neredennereye.com, Lüks Kahramanmaraş Turizm firmasının Yetkili Satış Temsilcisi'dir.

Lüks Kahramanmaraş Turizm

Lüks Kahramanmaraş Turizm
 

neredennereye.com,
Lüks Kahramanmaraş Turizm
Yetkili Satış Temsilcisi'dir.

 
0850'li Hatlar Şehir İçi Tarifeden Ücretlendirilir.Sabit hatları sınırsız arama tarifeniz varsa bu arama için ücret ödemezsiniz.

Lüks Kahramanmaraş Turizm Şubeleri

 

neredennereye.com,
Lüks Kahramanmaraş Turizm
Yetkili Satış Temsilcisi'dir.

 
0850'li Hatlar Şehir İçi Tarifeden Ücretlendirilir.Sabit hatları sınırsız arama tarifeniz varsa bu arama için ücret ödemezsiniz.

Lüks Kahramanmaraş Turizm

Kahramanmaraş Kahramanmaraş
0344 235 10 10 - 235 07 46

Kahramanmaraş, güneydoğu Anadolu bölgesindeki Büyükşehirlerimizdendir. Sivas, Adıyaman, Gaziantep ve Adana ile sınır komşuluğu bulunmaktadır. Kurtuluş savaşının gözde şehirlerindendir. Halkın gösterdiği kahramanca direnişten dolayı bu adı almıştır. Kahramanmaraş birçok tarihi ve doğal güzelliğe sahiptir. Coğrafi konumu nedeniyle eskilerden günümüze kadar birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu medeniyetlerin izlerini hala korumaktadır. Kahramanmaraş yöresel lezzetleriyle de meşhurdur. Ama en meşhur yiyeceği Maraş dondurmasıdır. Yurt dışına kadar dondurmanın ünü uzanmaktadır. Japonya, ABD, Avustralya ve Dubai ye kadar birçok yerde bu dondurmanın tanıtımı yapılmaktadır. Kahramanmaraş'ın güzelliklerini görmek ve dondurmasından tatmak isteyen insanlar buraya yolculuk yapmaktadırlar. Kahramanmaraş'a gidip gelirken kaliteli hizmet veren ve tercih edilen firmaların başında lüks Kahramanmaraş turizm gelmektedir.


Lüks Kahramanmaraş Turizm Hakkında


Kahramanmaraş merkezli bir otobüs firmasıdır. 1971 yılında faaliyet göstermeye başlamıştır. Yılların vermiş olduğu tecrübe ile birlikte günümüzde hala karayolunda insan taşımacılığı yapmaktadır. Türkiye'nin birçok noktasına seferler düzenleyen bu firma kaliteli hizmeti ile tanınan firmalardandır.


Lüks Kahramanmaraş turizm Kahramanmaraş halkına verdiği değer doğrultusunda halkın en iyisine layık olduğunu düşünüp bu alanda çalışmalar yaparak halka en iyi hizmet etmeyi kendine görev bilmiştir. Kalite, güven ve rahat yolculuğu her yolcunun hak ettiğini düşünmektedir. Her zaman yeniliklere açık bir firmadır. Sektörün getirmiş olduğu değişimlere ayak uydurmaktadır. Kendini geliştirmek adına her türlü çalışmayı yapan bir firmadır. Dinamik çalışma prensibi ile müşterilerine en iyisini vermeye çalışmaktadır. En iyi olmak için çalışmak gerektiğini savunmaktadır. Kusursuz hizmet karşılığında kusursuz memnuniyet alacağını düşünmektedir. Yolculuğun zorunluluktan ziyade keyife dönüşmesi için müşterilere hizmet vermektedir.


Lüks Kahramanmaraş Turizm'in Misyonu


Müşterilerin haklarına ve zamanına saygı duymak, firma bünyesinde çalışan personelin haklarına saygı duymak, çevre bilincinde insanlara ve evrene saygı duymak, kaliteli çalışma prensibinden vazgeçmeyerek öncü ve tercih edilen bir firma olmak.


Lüks Kahramanmaraş Turizm’in Vizyonu


Bilgi çağının getirmiş olduğu tüm değişimleri ve gelişmeleri takip ederek bunları uygulamak ve müşterilerine böyle hizmet sunmak, verdiği hizmetler neticesinde müşterilerinin koşulsuz memnuniyetini sağlamak, çalışanlara eşit ve adil davranarak işlerini sevmelerini ve memnun kalmalarını sağlamak. 

