Adana Niğde Otobüs Bileti

Adana Niğde Arası

  • Otobüs bileti fiyatları, seçtiğiniz güzergah için en ucuz 30,00 TL'den başlamaktadır, üstelik 6 ay taksit seçeneğiyle!
  • Kaç kilometredir? Bu rota 205 km'dir.
  • Kaç saat sürmektedir? Bu rota ortalama 1sa 50dk sürer.
  • Bu güzergahta günlük ortalama 8 firma sefer düzenlemektedir. Adana Niğde arası giden otobüs firmaları ortalama 14 sefer düzenlenmektedir.
  • Bu güzergah için en popüler firma Süha Turizm firmasıdır.

Adana Niğde bileti, en ucuz fiyatları ile www.neredennereye.com 'da! Kredi kartı veya banka kartınızla Adana Niğde bilet alımını online olarak yapabilirsiniz. Adana Niğde otobüs firmaları arasından dilediğini seç, biletini kolayca al!

Adana Niğde Otobüs Biletleri

Yüzölçümü 1.503 km2 olan Ulukışla ilçesi doğu ve güneydoğuda Adana, güneyde Mersin, batıda Konya illeri, kuzeyde Bor, kuzeydoğuda da Çamardı ilçeleriyle çevrilidir.

Niğde ilinin güney bölümünde yer alan ve dağlık, engebeli alanlardan oluşan ilçe toprakları güneyden kuzeye doğru gidildikçe alçalır, ilçenin güney kesimini Orta Toroslar’dan Bolkar Dağları engebelendirir. Kabaca güneybatı-kuzeydoğu doğrultusunda uzanan bu dağlar güneyde doğal sınır oluşturur. Medetsiz Tepesi, Mersin il sınırında 3.524 m’ye erişir. İlçe topraklarından kaynaklanan suların önemli bir bölümünü ilçe sınırları dışında Çakıt Suyu adıyla Seyhan Baraj Gölü’ne dökülen Pozantı (Çiftehan) Çayı toplar. Kuzeybatı kesimden doğan bazı küçük akarsular da Konya Ovası’nın doğu kesimini oluşturan Ereğli Ovası’nda kaybolur. Bolkar Dağları’nın yüksek yamaçlarında göknar, kızılçam, sedir ve karaçamlardan oluşan ormanlara rastlanır.

 

Büyük bölümü kırsal kesimde yaşayan ilçe halkı geçimini tarımdan sağlar. Ekime elverişli alanların kısıtlı olmasına karşın önemli miktarda bitkisel ürün elde edilir. Elmadan sonra başlıca ürünler arpa, patates, buğday, üzüm ve şekerpancarıdır. Hayvancılık önemli bir gelir kaynağıdır. Sanayi açısından gelişmemiş olan ilçede tuğla fabrikaları vardır. Ulukışla ilçesi yeraltı kaynaklan açısından zengindir. İlçe topraklarında altın, gümüş, çinko, demir, jips ve kurşun-çinko içeren cevher yatakları ile şifalı madensuyu kaynaklan vardır. Çiftehan Kaplıcası’nın çeşitli hastalıklar üzerinde olumlu etkisi olduğuna inanılır. Birçok kaynaktan çıkan bu madensularının sıcaklığı 22-53°C arasında değişir.

 

Ulukışla ilçesinin ülke ulaşımında önemli bir yeri vardır. E-90 Karayolu ilçe topraklarından geçer. Kayseri ve Konya’yı Adana’ya bağlayan demiryolları da ilçe merkezinin batısındaki Kardeşgediği istasyonunda kesişir.

