Artvin Otobüs Bileti

Artvin Otobüs Bileti

Artvin Otobüs Biletleri

Artvin otobüs bileti mi aradınız? Artvin'e giden otobüs firmaları ile en ucuz bileti fiyatları sorgulama işlemini yap ve satın al!

Artvin’e kara yolu ile seyahatte iki farklı güzergah izlenebilmektedir. Ucuz Artvin otobüs bileti ile çıktığınız yolda ilk güzergahta Karadeniz sahil yolu takip edilerek Trabzon üzerinden şehre ulaşılır. Diğer güzergah ise Erzurum şehrinden geçmektedir. Artvin’e giden otobüs firmaları arasından seçim yapmak için aramanızı sitemizde yaparak tüm firmaların bilet fiyatlarını bir arada görebilirsiniz. Böylece kolayca karşılaştırma yapabilir ve biletinizi satın alabilirsiniz. Biletinizi aldıktan sonra e-mail adresinize ve cep telefonunuza gelen onay mesajı ile belirlediğiniz sefer için biletinizi kullanabilirsiniz.

Artvin Otobüs Bileti Fiyatları

Artvin’e İzmir, İstanbul, Antalya, Eskişehir, Adana, Konya, Mersin gibi illerden kolayca gidebilirsiniz. Bu iller ve daha birçok il üzerinden de Artvin otobüs bileti sorgulaması yaparak bölgeye gidebilirsiniz. NeredenNereye.com üzerinden Artvin otobüs seferleri sorgulaması yaparak Artvin’e gidebilirsiniz. Şehre Artvin otogarına inerek adım atacaksınız. Yeşil Artvin Ekspres, bölgenin en önemli otobüs firmalarından birisidir.

Ardanuç, Arhavi, Borçka, Hopa, Murgul, Şavşat ve Yusufeli ilçelerine sahip Artvin'e otobüs bileti almanın en kolay yolu NeredenNereye.com'dur!

Artvin Hakkında

Bir hudut ve sahil vilayetimiz olan Karadeniz’in Güneydoğu bölgesinde 7968 kilometrekare yüzölçümlü bugünkü Artvin, İsa’nın doğumundan yüzyıllarca evvel, Türk İskit İmparatorluğunun bir parçası idi. Milattan evvel V. yüzyılda yaşamış olan “Eşil” İskitleri (medeni bir millet) olarak vasıflandırmaktadır. Daha sonra “Pont Krallığı” hükmüne giren bu saha milattan 63 yıl evvel, Roma Generallerinden Lukullus ve pek az sonra Pompei’nin savaşları neticesinde Roma İmparatorluğuna bağlanmıştır.

Zaman zaman İran ve Roma İmparatorluklarının mücadele sahası olan ve kısa bir zaman için Gürcülerin de eline geçen Artvin, M.S. VII yüzyıl başlarında Sasanilerin istilasına uğramış ise de Bizans İmparatoru Heraklius tarafından istirdat olunmuştur.

M.S. 645 yılında, Hazreti Osman’ın hilafeti sırasında, Suriye ve Irak savaşları kahramanı “Emir Habip Bin Maslama” Erzurum yaylasında Bizans ordularını yendikten sonra Artvin de kapılarını savaşsız olarak İslam ordularına açmıştır. Bir müddet Arap hakimiyeti altında kalan bu havali, VIII. yüzyılın ikinci yarısında Hazar Türklerinin Arapları yenmesi neticesinde sahip değiştirmiştir.

Selçuk Türklerinin Anadolu’yu istilaları sırasında, Sultan Alpaslan (1068)’de Kars’ı fethettikten sonra kuvvetlerinin bir kısmını Karadeniz sahillerine yöneltmişti. Bu kuvvetler Artvin beyini de bünyesine alarak Trabzon’a kadar ilerlemişlerdir.

Selçuk Türklerinin kat’i zaferleriyle neticelenen 26 Ağustos 1071’de cereyan eden Malazgirt Meydan Muharebesinden sonra bütün Anadolu Türk Ordularına açılmıştı. Alparslan, Kızdırmağa kadar olan memleketleri maiyetindeki Türkmen Emirleri arasında taksim ettiği zaman Artvin havzası Emir Abdülkasım’ın hissesine düşmüştür.