Lüks Kahramanmaraş Turizm otobüs bileti fiyatları, Lüks Kahramanmaraş Turizm iletişim ve telefon numaraları, Lüks Kahramanmaraş Turizm otobüs seferleri ve yorumları NeredenNereye.com'da!
Popüler Rota Fiyat
Kayseri - Kahramanmaraş 38 TL
Adana - Kahramanmaraş 30 TL
Ankara - Sarız 73 TL
Ankara - Göksun 76 TL
Ankara - Kahramanmaraş 80 TL
- HEMEN SATIN AL ! -


100 üzerinden
66Puan
26%
21%
25%
14%
15%
Toplam Yorum Sayısı (31)
Sessiz Kalmayın!
Firmaya verdiğiniz puanı, yorumlarınızı ve şikayetlerinizi bizimle paylaşın!

Yorum yazabilmek için aşağıdaki formu kullanarak giriş yapmanız gerekmektedir.

"İnterneti yok" Misafir
İnternet seçeneğini de düşünerek iki artı bir olduğu için tercih ettim diğer firmalardan da pahalıya bilet aldım. Fakat internetin kotası doldu diyerek şifreyi vermediler. Yolculardan tepki gelince birazdan gelir dediler ama vermediler. İnterneti olmadığını bileydim kesinlikle binmezdim. Diğer firmalarda sınırsız hızlı internet vardı. Otobüste kotalı internet mi olurmuş dalga geçer gibi. Multimedya iyi değil.
"Sikayet" Misafir
internet uzerinden aldıgım bilette otobus iki artı bir gorunuyordu ama otogarg vardıgımda iki artı iki idi bu durum uhluken hos bir durum degil ...
"" Misafir
Koltuk araları dar. Öndeki yolcu koltuğu yatırdığında arkadakinin dizlerine biniyor. koltuk dik olsa bile koltuk arası mesafe çok az. koltuk sayısını biraz azaltıp daha rahat duruma getirilse ilave fiyat artışına razıyım. Firmaların otobus alırken bunlara dikkat etmesi gerekir. Yoksa 12-13 saatlik yolculuk kabus gibi oluyor. Ayrıca otobüste rahatsız edeci bir koku vardı. muavin bu kokuyu bastırmak için arada bir sprey sıkıyordu. Sprey sonuçta kimyasal bir gaz. kapalı ortamda bu gazı uzun süre solumak sağlık açısından sakıncalı. yolcular arasında alerjik astım rahatsızlığı olanlar varsa zaten daha tehlikeli olur.
"" Misafir
Sitede Rahat Koltuk olduğu yazıyordu,fakat koltuklar çok dardı.
Sitede otobüste priz olduğu da yazıyordu,priz de yoktu.
Umarım birdahaki sefere firmanın sunduğu hizmetler daha doğru yazılır.
"" Misafir
Kayser/ Balıkesir için bilet almıştım araç aslında Bursa'ya kadar gittiğinden aktarma yapmam gerektiğini söylediler Batman arabasına binmek durumunda kaldım bundan en başında bahsedilmesi gerekiyordu. Kötü buldum bir daha tercih edeceğim bir firma değil
"Kötünün İyisi" Misafir
koltuk mesafeleri çok dar muavin saygısız ve ikram yok denecek kadar az.
"Kahramanmaras luks ve aksu" Misafir
Baslikta yazdigim iki firmadaki calisma prensibi ve disiplini hicbir firmada gormedim. Memleketim diye soylemiyorum bircok firmayla seyehat ettim boyle disiplin gormedim. Kahramanmarasin kahraman firmalari
"Selam " Misafir
Araç soğuk klima bozulmuş ve soğuk ayarda kalmış herkes dondu
"Muavin " Misafir
Göksun ANKARA yolculuğunda istihdam edilen muavin çok kaba ve asık suratlı biriydi.
Yolculara hitap etme adabını bile henüz öğrenememiş. Örneğin ikram servilerinde yolculara; ne istiyon,
bişey alacakmısın, ne alacaksın gibi hitapları kullanıyordu. Çok rahatsız oldum ama kendisine bir şey söylemedim.
İşine zarar gelmeyecek şekilde basit nezaket kurallarını öğretmeniz firmanız yararına olacaktır. Yukarıda yolculara davranış şekline çok kötü seçeneğini işaretledim ancak bu durum firma ya da şoförle ilgili değil. Muavinin davranışına göre o şıkkı işaretledim.
Ramazan SAKÇA
05055077944
"Yollardayiz" Misafir
Lux Kahramanmaraş a Teşekkürler. Bir de şu 30 dak.mola yerlerini değiştirebilirseniz memnuniyetimiz artar.