İzmir Trabzon Otobüs Bileti

İzmir Trabzon Arası

  • Otobüs bileti fiyatları, seçtiğiniz güzergah için en ucuz 120,00 TL'den başlamaktadır, üstelik 6 ay taksit seçeneğiyle!
  • Kaç kilometredir? Bu rota 1345 km'dir.
  • Kaç saat sürmektedir? Bu rota ortalama 20sa 50dk sürer.
  • Bu güzergahta günlük ortalama 4 firma sefer düzenlemektedir. İzmir Trabzon arası giden otobüs firmaları ortalama 4 sefer düzenlenmektedir.
  • Bu güzergah için en popüler firma Metro Turizm firmasıdır.

İzmir Trabzon bileti, en ucuz fiyatları ile www.neredennereye.com 'da! Kredi kartı veya banka kartınızla İzmir Trabzon bilet alımını online olarak yapabilirsiniz. İzmir Trabzon otobüs firmaları arasından dilediğini seç, biletini kolayca al!

İzmir Trabzon Otobüs Biletleri

İzmir Trabzon otobüs bileti mi aradınız?  İzmir Trabzon otobüs firmaları ve seferleri, en ucuz bilet fiyatları ile burada!

Trabzon kenti MÖ 7. yüzyıl başlarında Miletoslu denizcilerin Karadeniz kıyısında kurdukları ticaret kolonilerinden biridir. Kentin yer aldığı yörenin dağlardan kıyıya doğru masayı andıran setler halinde alçaldığını gören Miletoslular buraya Eski Yunancada “masa” anlamına gelen trapeza sözcüğünden türettikleri Trapezous adını verdiler. Çeşitli kaynaklarda Trapezus, Trapezunda, Trapezund ve Trabizon biçiminde geçen kentin adı zamanla Trabzon’a dönüştü.

 

Roma döneminde limanın yanı sıra saray, tapınak ve sukemerleri yapılarak imar edilen kent aynı zamanda önemli bir askeri üstü. Bizans döneminde ticari ve dinsel bir merkez olan yerleşme 13. yüzyıl başlarında kurulan Trabzon İmparatorluğu’nun başkenti oldu. Anadolu Selçukluları ile Timur’un uzun kuşatmalara karşın alamadıkları kent Osmanlı döneminde önce eyalet, sonra da vilayet merkezi oldu. I. Selim (Yavuz) şehzadeliği sırasında burada sancakbeyliği yaptı. 1867’de çıkan bir yangında kent önemli ölçüde zarar gördüyse de daha sonra onarılarak yeniden düzenlendi. Belediyesi 1878’de kuruldu. 8 ve 11 Şubat 1915’te Rus donanmasının top ateşi ve bir uçağın bombardımanıyla önemli ölçüde tahrip oldu. Bombalamalar sırasında binden çok insan yaşamını yitirdi. Yüzyıllardır İran’la Mezopotamya’dan gelen yolların Karadeniz’e ulaştığı noktadaki önemli bir liman ve ticaret merkezi olan Trabzon kenti günümüzde de bu konumunu sürdürmektedir. 19. yüzyıl sonlarında yarıya yakını Rum ve Ermenilerden oluşan kent nüfusu yaklaşık 35 bindi. Kurtuluş Savaşı’ndan harap bir halde çıkan kentte Cumhuriyet’in ilk yıllarında ancak 20 bin kişi yaşıyordu. 1950’de 33.990 olan nüfus, 1960’ta 53.039’a, 1970’te 80.795’e, 1980’de 108.403’e, 1990’da 161.886’ya ulaştı, 2000’de de 214 bini aştı.

 

Boztepe ve Soğuksu Tepesi ile Karadeniz kıyısındaki küçük bir koy arasındaki alanda kurulmuş olan kentin tarihsel çekirdeği Tabakhane ve Zağanos derelerinin ortasındadır. Karadeniz kıyı yolu boyunca çizgisel bir gelişme gösteren kent doğuda Yomra, batıda da Akçaabat’la bütünleşme eğilimi göstermektedir. İldeki sanayi tesislerinden önemli bir bölümü Trabzon kentindedir. Trabzon-İran Transit Yolu olarak da bilinen ve Doğu Karadeniz Sıradağlarını eskiden Zigana Geçidi’nde (2.010 m), günümüzde ise Zigana Tüneli’nde aşan E-97 Karayolu Trabzon’da Karadeniz kıyı yoluna bağlanır. Kuruluşundan beri büyük önem taşımış olan Trabzon limanında daha çok çimento ve fındık yüklenir, gübre ve maden cevheri boşaltılır. Trabzon ve yakın çevresi Trabzon Havaalanı’ndan yapılan uçak seferleriyle ülkenin öbür merkezlerine bağlanır. Trabzon; Giresun’a 137 km, Erzurum’a 303 km, Samsun’a 346 km, Ankara’ya 765 km, Şanlıurfa’ya 808 km, İstanbul’a 1.083 km, Çanakkale’ye 1.364 km ve Muğla’ya 1.389 km uzaklıktadır.

