Edirne Tekirdağ Otobüs Bileti

Edirne Tekirdağ Arası

  • Kaç kilometredir? Bu rota 137 km'dir.

Edirne Tekirdağ otobüs bileti, en ucuz fiyatlar ile NeredenNereye.com'da!

Türkiye'nin her yerine en uygun otobüs biletlerini birkaç tık kolaylığı ile kredi kartı veya banka kartınızla satın alabilirsiniz. Edirne Tekirdağ güzergahı üzerinde sefer düzenleyen tüm otobüs firmalarının arasından dilediğinizi seçin, en uygun otobüs biletini kolayca satın alın! Edirne Tekirdağ seyahatinize başlamadan önce, Edirne ve Tekirdağ hakkında detaylı bilgilere göz gezdirmeyi unutmayın.

Edirne ve Tekirdağ şehirlerindeki otogarları, otobüs firmalarının şubelerini ve şube telefonlarını bulabilirsiniz. 

NeredenNereye.com 1999 yılından bu yana kolay kullanımlı bilet arama motoru, güvenlik sistemi, bünyesinde yer alan Türkiye'nin önde gelen otobüs firmaları ile birlikte her zaman ve her yerde yolcularının yanında!

 

Edirne Tekirdağ Otobüs Biletleri

Edirne Tekirdağ otobüs bileti mi aradınız?  Edirne Tekirdağ otobüs firmaları ve seferleri, en ucuz bilet fiyatları ile burada!

Yapılan araştırma sonuçlarına göre MÖ 3000’lerden beri yerleşim alanı olduğu anlaşılan Tekirdağ yöresi MÖ 1200’lerde Trakların yurduydu. MÖ 6. yüzyılda Perslerin yönetimine giren yörede yaşayan Odrysler MÖ 5. yüzyıl ortalarında bir devlet kurdu. MÖ 4. yüzyıl başlarında yöreyi ele geçiren Büyük İskender Odrys Devleti’ni Makedonya Krallığı’na bağladı. Daha sonra Galatların saldırısına uğrayan yöre Selevkos yönetiminin ardından MÖ 168’de Roma egemenliğine girdi. MS 4. yüzyılda Gotlar, Bizans döneminde de 6. yüzyılda Avarlar ile Slavlar yöreyi istila etti. 7. yüzyılda Araplar, 8. yüzyılda Bulgarlar, 12. yüzyılda Peçeneklerce yağmalandı. 11. yüzyıl başlarında Bizans’ın Trakya Theması'nın sınırları içinde yer alıyordu. Konstantinopolis’i (İstanbul) ele geçiren Latinler 13. yüzyılda Marmara kıyısındaki kaleleri Venediklilere verdi. Osmanlılar Tekirdağ’ı ilk kez 1357’de ele geçirdi. Daha sonra bir süre gene Bizans yönetimine giren yöre 14. yüzyıl sonlarında kesin olarak Osmanlı topraklarına katıldı. Bundan sonra yöreye Türkmen aşiretleri yerleştirildi. 16. yüzyıldaki Celali Ayaklanmaları yöreyi de etkiledi. Rusların 1828 ve 1878’de iki kez işgal ettiği yörenin büyük bölümü 19. yüzyıl sonlarında Edirne vilayetine bağlı Tekfurdağı sancağının sınırları içindeydi. Şarköy ve çevresi ise aynı vilayetin Gelibolu sancağına bağlıydı. Balkan Savaşları sırasında 1912’den 1913’e değin Bulgar işgalinde kalan yörenin doğu kesiminden geçen demiryolu hattı üzerindeki Muratlı, Çorlu ve Çerkezköy istasyonları Mondros Mütarekesi’nden (30 Ekim 1918) sonra Kasım 1918’de Fransızların denetimine verildi. İki ay sonra bu istasyonlar Yunanlara bırakıldı. Yöre 20 Temmuz 1920’de Marmara Denizi kıyısından başlayarak kısa sürede Yunan kuvvetlerince işgal edildi. Üstün Yunan kuvvetleri karşısında dağılan 1. Kolordu 25 Temmuz 1920’de Bulgaristan’a sığındı. İşgal dönemi boyunca Trakya-Paşaeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’ne bağlı silahlı çeteler Yunan birliklerine karşı çeşitli saldırılar düzenledi. Mudanya Mütarekesi’nin (11 Ekim 1922) imzalanmasından sonra 15 Ekim 1922’de Yunanların boşalttığı yörenin kuzeyindeki Çorlu ve Saray İtalyanların, güneyindeki Tekirdağ ve Şarköy de İngilizlerin denetimine girdi. Yöre tümüyle 17 Kasım 1922’de Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) yönetimindeki topraklara katıldı. 

  Edirne Hakkında
Nüfus:
279,508
Yüzölçümü:
6.097,91 km²
Plaka:
22
Telefon kodu:
(284)
Otogar:
Edirne Otogarı
  Tekirdağ Hakkında
Nüfus:
874,475
Yüzölçümü:
6.342,30 km²
Plaka:
59
Telefon kodu:
(282)
Otogar:
Tekirdağ Otogarı
Sessiz Kalmayın!
Firmaya verdiğiniz puanı, yorumlarınızı ve şikayetlerinizi bizimle paylaşın!

Yorum yazabilmek için aşağıdaki formu kullanarak giriş yapmanız gerekmektedir.