Yozgat Samsun Otobüs Bileti

Yozgat Samsun Arası

  • Otobüs bileti fiyatları, seçtiğiniz güzergah için en ucuz 40,00 TL'den başlamaktadır, üstelik 6 ay taksit seçeneğiyle!
  • Kaç kilometredir? Bu rota 279 km'dir.
  • Kaç saat sürmektedir? Bu rota ortalama 4sa 15dk sürer.
  • Bu güzergahta günlük ortalama 1 firma sefer düzenlemektedir. Yozgat Samsun arası giden otobüs firmaları ortalama 7 sefer düzenlenmektedir.

Yozgat Samsun otobüs bileti, en ucuz fiyatlar ile NeredenNereye.com'da! Kredi kartı veya banka kartınızla Yozgat Samsun otobüs biletinizi online satın alabilirsiniz. Yozgat Samsun otobüs firmaları arasından dilediğini seç, otobüs biletini kolayca al!

Yozgat Samsun Otobüs Biletleri

Yozgat Samsun otobüs bileti mi aradınız? Yozgat Samsun otobüs firmaları ve seferleri, en ucuz bilet fiyatları ile burada!

Terme ilçesi kuzey ve doğuda Karadeniz, güneydoğuda Ordu ili, güneyde gene Ordu ili ve Salıpazan ilçesi, batıda da Çarşamba ilçeleriyle çevrilidir.

Canik Dağları’nın kuzey eteklerinden başlayarak Karadeniz kıyısına kadar uzanan ilçe toprakları ilin en doğu kesiminde yer alır. İlçenin kuzey kesimi Çarşamba Ovası’nın doğu bölümünü oluşturur. Ovanın bu bölümü Terme Çayı’nın taşıdığı alüvyonların birikmesiyle oluşmuş bir düzlüktür. İlçe topraklarından kaynaklanan suları Terme ve Veziroğlu çayları toplar. Karadeniz kıyısı yakınında birçok lagün vardır. Bunlar Terme Çayı’nın yatak değiştirmesi sonucunda oluşan Akgöl ile Simenit (Simenlik) Gölü’dür. Çevresi sazlık ve bataklıklarla kaplı olan bu göller balık açısından çok zengindir.

Doğal kumsallara rastlanan Karadeniz kıyısındaki başlıca çıkıntı Çarşamba Ovası’nın doğu ucunda yer alan Çaltı Burnu’dur. Simenit Gölü’nde su kuşları, Gölardı adıyla anılan alanda da sülünler için kurulmuş birer “yaban hayatı koruma sahası” vardır.

İlçe ekonomisi tarıma dayanır. Yetiştirilen başlıca bitkisel ürünler mısır, fındık, pirinç, soya, fasulye ve elmadır. İlin en çok fındık ve soya üretimi yapılan ilçelerinden biri olan Terme’de az miktarda tütün, şeftali, ayçiçeği ve buğday da yetiştirilir. Önemli uğraşlardan biri de kavakçılıktır. Hayvancılık gelir kaynakları arasındadır. Sığır besiciliği ve arıcılık, Karadeniz’de ve lagünlerde balıkçılık yapılır. Başlıca sanayi tesisleri kereste, alüminyum tel ve profil boru ile platin malzeme üreten, fındık ve çeltik işleyen fabrikalardır.

MÖ 8. yüzyıla değin Kaşkaların yurdu olan Terme yöresi MÖ 6. yüzyılda Perslerin, MÖ 3. yüzyılda Pontus Krallığı’nın yönetimine girdi. MÖ 1. yüzyılda Roma’ya bağlandı. 2. yüzyıl başlarnda Bizans’ın Armeniakon Theması’nın sınırları içinde yer alan yöre 12. yüzyılda bir süre Danişmendlilerin eline geçti. Bu dönemde yöreye bazı Türkmen aşiretleri yerleştirildi. Terme, 13. yüzyılda Trabzon İmparatorluğu’nun egemenliğine girdi. 14. yüzyılda bir süre Taceddinoğulları’nın yönetiminde kalan yöre 15. yüzyılın ilk yarısında Osmanlı topraklarına katıldı. Terme yöresi 19. yüzyıl sonlarında Trabzon vilayetinin Canik sancağına bağlı bir kaza olarak yönetiliyordu.

Eskiden Thermodon adıyla anılan kent ilçenin doğu kesiminde yer alır. Terme Çayı kenti ikiye böler. Samsun’u Ordu’ya bağlayan karayolu kentten geçer. Kent bu yolla il merkezi Samsun’a 55 km uzaklıktadır.

  Yozgat Hakkında
Nüfus:
26,447
Yüzölçümü:
14.074,09 km²
Plaka:
66
Telefon kodu:
(354)
Otogar:
Yozgat Otogarı
  Samsun Hakkında
Nüfus:
1,261,810
Yüzölçümü:
9.364,10 km²
Plaka:
55
Telefon kodu:
(362)
Otogar:
Samsun Otogarı
Sessiz Kalmayın!
Firmaya verdiğiniz puanı, yorumlarınızı ve şikayetlerinizi bizimle paylaşın!

Yorum yazabilmek için aşağıdaki formu kullanarak giriş yapmanız gerekmektedir.

"Yeni Adana Süpersin." Misafir
Yeni Adana otobüs firması ile yolculuğumu gerçekleştirdim, gerek kalkış gerek varış süreleri gerekse muavin ve şoför diksiyonlarındaki düzgünlüğü bu seferimde beni mutlu etti.