 

Anadolu’nun iç kesimlerini Akdeniz kıyısına bağlayan yolun geçtiği yöre eski bir yerleşim alanıdır. Porsuk Köyü yakınında bulunan ve Zeyve Höyüğü olarak da bilinen Porsuk Höyüğü’nde ele geçen buluntular ile yapı kalıntıları yöreye ilk kez MÖ 14. ve 13. yüzyıllarda Hititlerin yerleştiğini gösterir. MÖ 9. yüzyılda Tabal Krallığı, daha sonra Tuvana (Tyana) Krallığı, Roma ve Bizans egemenliklerinde kalan yöre Haçlı seferleri sırasında Ermenilerin eline geçti. 1218’de Anadolu Selçuklularına bağlandı ve bir süre Karamanlılar’ın yönetiminde kaldıktan sonra 1466’da Osmanlı topraklarında katıldı. Halkının küçük bir bölümü Rumlardan oluşan yöre 20. yüzyıl başlarında Konya vilayetinin Niğde sancağına bağlı bir kaza olarak yönetiliyordu.

 

Eskiden Şücaeddin adıyla anılan ve Çiftehan Çayı vadisinde kurulmuş olan kasaba ilçenin batı kesiminde yer alır. Kurtuluş Savaşı sırasında Adana yöresindeki Fransız işgalcilere karşı silahlı mücadele veren Kuvayı Milliye’nin başlıca üslerinden biri Ulukışla kasabasıydı. Geçmişte önemli bir konaklama merkezi olmasına karşın gelişmemiş bir yerleşme olarak kaldı. Ulukışla Kolsuz Geçidi (1.490 m) ve Çaykavak Geçidi’ni (1.584 m) aşarak Niğde’den gelen ve kasabanın 5 km kadar dağusunda E-90 Karayolu’yla kesişen yolla il merkezine 56 km uzaklıktadır.

 

İlçedeki başlıca tarihsel yapı 17. yüzyılda yapıldığı sanılan Öküz Mehmed Paşa Hanı’dır. Bu han sonradan eklenen cami, çarşı ve hamam gibi yapılarla daha çok külliye özelliği taşır. Ulukışla Meslek Yüksekokulu Niğde Üniversitesi’ne bağlıdır.

 

Lezzetine doyum olmayan kebabı, neşeli insanları ve güzel iklimi ile tanınan Adana’dan, İç Anadolu’nun Osmanlı ve Anadolu Selçuklu Döneminden izler taşıyan sıra dışı şehri Niğde’ye otobüsle gitmek için bilet almak NeredenNereye.com ile çok pratik. Adana’dan Niğde’ye yapacağınız otobüs yolculuğu boyunca Orta Anadolu’nun farklı yerleşim yerlerini görme şansı bulabilirsiniz.

 

Tarıma dayalı ekonomisi ile tipik bir Anadolu kenti olan Niğde’ye gitmek için otobüs bileti arıyorsanız, karşılaştırmalı bir sistem sunan NeredenNereye.com’dan yararlanmalısınız. Farklı sefer saatleri için tüm dizilimleri görebileceğiniz sistem sayesinde hiç zaman kaybetmeden, üstelik güvenli bir online alışveriş deneyimi yaşayarak otobüs bileti almanın keyfine varabilirsiniz. Adana’dan Niğde’ye otobüsle gitmenin en ekonomik ve en konforlu yolunu hemen keşfedin. Ek olarak sitemizden en uygun fiyatlarla Sivas Ankara otobüs bileti de satın alabilirsiniz!

 

Adana Niğde otobüs bileti mi aradınız? Adana Niğde otobüs firmaları ve seferleri, en ucuz Adana Niğde otobüs bileti fiyatları burada!
Popüler Firmalar Fiyat
Öz Sivas Seyahat 30 TL
Metro Turizm 33 TL
Iğdırlı Turizm 35 TL
Niğde Aydoğanlar 35 TL
Turay Turizm 35 TL
- HEMEN SATIN AL ! -
  Adana Hakkında
Nüfus:
2,149,260
Yüzölçümü:
14.045,56 km²
Plaka:
01
Telefon kodu:
(322)
Otogar:
Adana Otogarı
  Niğde Hakkında
Nüfus:
182,097
Yüzölçümü:
7.365,29 km²
Plaka:
51
Telefon kodu:
(388)
Otogar:
Niğde Otogarı
Sessiz Kalmayın!
Firmaya verdiğiniz puanı, yorumlarınızı ve şikayetlerinizi bizimle paylaşın!

Yorum yazabilmek için aşağıdaki formu kullanarak giriş yapmanız gerekmektedir.