Ankara Şanlıurfa Otobüs Bileti

Ankara Şanlıurfa Arası

  • Otobüs bileti fiyatları, seçtiğiniz güzergah için en ucuz 75,00 TL'den başlamaktadır, üstelik 6 ay taksit seçeneğiyle!
  • Kaç kilometredir? Bu rota 808 km'dir.
  • Kaç saat sürmektedir? Bu rota ortalama 10sa 4dk sürer.
  • Bu güzergahta günlük ortalama 16 firma sefer düzenlemektedir. Ankara Şanlıurfa arası giden otobüs firmaları ortalama 19 sefer düzenlenmektedir.
  • Bu güzergah için en popüler firma Şanlıurfa Astor Turizm firmasıdır.

Ankara Şanlıurfa bileti, en ucuz fiyatları ile www.neredennereye.com 'da! Kredi kartı veya banka kartınızla Ankara Şanlıurfa bilet alımını online olarak yapabilirsiniz. Ankara Şanlıurfa otobüs firmaları arasından dilediğini seç, biletini kolayca al!

Ankara Şanlıurfa Otobüs Biletleri

Ankara Şanlıurfa otobüs bileti mi aradınız?  Ankara Şanlıurfa otobüs firmaları ve seferleri, en ucuz bilet fiyatları ile burada!

Harran ilçesi kuzeyde Merkez ilçe, doğuda Ceylanpınar ilçesi, güneyde Suriye, batıda da Akçakale ilçesiyle çevrilidir.

 

Eskiden Akçakale’ye bağlı Altınbaşak bucağı 1987'de çıkarılan bir yasa uyarınca Harran adıyla ilçe yapıldı.

Roma döneminde Carrhae adıyla anılan Harran, ilkçağda Ninive’den Karkamış’a uzanan yol üzerindeki stratejik bir merkezdi. Bu nedenle Asur kralları buraya büyük önem verirdi. Kitabı Mukaddes’e göre Hz. İbrahim’in ailesi Kaide kenti Ur’u terk ettikten sonra Harran’a yerleşmişti. Triumvir Crassus MÖ 53’te burada Partlar önünde ağır bir yenilgiye uğradı. MS 297’de de İmparator Galerius gene burada Pers kralı Narses’e yenildi. 7. yüzyılın ortalarına doğru Arapların eline geçen Harran kısa zamanda önemli bir kültür merkezi haline geldi. 12. yüzyılda Nureddin Zengi’nin, Selaheddin Eyyubi’nin, 13. yüzyılda Moğolların, 14. yüzyıl başında Moğolları yenen Memlüklerin egemenliğine girdi. I. Selim’in (Yavuz) Mısır seferi sırasında Osmanlı ülkesine katıldı.

 

 

Harran’da yapılan kazılarda Babil dönemine ait tabletler bulunmuştur. Bu tabletlerden öğrenildiğine göre Harran’da bulunduğu anlaşılan Ay Tanrısı Sin’e ait tapınağın yeri belli değildir. Harran Kalesi’nde 4 km uzunluğunda altı kapılı kent surlarının kalıntıları ayaktadır. Cuma Camisi’yle Şeyh Hayt el-Harrani Türbesi’nin kalıntıları da günümüze ulaşmıştır. Selçuklu dönemindeki ilk ünlü üniversiteden de yalnızca gözlem kulesi ayakta kalmıştır. Daire planlı üstü sivri kubbelerle örtülü kerpiç Harran evleri an kovanına benzeyen bir doku oluşturur. 

Ankara Şanlıurfa otobüs bileti mi aradınız? Ankara Şanlıurfa otobüs firmaları ve seferleri, en ucuz Ankara Şanlıurfa otobüs bileti fiyatları burada!
Popüler Firmalar Fiyat
Lider Siirt Turizm 85 TL
Yeni Diyarbakır 90 TL
Star Diyarbakır 90 TL
Özlem Diyarbakır 90 TL
Öz Diyarbakır 90 TL
- HEMEN SATIN AL ! -
  Ankara Hakkında
Nüfus:
5,045,083
Yüzölçümü:
25.401,94 km²
Plaka:
06
Telefon kodu:
(312)
Otogar:
Ankara Otogarı
  Şanlıurfa Hakkında
Nüfus:
1,801,980
Yüzölçümü:
19.336,21 km²
Plaka:
63
Telefon kodu:
(414)
Otogar:
Şanlıurfa Otogarı
Sessiz Kalmayın!
Firmaya verdiğiniz puanı, yorumlarınızı ve şikayetlerinizi bizimle paylaşın!

Yorum yazabilmek için aşağıdaki formu kullanarak giriş yapmanız gerekmektedir.