Arhavi Otobüs Bileti

Arhavi Otobüs Bileti

Arhavi Otobüs Biletleri

 Artvin iline bağlı Arhavi ilçesi yayla turizmi ile ön plana çıkıyor. Tarihi M.Ö 831 yılına dayanan ilçede yüzyıllar boyu çok sayıda devlet ve uygarlık hüküm sürmüştür. 1954 yılında ilçe statüsüne kavuşan Arhavi ismi Akrabi isminden türemiş ve günümüze Arhavi olarak gelmiştir. İlçede iklim yazları ılık kış aylarında ise serin olarak kendini göstermektedir. Yörede bu iklim doğrultusunda çay, fındık ve mısır üretimi yapılmaktadır. Arhavi Artvin’in diğer ilçelerine göre en az göç veren yerleşim noktasıdır.

GEZİLECEK YERLER

Arhavi’de görülecek yerlerin başında Ciha Dağı ve Kalesi yer alır. Dağın silüeti ilçenin logosu olarak kullanılıyor. Herhangi bir restorasyonun yapılmadığı kale harabe görüntüsünde olsa da taşıdığı tarihle görülmeye değer bir yerdir. Ortacalar merkez Camii ve yine Çifte Kemer Köprüsü de görülmesi gereken önemli yerler arasındadır. Cumhuriyet döneminde sinema olarak kullanılan Metruk Kalesi ve Mençuna Şelalesi bölgenin en güzel yerleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Siz de kısa süreliğine gezi düzenleyerek yeni yerlerin keşfine başlayabilirsiniz.

NE YENİR

İlçede Karadenizliler için vazgeçilmez olan hamsinin yeri çok başka. Mutfağın her alanında hamsi ile karşılaşmak mümkün. Hamsi tava ile beraber, hamsili ekmek, hamsi köftesi, hamsi çorbası, buğulaması gibi çok çeşitlilik gösteren hamsi yemekleri mutlaka tadılmalı. Bu saydığımız yemeklerin dışında da hamsi Arhavi mutfağında temel madde olarak çok sayıda yemekte kullanılıyor. Bölgede fındık üretiminin yoğunluğu nedeniyle fındığı tatmalı ve Arhavi çayını yerinde içmelisiniz. Arhavi otobüs bileti alımı için neredennereye.com