Alparslan’ın 1072’de ölümünden sonra ve ona tabi olan Gürcü Kıralı IV. Basrat’ın vefatı üzerine yerine geçen II. Giagrı, Bizanslılardan da yardım ve teşvik görerek Artvin havalisine tekrar hakim olmuştur. 1081’de Sultan Melikşah Emir Ahmet’in kumandasında bir ordu göndererek II. Ciagri’yi mağlup etmiş ve havaliyi Alparslan’ın Emirlerinden Ebu-Kasım’ın emrine tevdi etmiştir.

XII. yüzyılda, Kafkasya’da Hazarların yerini alan Kıpçak Türklerinin ve sonra Selçuk Sultanı I. Alaeddin Keykubat'ın Saltuk Oğulları imaretine son vermesi üzerine Artvin, Yusufeli ve Şavşat da Selçuk İmparatorluğuna katılmıştır. 1243’de Sultan II. Keyhüsrev’in mağlup olması üzerine Selçuk Devleti, Moğolların nüfuzuna girmiş ve bunun bir şubesi olarak meydana çıkan İlhanilerin hakimiyetini tanımıştır.

1283’de Sargıç adlı bir Kıpçak Beyi Ahıska sancağına hakim olmuş ve İranlıların muvafakat ile bir Atabeylik kurmuştur.

Timur, 1386’da Atabeyleri kendine bağlamıştır. Timur’dan sonra Karakoyunluların hakimiyetini tanıyan bu yerlere daha sonra Akkoyunlular sahip çıkmıştır.

Osmanlı Türkleri, 1537’de bu havaliyi zapt etmiş ve Kanuni Sultan Süleyman devrinde kat’i olarak Osmanlı hakimiyeti altına alınmıştır. 1878 Türk - Rus harbinden sonra Ayastefanos Muahedesi ile Batum, Kars, Ardahan ve Artvin, Şavşat, Borçka, Ardanuç ve Hopa’nın Kemalpaşa bucağı Ruslara verilmişti.

Uzun işgal yıllarından sonra Birinci Cihan Harbini müteakip 3 Mart 1918’de imzalanan Brest Litovsk Barış Antlaşması ile bu yerler Türk sahiplerine iade edilmiştir. Fakat Birinci Cihan Harbinden mağlup çıkılmış, 30 Ekim 1918’de Mondros Mütarekesi imzalanmıştı. Bu durumda Artvin, Şavşat ve Hopa’da İngilizler tarafından işgal olunmuştu.

İstiklal Harbimizi müteakip başta Artvin olmak üzere diğer kazalar da 16 Mart 1921 Moskova, 13 Ekim 1921 Kars antlaşmalarıyla Anavatan’a ilhak edilmiştir. 7 Temmuz 1921’de Artvin Livası kurulmuş, Borçka ve Şavşat kazaları bu livaya bağlanmıştır. 1934’de bu teşkilat kaldırılarak Artvin vilayet olmuştur.

Sizlerde bu tarih kokan güzel ilimizi görebilmek için hemen sitemiz üzerinden Artvin otobüs bileti satın alın ve hemen yolculuğunuza başlayın. Artvin İzmir otobüs bileti için ise var olan kampanyalarımızdan hemen faydalanabilirsiniz!

 

Artvin otobüs bileti satın almak için dilediğiniz yerden sitemizin hizmetlerine ulaşmak için mobil uygulamamızdan da yararlanabilirsiniz. AppStore ve Google PlayStore’da bulabileceğiniz uygulamayı ücretsiz olarak mobil akıllı cihazlarınıza indirebilirsiniz.


Artvin Otobüs Bileti
Artvin - 5 Günlük Hava Tahmini
18 Kas Pazar
parçalı az bulutlu
12,4 °C
parçalı az bulutlu
19 Kas Pazartesi
açık
6 °C
açık
20 Kas Salı
parçalı bulutlu
6,7 °C
parçalı bulutlu
21 Kas Çarşamba
açık
-0,2 °C
açık
22 Kas Perşembe
açık
1,9 °C
açık