Adıyaman Karaman Otobüs Bileti

Adıyaman Karaman Arası

  • Kaç kilometredir? Bu rota 623 km'dir.

Adıyaman Karaman otobüs bileti, en ucuz fiyatlar ile NeredenNereye.com'da!

Türkiye'nin her yerine en uygun otobüs biletlerini birkaç tık kolaylığı ile kredi kartı veya banka kartınızla satın alabilirsiniz. Adıyaman Karaman güzergahı üzerinde sefer düzenleyen tüm otobüs firmalarının arasından dilediğinizi seçin, en uygun otobüs biletini kolayca satın alın! Adıyaman Karaman seyahatinize başlamadan önce, Adıyaman ve Karaman hakkında detaylı bilgilere göz gezdirmeyi unutmayın.

Adıyaman ve Karaman şehirlerindeki otogarları, otobüs firmalarının şubelerini ve şube telefonlarını bulabilirsiniz. 

NeredenNereye.com 1999 yılından bu yana kolay kullanımlı bilet arama motoru, güvenlik sistemi, bünyesinde yer alan Türkiye'nin önde gelen otobüs firmaları ile birlikte her zaman ve her yerde yolcularının yanında!

 

Adıyaman Karaman Otobüs Biletleri

 Adıyaman Karaman otobüs bileti mi aradınız? Adıyaman Karaman otobüs firmaları ve seferleri, en ucuz bilet fiyatları ile burada!

Karaman yöresindeki höyüklerden bazısında elde edilen buluntular ilk yerleşmelerin Kalkolitik Çağ’da kurulduğunu gösterir. Bazı yerleri Likaonya ve Kilikya bölgelerinin sınırlan içinde yer aldığından ilin tarihsel gelişiminde farklılıklarla karşılaşılır. Hititler döneminde yöredeki Karadağ kutsal sayılırdı. Karadağ çevresindeki başlıca yerleşme bugünkü Madenşehri köyünün yerinde kurulmuş olduğu sanılan Barata kentidir. MÖ 8. yüzyılda yörenin büyük bölümü Frigya Krallığı’nın yönetimindeyken Ermenek ile çevresini de içine alan Kilikya bölgesi Asurların denetimindeydi. MÖ 4. yüzyılda Perslerin egemenliğine girdiğinde Likaonyalıların bir bölümü yurtlarım bırakarak Kilikya’ya göç etti. Kapadokya Krallığı’nın yönetiminden sonra Roma’ya bağlanan yöre Bizans döneminde Arapların saldırısına uğradı. Ermenek kesimi bir Ermeni yöneticinin elinde bulunan yörenin öteki yerleri önce Danişmendlilerin, daha sonra da tümüyle Anadolu Selçuklularının egemenliğine girdi. Haçlıların saldırısından sonra bir süre Ermenilerin elinde kaldı ve 13. yüzyıl başlarında Anadolu Selçuklularının eline geçti. Karamanlılar tarafından yönetilirken bir süre Memlûklere bağlandı; 1466’da Osmanlı topraklarına katıldı. OsmanlI döneminde uzun bir süre Karaman Eyaleti’nin sınırları içinde yer alan yörenin yönetsel konumu 19. yüzyılda değişti. Bu yüzyıl sonlarında Ermenek Adana vilayetine, öbür yerler ise Konya vilayetine bağlıydı. Karaman Belediyesi 1877’de kuruldu. 20. yüzyıl başlarında bağımsız İçel sancağının sınırları içinde yer alan Ermenek 1917’de Konya’ya bağlandı. Eskiden Konya ilinin bir ilçesi olan Karaman 1989’da çıkarılan yasa uyarınca Ayrancı (1987’de ilçe oldu), Ermenek ve Kâzımkarabekir (aynı yıl ilçe oldu) ilçeleriyle bir araya getirilerek Karaman kenti merkez olmak üzere il yapıldı. 1990’da Baş- yayla ve Sarıveliler’in de ilçe yapılmasıyla ilçe sayısı altıya çıktı.

  Adıyaman Hakkında
Nüfus:
373,183
Yüzölçümü:
7.606,16 km²
Plaka:
02
Telefon kodu:
(416)
Otogar:
Adıyaman Otogarı
  Karaman Hakkında
Nüfus:
168,686
Yüzölçümü:
8.868,90 km²
Plaka:
70
Telefon kodu:
(338)
Otogar:
Karaman Otogarı
Sessiz Kalmayın!
Firmaya verdiğiniz puanı, yorumlarınızı ve şikayetlerinizi bizimle paylaşın!

Yorum yazabilmek için aşağıdaki formu kullanarak giriş yapmanız gerekmektedir.