 

Trabzon; sanayi, ticaret ve ulaşımın yanı sıra bölgenin doğu kesimi için sağlık, kültür ve eğitim hizmetleri açısından da önemli bir merkezdir. Trabzon’da ilk hastane Memleket Hastanesi adıyla Boztepe semtinde Akridis adlı bir Rum tarafından 1900’de kuruldu. Kentteki başlıca kültür ve eğitim kurumu Karadeniz Teknik Üniversitesi’dir. Kent halkının yararlandığı başlıca mesireler Boztepe, Çifteçamlık, Kalepark, Soğuksu ve Zefanos’taki parklardır.

 

Eski bir yerleşim merkezi olan kent ve çevresi, tarihsel yapı açısından zengindir. 1966- 1967’de onarılan Trabzon Kalesi kıyı ile Kuzgundere ve İmaret Deresi vadilerinin yer aldığı sırt arasındadır. Bizanslıların eski temeller üstüne inşa ettirdiği ve Osmanlıların onartıp eklerle büyüttüğü kale Yukarıhisar, Ortahisar ve hemen limanın arkasındaki Aşağıhisar’dan oluşur. Günümüzde park olarak değerlendirilen Kalepark’ta temelleri görülen surların 14. yüzyıl başlarında Trabzon İmparatorluğu’ndan ticari ayrıcalık elde eden Cenevizlerin yaptırdığı kaleye ait olduğu sanılmaktadır. 1286’da yapıldığı bilinen Akçakale kent yakınındaki denizi gören bir tepededir. Kent ve çevresinde Osmanlı yönetiminin ilk yıllarında bir bölümü camiye çevrilmiş çok sayıda kilise ve manastır vardır. Bunlardan en eskisi 5. yüzyılda yapılıp daha sonra Komnenoslar döneminde hapishane olarak kullanılan Hagios Savaş (Maşatlık) Mağara Kiliseleri ile 7. yüzyılda yapıldığı sanılan ve Hagia Arıno Kilisesi olarak da bilinen Küçük Ayvasıl Kilisesi’dir. Bir başka önemli tarihsel yapı da Ayasofya Kilisesi’dir. Öteki manastır ve kiliseler Kızlar Manastırı (Panagia Theoskepastos), Kaymaklı Manastırı, Sotha (St. John) Kilisesi, Santa Maria Kilisesi (1874) ile Hagios Theodoros, Hagios Konstantinos, Hagios Khristophoras ve Hagios Kiryaki kiliseleridir. Fatih Camisi (Panagia Khrysokephalos Kilisesi), Nakip Camisi (Hagios Andreas Kilisesi), Yeni Cuma Camisi (Hagios Eugenios Kilisesi) ve Hüsnü Köktuğ Camisi de (Hagios Elefterios Kilisesi) kiliseden dönüştürülen öbür camilerdir. Öteki tarihsel yapılardan başlıcalan Gülbahar Hatun Camisi ve Türbesi (1514), İskender Paşa Camisi (1529), Semerciler Camisi (18. yy), Çarşı Camisi (19. yy), Bedesten (11. yy), Vakıf Han (1531), Taşhan (18. yy), Alaca Han (18. vy), Sekiz Direkli Hamam (11. yy), Paşa Hamamı (1531), Hacı Arif Hamamı (18. yy), İmaret Deresi Sukemeri (6. yy), İnceköprü olarak da bilinen Kuzgundere Sukemeri (13. yy), Kavaklı Sukemeri (13. yy), Abdullah Paşa Çeşmesi (1849). Abdülhamid Çeşmesi (1891), Zağanos Köprüsü (1467) ve Fatih Kulesi ya da Fatih Cephaneliği olarak da adlandırılan Eirene Kulesi’dir.

 

1957’de onarılıp düzenlenen Ayasofya Kilisesi 1964’te, Mustafa Kemal Atatürk’ün kaldığı köşk de 1943’te müze olarak ziyarete açıldı.

