzmir Yozgat Arası

  • Otobüs bileti fiyatları, seçtiğiniz güzergah için en ucuz 90,00 TL'den başlamaktadır, üstelik 6 ay taksit seçeneğiyle!
  • Kaç kilometredir? Bu rota 799 km'dir.
  • Kaç saat sürmektedir? Bu rota ortalama 9sa 31dk sürer.
  • Bu güzergahta günlük ortalama 6 firma sefer düzenlemektedir. İzmir Yozgat arası giden otobüs firmaları ortalama 3 sefer düzenlenmektedir.
  • Bu güzergah için en popüler firma Ağrı Kösedağı Turizm firmasıdır.

İzmir Yozgat bileti, en ucuz fiyatları ile www.neredennereye.com 'da! Kredi kartı veya banka kartınızla İzmir Yozgat bilet alımını online olarak yapabilirsiniz. İzmir Yozgat otobüs firmaları arasından dilediğini seç, biletini kolayca al!

İzmir Yozgat Otobüs Biletleri

İzmir Yozgat otobüs bileti mi aradınız?  İzmir Yozgat otobüs firmaları ve seferleri, en ucuz bilet fiyatları ile burada!

Sorgun ilçesinin güney kesimindeki Alişar höyüğünde ele geçen buluntular yöredeki ilk yerleşme merkezlerinin Kalkolitik Çağ’da kurulduğunu gösterir. MÖ 17. yüzyıldan başlayarak Hititlerin egemenlik kurduğu bu topraklar MÖ 1200’lerde Deniz Halkları istilasının ardından Friglerin eline geçti. MÖ 7. yüzyıl başlarında Kimmerlerin saldırısına uğradı. MÖ 6. yüzyılda Lidya Krallığı’na bağlandı. Aynı yüzyılın ortalarında Persler, MÖ 4. yüzyılda da Makedonyalıların yönetimine girdi. MÖ 3. yüzyıl başlarında güney kesimi kısa bir süre Kapadokya Krallığı’nın egemenliğinde kaldı. Daha sonra Anadolu’yu istila eden göçebe Kelt kabilelerinden savaşçı Galatların yerleştiği Galatya bölgesinin bir parçası oldu. MÖ 2. yüzyıl başlarında kurulan Galatya Krallığı, bir süre de Pergamon (Bergama) ve Pontus krallıklarına bağlı kaldıktan sonra MÖ 85’te Roma’nın korumasına girdi. Güneybatıdaki Pisidya bölgesini de içine alan krallığa ait topraklar MÖ 25’te doğrudan Roma yönetimi altına alındı. Yöreyi de kapsayan Galatya Eyaleti MS 1. yüzyılda oluşturuldu. 3. yüzyılda Suriye’den ve Karadeniz kıyısından gelen bazı halkların yerleştiği yöre Türkmen akınlarının başladığı 11. yüzyılda Bizans’ın Armeniakon, Kharsianon ve Sebasteia thema'larının sınırları içindeydi. Oğuz boylarından Bozokların yerleşiminden sonra Bozok adıyla anılan yöre, Danişmendli yönetiminin ardından 12. yüzyılın ikinci yarısında Anadolu Selçuklularına bağlandı. 13. yüzyılda çıkan Baba İshak Ayaklanması ve Babailik yöreyi yakından etkiledi. 14. yüzyılda başlayan İlhanlı yönetimini Eretna Beyliği ve Kadı Burhaneddin Devleti egemenlikleri izledi. 1398’de Osmanlıların eline geçen Bozok yöresi 1402’de kısa bir süre Timur’un elinde kaldıktan sonra 1413’te kesin olarak Osmanlı topraklarına katıldı. Sonraki yıllarda yöredeki Alevi Türkmenlerden yüksek miktarda vergi toplama girişimleri çeşitli karışıklıklara yol açtı. 16. ve 17. yüzyıllarda Anadolu’yu sarsan Celali Ayaklanmaları’na adını veren kişi Bozoklu Şeyh Celal’di. Bozok yöresinde başta Baba Zürınun Ayaklanması ile Kalenderoğlu ve Çapanoğulları’nın önderlik ettiği bir dizi ayaklanma çıktı. 19. yüzyıl sonlarında Ankara vilayetine bağlı Bozok sancağının sınırları içinde yer alan yörede yaşayan halkın bir bölümü Ermeniler ve Rumlardan oluşuyordu. Kurtuluş Savaşı yıllarında yöreyi etkileyen en önemli olay Çapanoğlu Ayaklanması oldu. Cumhuriyet’ten sonra vilayet (il) yapılan Bozok’un adı 1927’de Yozgat olarak değiştirildi. 

İzmir Yozgat otobüs bileti mi aradınız? İzmir Yozgat otobüs firmaları ve seferleri, en ucuz İzmir Yozgat otobüs bileti fiyatları burada!
Popüler Firmalar Fiyat
Ağrı Kösedağı Turizm 90 TL
Iğdırlı Turizm 90 TL
Öz Sivas Seyahat 100 TL
Ses Turizm 100 TL
Lüks Erzincan 100 TL
- HEMEN SATIN AL ! -
  İzmir Hakkında
Nüfus:
4,061,074
Yüzölçümü:
12.015,61 km²
Plaka:
35
Telefon kodu:
(232)
Otogar:
İzmir Otogarı
  Yozgat Hakkında
Nüfus:
26,447
Yüzölçümü:
14.074,09 km²
Plaka:
66
Telefon kodu:
(354)
Otogar:
Yozgat Otogarı
Sessiz Kalmayın!
Firmaya verdiğiniz puanı, yorumlarınızı ve şikayetlerinizi bizimle paylaşın!

Yorum yazabilmek için aşağıdaki formu kullanarak giriş yapmanız gerekmektedir.