Amasya Malatya Otobüs Bileti

Amasya Malatya Otobüs Bileti

Amasya Malatya Arası

  • Otobüs bileti fiyatları, seçtiğiniz güzergah için en ucuz 50,00 TL'den başlamaktadır, üstelik 6 ay taksit seçeneğiyle!
  • Kaç kilometredir? Bu rota 469 km'dir.
  • Kaç saat sürmektedir? Bu rota ortalama 3sa 32dk sürer.
  • Bu güzergahta günlük ortalama 7 firma sefer düzenlemektedir. Amasya Malatya arası giden otobüs firmaları ortalama 7 sefer düzenlenmektedir.
  • Bu güzergah için en popüler firma Tokat Yıldızı firmasıdır.

Amasya Malatya bileti, en ucuz fiyatları ile www.neredennereye.com 'da! Kredi kartı veya banka kartınızla Amasya Malatya bilet alımını online olarak yapabilirsiniz. Amasya Malatya otobüs firmaları arasından dilediğini seç, biletini kolayca al!

Amasya Malatya Otobüs Biletleri

 Amasya Malatya otobüs bileti mi aradınız? Amasya Malatya otobüs firmaları ve seferleri, en ucuz bilet fiyatları ile burada!

Arguvan, yüzölçümü 1.037 km2 olan Arguvan ilçesi kuzeyde Sivas ili, kuzeydoğu ve doğuda Arapkir ilçesi, güneydoğuda Elazığ ili, güneyde Yazıhan, batıda da Hekimhan ilçeleriyle çevrilidir.

Kuzeyden güneye ve güneydoğuya doğru gidildikçe alçalan dağlık bir alanda yer alır. İlçenin en yüksek noktası, Yoncalı’nın doğusundaki Göl Dağı’nın 2.402 m’ye erişen doruğudur. Bu toprakların kuzey ve batı kesimini Yama Dağı’nın güney uzantıları engebelendirir. İlçe topraklarından çıkan sulan Fırat Irmağı toplar. Irmağın kollarından Aliağa Çayı ile Uluçay’m katıldığı Kuruçay günümüzde Karakaya Baraj Gölü’ne dökülür.

Doğa koşullan elverişsiz ve ekonomik potansiyeli zayıf olan ilçede başlıca ekonomik etkinlik tarımdır. Bitkisel üretim daha çok Arguvan Yazısı’nda yoğunlaşmış durumdadır. Hayvancılık yapılan ilçede tahıl, kayısı ve elma yetiştirilir. Ekonomik olanaklan kısıtlı olan Arguvan ilçesi nüfus yitirmektedir. 

Osmanlı döneminde Tahir nahiyesi adıyla Arapkir kazasına bağlıydı. Daha sonra kaza haline getirilerek Diyarbakır’a, 1873’te ise yeniden nahiye yapılarak Keban kazasına bağlandı. Cumhuriyet döneminde Malatya Uine bağlanan Tahir nahiyesi 1954’te Arguvan adıyla ilçe yapıldı. Bu adın yörede yaygın olarak yetişen erguvanlardan kaynaklandığı söylenir.

Il merkezi Malatya’ya 63 km uzaklıktaki Arguvan kasabası kırsal görünümlü bir yerleşmedir. Kasaba belediyesinin kuruluş tarihi 1945’tir.

Arapkir Ulucamisi: Arapkir kentinin eski bölümünde; minaresi bulunmayan caminin 14. yüzyıla ait olduğu sanılıyor. Malatya Ulucamisi; Battalgazi (Eski Malatya) kentinde; Büyük Selçuklu camileri şemasına uygun Anadolu'daki tek cami, 1224'te I. Keykubad yaptırmış. Pınarbaşı orman içi dinlenme yeri: Malatya kentine 7 km uzaklıkta; mesire yeri. Silahtar Mustafa Paşa Hanı: Battalgazi kentinde; özgün biçimine uygun olarak 17. yüzyılda onanldığı sanılıyor. Şahabiye-i Kübra Medresesi: Malatya Ulucami- si nin güneyinde; büyük bölümü yıkılmış olan medresenin 14. yüzyılda inşa edildiği sanılıyor. Taşhan: Hekimhan ilçesinde; I. Alaeddin Keyku- bad döneminde 1218'de inşa edildiğine ilişkin iki yazıtı bulunuyor. Tecde Bahçeleri: Malatya kenti yakınında; küçük bir gölet, mesire yeri.

Amasya Malatya otobüs bileti mi aradınız? Amasya Malatya otobüs firmaları ve seferleri, en ucuz Amasya Malatya otobüs bileti fiyatları burada!
Popüler Firmalar Fiyat
Tokat Seyahat 58 TL
Mardin Seyahat 60 TL
Özlem Cizre Nuh 60 TL
Vangölü Turizm 72 TL
Tokat Yıldızı 73 TL
- HEMEN SATIN AL ! -
  Amasya Hakkında
Nüfus:
215,997
Yüzölçümü:
5.703,78 km²
Plaka:
05
Telefon kodu:
(358)
Otogar:
Amasya Otogarı
  Malatya Hakkında
Nüfus:
762,538
Yüzölçümü:
12.102,70 km²
Plaka:
44
Telefon kodu:
(422)
Otogar:
Malatya Otogarı
Sessiz Kalmayın!
Firmaya verdiğiniz puanı, yorumlarınızı ve şikayetlerinizi bizimle paylaşın!

Yorum yazabilmek için aşağıdaki formu kullanarak giriş yapmanız gerekmektedir.