İstanbul Şanlıurfa Otobüs Bileti

İstanbul Şanlıurfa Arası

  • Otobüs bileti fiyatları, seçtiğiniz güzergah için en ucuz 100,00 TL'den başlamaktadır, üstelik 6 ay taksit seçeneğiyle!
  • Kaç kilometredir? Bu rota 1261 km'dir.
  • Kaç saat sürmektedir? Bu rota ortalama 18sa 35dk sürer.
  • Bu güzergahta günlük ortalama 16 firma sefer düzenlemektedir. İstanbul Şanlıurfa arası giden otobüs firmaları ortalama 13 sefer düzenlenmektedir.
  • Bu güzergah için en popüler firma Şanlıurfa Astor Turizm firmasıdır.

İstanbul Şanlıurfa bileti, en ucuz fiyatları ile www.neredennereye.com 'da! Kredi kartı veya banka kartınızla İstanbul Şanlıurfa bilet alımını online olarak yapabilirsiniz. İstanbul Şanlıurfa otobüs firmaları arasından dilediğini seç, biletini kolayca al!

İstanbul Şanlıurfa Otobüs Biletleri

İstanbul Şanlıurfa otobüs bileti mi aradınız?  İstanbul Şanlıurfa otobüs firmaları ve seferleri, en ucuz bilet fiyatları ile burada!

Yüzölçümü 646 km2 olan Halfeti ilçesi doğuda Bozova, güneydoğu ve güneyde Birecik ilçeleri, batı ve kuzeybatıda Gaziantep, kuzeyde Adıyaman iliyle çevrilidir.

 

Şanlıurfa Platosu’nun batı kesiminde yer alır. Fırat Irmağı kuzeyde Adıyaman, batıda da Gaziantep’le doğal sınırını çizer. Fırat Irmağı vadisinin bu kesimi Birecik Baraj Gölü’nün suları altında kalmış durumdadır.

 

İlçede temel ekonomik etkinlik tarımdır. Topraklarda görülen şiddetli erozyon ve sulama olanaklarının sınırlılığı ilçede bitkisel üretimi büyük ölçüde kısıtlar. Geniş yer kaplayan bağlarda önemli miktarda üzüm yetiştirilir. Yetiştirilen öbür ürünler buğday, arpa, mercimek ve antepfıstığıdır. Geleneksel yöntemlerle yapılan hayvancılık, ilçe halkı için önemli bir geçim kaynağıdır. İlçede en çok koyun ve kıl keçisi yetiştirilir.

Halfeti’nin Roma döneminde Ekamia adıyla kurulduğu bilinir. Memlüklerin yönetimindeyken I. Selim (Yavuz) tarafından Osmanlı topraklarına katılan Halfeti, 19. yüzyıl sonlarında Halep vilayeti Urfa sancağına bağlı Rumkale kazasının merkeziydi. Daha önce bucak merkezi olan kasaba 1954’te ilçe merkezi yapıldı. Belediyesi de aynı yıl kuruldu.

 

İlçe merkezi Halfeti kasabası Fırat Irmağı’nın doğu (sol) kıyısında kuruludur. Yöreye özgü mimari yapısı olan taş evlerden oluşan küçük bir yerleşim merkezidir. Çevredeki step görünümünün tersine meyve bahçeleri içinde şirin bir kasaba olan Halfeti’nin nüfusu ilçeye bağlı Yukarıgöklü beldesinin nüfusundan daha azdır. Kasabanın eskiden Fırat kıyısında bir iskelesi vardı. Evleri Birecik Baraj Gölü’nün suları altında kalanlar kasabanın doğusundaki Karaotlak köyünde kurulan yeni yerleşme merkezine taşınmıştır. Kasaba Bilecik kentine 40 km, il merkezi Şanlıurfa’ya da 112 km uzaklıktadır. 

İstanbul Şanlıurfa otobüs bileti mi aradınız? İstanbul Şanlıurfa otobüs firmaları ve seferleri, en ucuz İstanbul Şanlıurfa otobüs bileti fiyatları burada!
Popüler Firmalar Fiyat
Star Diyarbakır 110 TL
Has Diyarbakır 110 TL
Diyarbakır Barış Turizm 120 TL
Mardin Seyahat 120 TL
Siirt Has Turizm 120 TL
- HEMEN SATIN AL ! -
  İstanbul Hakkında
Nüfus:
14,160,467
Yüzölçümü:
5.315,33 km²
Plaka:
34
Telefon kodu:
Avrupa Yakası (212)
Anadolu Yakası (216)
Otogar:
Harem Otogarı
Alibeyköy Otogarı
Esenler Otogarı
  Şanlıurfa Hakkında
Nüfus:
1,801,980
Yüzölçümü:
19.336,21 km²
Plaka:
63
Telefon kodu:
(414)
Otogar:
Şanlıurfa Otogarı
Sessiz Kalmayın!
Firmaya verdiğiniz puanı, yorumlarınızı ve şikayetlerinizi bizimle paylaşın!

Yorum yazabilmek için aşağıdaki formu kullanarak giriş yapmanız gerekmektedir.