Trabzon’a İzmir’den seyahatiniz için en uygun otobüs bileti aramanızı sitemizden yaparak her zaman avantajlı bir yolculuk gerçekleştirebilirsiniz. İki şehir arasından kara yolu ile ulaşım farklı güzergahlardan sağlanabilmektedir. E96 otobanı şehre ulaşımda en çok tercih edilen yoldur. Karadeniz sahil yolundan ilerleyen bu güzergah üzerinde; Afyon, Çorum, Samsun ve Ordu şehirlerinden geçilmektedir. Farklı noktalarda verilen molalarla iki şehir arasındaki 1400 km’ye yakın mesafe yaklaşık olarak 20 saatte tamamlanmaktadır. Bu uzun süreli yolculuk sırasında rahat edebilmeniz için otobüsler konforlu koltuklarla donatılmıştır. Yolculuğunuzda sıkılmadan vakit geçirebilmeniz için koltuk arkalıklarında bulunan kişisek ekranlardan film izleyeip, müzik dinleyebildiğiniz gibi mobil cihazlarınızla ücretsiz wi-fi bağlantısından da yararlanabilirsiniz.
Neredennereye adresinde indirimli otobüs bileti ve firmaların kampanyalarını bulabilirsiniz. Sitemizde sizin için en uygun seferleri listeleyebilir ve biletinizi hızlı ve güvenli bir şekilde satın alabilirsiniz. Trabzon Karadeniz’in doğu tarafında yer alan bir şehirdir. Şehir geniş ormanlarla kaplı topraklarında tarih boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır.
İzmir Trabzon biletinizi alıp şehre vardıktan sonra doğa turizmi şehirlerinden biri olan Trabzon’da; Sümela Manastırını  mutlaka gezmelisiniz. Yüksek dağ yamaçlarına inşa edilen manastıra dik merdivenleri tırmanarak çıkabilirsiniz. Lapazan Yaylası herhangi bir tesis bulunmadığından doğa içinde konaklayabileceğiniz bir yer. Çadırlarınız ve uyku tulumlarınız ile kamp kurabileceğiniz yaylaya giderken yanınıza yiyecek ve içecek başta olmak üzere ihtiyaç duyabileceğiniz eşya ve gereçleri almanızda fayda var.
En uygun otobüs bileti ile seyahat edebileceğiniz şehre seyahat gerçekleştiren firmalar hakkında bilgi edinmek için; yolcu değerlendirmelerinden ve yorumlarından yararlanabilirsiniz. Yolculuğunuz sonrasında siz de firmaların sundukları hizmetler hakkında puanlama yapabilir ve yorumunuzu paylaşabilirsiniz.
Ayasofya Müzesi ve Atatürk Evi Müzesi şehirde ziyaret etmeniz gereken yerlerden. Beyaz bir köşk olarak inşa edilen Atatürk Evi’nin bahçesi görülmeye değer güzellikte çiçeklerle süslenmiştir.
Trabzon’da ne yenir? Trabzon’a has lezzetleri tatmadan şehirden ayrılmak olmaz. Mısır ekmeğini her yemeğin yanında tüketebilirsiniz. Karalahana sarması, mıhlama, hamsili pilav ve Trabzon pidesi şehrin en bilinen yemekleri arasında yer almaktadır.

İzmir Trabzon otobüs bileti mi aradınız? İzmir Trabzon otobüs firmaları ve seferleri, en ucuz İzmir Trabzon otobüs bileti fiyatları burada!
Popüler Firmalar Fiyat
Kanberoğlu 120 TL
Metro Turizm 130 TL
Ali Osman Ulusoy 130 TL
Lüks Karadeniz 140 TL
- HEMEN SATIN AL ! -
  İzmir Hakkında
Nüfus:
4,061,074
Yüzölçümü:
12.015,61 km²
Plaka:
35
Telefon kodu:
(232)
Otogar:
İzmir Otogarı
  Trabzon Hakkında
Nüfus:
758,237
Yüzölçümü:
4.664,04 km²
Plaka:
61
Telefon kodu:
(462)
Otogar:
Trabzon Otogarı
Sessiz Kalmayın!
Firmaya verdiğiniz puanı, yorumlarınızı ve şikayetlerinizi bizimle paylaşın!

Yorum yazabilmek için aşağıdaki formu kullanarak giriş yapmanız gerekmektedir.