Yolcu Sayısı
1

Çayeli otobüs bileti

Çayeli Otobüs Bileti

En popüler Çayeli otobüs rotaları

Çayeli otobüs bileti fiyatları, Çayeli otobüs seferleri, sefer saatleri, firma telefon numaraları ve Çayeli otogarları NeredenNereye.com'da!
Rota adıOrtalama fiyatıGünlük sefer sayısı
HopaÇayeli95 TL18
ArtvinÇayeli220 TL13
TekkeköyÇayeli300 TL13
SürmeneÇayeli100 TL13
OfÇayeli90 TL12

Çayeli otogarı

  • Çayeli(464) 532 10 10

Çayeli otobüs biletleri

Rize iline bağlı olan Çayeli ilçesi, Karadeniz Bölgesi’ne ait çayı ile ünlü olan Rize’nin en ünlü yörelerinden birisidir. İl merkezine yaklaşık 19 km uzaklıkta bulunan ilçe Pazar, İkizdere, Çamlıhemşin ilçelerine komşuluk yapmaktadır. Dar kıyı şeritleri boyunca arka kısmında yükselmekte olan dağları ile birlikte ilçe de yukarıya doğru yükseliş göstermektedir. Yeşilin tüm renkleri ile göz boyayan Çayeli ilçesi geçimini genel anlamda tarım ve hayvancılık ile sağlamaktadır. Tarım noktasında ana geçim kaynağı çay olan ilçede dizinize kadar uzamış çay boylarına rastlayabilirsiniz. Yüzölçümü 473 kilometrekare olan ilçenin kuzeyinin tamamı Karadeniz ile çevrili durumdadır. Çayeli ve köylerinde yaşam sürdüren halk ise çeşitli Türkmen Boylarından oluşmaktadır. Bazı dağlık kesimlerde bölgenin yerli halkı olan Hemşinliler ikamet etmektedir. Çayeli ilçesinde genel olarak Lazca konuşulmaktadır. Çayeli otobüs bileti alarak ilçeyi daha yakından tanıyabilirsiniz.

Ekonominin ana kaynağı çaydır. Çay üretimine başlanmadığı süreçte devreye mısır girmektedir. Birinci Dünya Savaşı Dönemi’nde iki yıl süre ile Rus işgali altında kalmış olan bu ilçe 9 Mart 1918 tarihinde tekrar Türk idaresine geri kazandırılmıştır. Çayeli ilçesini Rize iline bağlayan sahil yolu ise Rus işgalleri sırasında inşa edilmiştir. Bölgede gezilebilecek yerler arasında ilk durağınız Şahin Tepesi olabilir. Çay bahçelerinin arasından geçerek ulaştığınız bölgede kendinizi kaybedebilirsiniz. Buradan sonraki durağınız Çay ve Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü olabilir. Çay bahçelerinin incelemelerin yapıldığı bu alanda çay örneklerinin yer aldığı güzel ve doğal çay bahçeleri yer almaktadır. Yöresel lezzetler arasında Çayeli fasulyesi vazgeçilmez bir tattır. Aynı zamanda mıhlama, hamsi yemekleri de yörenin ana yemekleri arasında yerini almaktadır.


neredennereye.com (1999 - 2024) © Tüm hakları saklıdır.
visa cardmaster cardipektr