İstanbul Mersin Otobüs Bileti

İstanbul Mersin Arası

  • Otobüs bileti fiyatları, seçtiğiniz güzergah için en ucuz 90,00 TL'den başlamaktadır, üstelik 6 ay taksit seçeneğiyle!
  • Kaç kilometredir? Bu rota 932 km'dir.
  • Kaç saat sürmektedir? Bu rota ortalama 15sa 5dk sürer.
  • Bu güzergahta günlük ortalama 6 firma sefer düzenlemektedir. İstanbul Mersin arası giden otobüs firmaları ortalama 6 sefer düzenlenmektedir.
  • Bu güzergah için en popüler firma Özkaymak Turizm firmasıdır.

İstanbul Mersin bileti, en ucuz fiyatları ile www.neredennereye.com 'da! Kredi kartı veya banka kartınızla İstanbul Mersin bilet alımını online olarak yapabilirsiniz. İstanbul Mersin otobüs firmaları arasından dilediğini seç, biletini kolayca al!

İstanbul Mersin Otobüs Biletleri

Mersin, Akdeniz’in işlek bir liman şehridir. Portakal, limon, muz ve sebze bahçeleriyle verimli bir ticaret merkezidir. Yazları sıcak, kışları ılıktır. Eskiden burada Zephrion şehri vardı. Şehrin adı, bir Türkmen boyunun adıdır. Köy iken birden bire gelişmiştir. Yörede cilalı taş devri insanları yaşamış, MÖ 1450 - 1200 yılları arasında Hititler buraya yerleşmişlerdir. Fenike’liler, bu bölgeye gelerek Toros ormanlarından faydalanmışlardır. Anadolu’ya eski çağ akınları; kereste, hayvan ve tuz elde etmek için yapılmıştır.

Mersin bölgesine M.Ö. VI. yüzyılda İranlılar, daha sonra Büyük İskender hakim olmuştur. Bir ara da Selefküslerin eline geçmiştir. Nihayet 1516’da Yavuz Selim bu toprakları Osmanlı mülküne katmıştır.

Şehrin eski tarihine Yumuk Tepe höyüğü ışık tutmuştur. Bu höyük, Soğuksu mevkiindedir. Burada MÖ 1400 yılında Hititler’e ait bir kale yıkıntısı çıkmıştır. Bu kalede asker ve okçu odaları bulunmuştur. Hitit devirlerinin altında taş ve bakır devri eserlerine tesadüf edilmiştir. Bu devir MÖ 6000 yılına kadar gitmektedir. Birçok alet çıkarılmıştır. Burada daha bir kaç höyük vardır.

Mersin’de bir de Roma hamamı kalıntısı vardır. Mozaikleri görülmektedir. Ayrıca kale harabeleri bulunmaktadır. Çarşı içinde 1870’de inşa edilmiş Eski Camii vardır. Bu cami Sultan Abdülaziz’in annesi Bezmi Alem Sultan vakfıdır. Bu cami 1900 yılında Abdülkadir Seydani adında bir hayırsever tarafından onartılmıştır.

Narlıkuyu’da birçok tarihi eser mevcuttur. Özellikle turistlerin ilgilerini çeken hamam harabesi meşhurdur. Bu hamam denize yakındır. Tabanında bulunan Üç Kız mozaiki eşsizdir. Yanlarında bir kurum üzerine konmuş keklikler bulunmaktadır. Buradaki bir yazıda: “Bu sudan içenler güzelleşir, aklı artar, ömürleri uzar” yazılıdır. Bu çeşme meşhur Nus - Akıl Çeşmesi’dir. Buraya Güzeller veya Bekarlar çeşmesi de denmektedir. Mozaikteki kızlar Hera, Athena ve Afrodit’tir. Bu mozaiki herkes hayretle seyretmektedir.

Topkapı Sarayı, Dolmabahçe Sarayı, Yıldız Sarayı ve Bizans döneminden kalma Büyük Saray kalıntılarıyla saraylar şehrinden Akdeniz güneşinin sıcaklığının insanların yüzüne yansıdığı şehre keyifli bir otobüs yolculuğuyla ulaşabilirsiniz. Biraz Hatay mutfağından biraz Adana ve diğer güney mutfağı tatlarından ve en çok da Akdeniz mutfağından güzel lezzetlerin kesişme noktası şehirde güzel bir seyahat geçirebilirsiniz. Otobüsle gitmek için biletinizi online olarak satın almanın keyfini yaşayabilirsiniz. Şehre ulaştığınızda şehrin sahilleri, restoranları ve güzelliklerini keşfetmek için enerjinizi saklayın. 

İstanbul Mersin otobüs bileti mi aradınız? İstanbul Mersin otobüs firmaları ve seferleri, en ucuz İstanbul Mersin otobüs bileti fiyatları burada!
Popüler Firmalar Fiyat
Metro Turizm 120 TL
Köksallar 120 TL
Lüks Mersin 120 TL
Mersin Vif Turizm 120 TL
Özkaymak Turizm 140 TL
- HEMEN SATIN AL ! -
  İstanbul Hakkında
Nüfus:
14,160,467
Yüzölçümü:
5.315,33 km²
Plaka:
34
Telefon kodu:
Avrupa Yakası (212)
Anadolu Yakası (216)
Otogar:
Harem Otogarı
Alibeyköy Otogarı
Esenler Otogarı
  Mersin Hakkında
Nüfus:
1,705,774
Yüzölçümü:
15.512,25 km²
Plaka:
33
Telefon kodu:
(324)
Otogar:
Mersin Otogarı
Sessiz Kalmayın!
Firmaya verdiğiniz puanı, yorumlarınızı ve şikayetlerinizi bizimle paylaşın!

Yorum yazabilmek için aşağıdaki formu kullanarak giriş yapmanız gerekmektedir.