Samsun Trabzon Otobüs Bileti

Samsun Trabzon Arası

  • Otobüs bileti fiyatları, seçtiğiniz güzergah için en ucuz 35,00 TL'den başlamaktadır, üstelik 6 ay taksit seçeneğiyle!
  • Kaç kilometredir? Bu rota 346 km'dir.
  • Kaç saat sürmektedir? Bu rota ortalama 5sa 6dk sürer.
  • Bu güzergahta günlük ortalama 14 firma sefer düzenlemektedir. Samsun Trabzon arası giden otobüs firmaları ortalama 19 sefer düzenlenmektedir.
  • Bu güzergah için en popüler firma Metro Turizm firmasıdır.

Samsun Trabzon bileti, en ucuz fiyatları ile www.neredennereye.com 'da! Kredi kartı veya banka kartınızla Samsun Trabzon bilet alımını online olarak yapabilirsiniz. Samsun Trabzon otobüs firmaları arasından dilediğini seç, biletini kolayca al!

Samsun Trabzon Otobüs Biletleri

 Samsun Trabzon otobüs bileti mi aradınız?  Samsun Trabzon otobüs firmaları ve seferleri, en ucuz bilet fiyatları ile burada!

Yüzölçümü 1.000 km2 olan Maçka ilçesi doğuda Yomra ilçesi ve Gümüşhane ili, batıda Tonya ve Düzköy ilçeleri, kuzeyde de Akçaabat üçesi ve Merkez ilçeyle çevrilidir.

 

Trabzon ilinin Karadeniz’e kıyısı olmayan iç kesiminde yer alan ilçe topraklarını Zigana (Kalkanlı) Dağları engebelendirir. Bu dağların en yüksek kesimini oluşturan Çakırgöl Dağı üçenin güneydoğu kesimindeki Deveboynu Tepesi’nde 3.082 m’ye yükselir. Bu dağlık alandan kaynaklanan Hamsiköy ve Meryemana dereleri Maçka kentinde birleştikten sonra Değirmendere adıyla anılır. 1987’de kurulan Maçka Altındere Vadisi Milli Parkı ilçenin başlıca mesiresi ve turizm merkezidir.

 

Maçka kentinin güneybatısındaki Çatak köyünde 23 Haziran 1988’de meydana gelen heyelan can ve mal kaybına yol açtı. Sel nedeniyle kapanan Gümüşhane yolunun açılmasını köy kahvesinde bekleyen çok sayıda yolcu, yol kenarındaki Meşeunkuran Tepesi’nden kopan yüz binlerce metre küp toprak ve kaya kütlesinin altında kaldı. Olayda 64 kişi yaşamını yitirdi.

 

Maçka nüfus yitirmekte olan bir ilçedir. İlçe ekonomisi tarım ve ormancılığa dayanır. Yetiştirilen başlıca bitkisel ürünler mısır, patates, elma ve fındıktır. Az miktarda lahana, hayvan pancarı, fasulye ve buğdayın da yetiştirildiği ilçede hayvancılık önemli bir geçim kaynağıdır. Maçka’nın tereyağı ünlüdür. Zengin bir orman varlığı bulunan ilçede orman ürünlerini işleyen atölyeler ve bir kereste fabrikası vardır.

 

MÖ 6. yüzyılda Perslerin yönetiminde olan yöre, MÖ 4. yüzyılın sonunda Pontus, daha sonra da Roma ve Bizans egemenliğine girdi. Daha sonra Trabzon’daki Komnenos yönetimine bağlıyken 1461’de Osmanlı topraklarına katıldı. Eski adı Cevizlik olan Maçka 19. yüzyıl sonlarında Trabzon vilayetinin Merkez sancağına bağlı bir nahiye merkeziydi. Cevizlik 1908’de kaza merkezi yapıldı. Kaza merkezinin belediyesi de aynı yıl kuruldu.

 

İlçenin kuzey kesiminde kurulmuş olan kentin başlıca özelliği İran ve Doğu Anadolu’daki merkezleri Trabzon limanına bağlayan E- 97 Karayolu’nun buradan geçmesidir. Eskiden Zigana Geçidi’ni (2.010 m) aşan bu yol günümüzde Zigana Tüneli’nden geçer. Bu güzergahta kervanlarla taşımacılık yapıldığı dönemde önemli bir konaklama merkezi olan kent il merkezi Trabzon’a 26 km uzaklıktadır.

 

İlçedeki başlıca tarihsel yapılar Sümela Manastırı, yapım tarihi bilinmeyen Vazelon Manastırı, Şimşirli (eskiden Kuştul) köyündeki Hızır İlyas olarak da bilinen Gregorios Peristera Manastırı’nın kalıntılarıdır. Maçka Meslek Yüksekokulu Karadeniz Teknik Üniversitesi’ne bağlıdır.

Samsun Trabzon otobüs bileti mi aradınız? Samsun Trabzon otobüs firmaları ve seferleri, en ucuz Samsun Trabzon otobüs bileti fiyatları burada!
Popüler Firmalar Fiyat
Öz Elbistan 35 TL
Mavi Karadeniz Turizm 38 TL
Tokat Yıldızı 40 TL
Yeni As Bafra Turizm 40 TL
Vangölü Turizm 40 TL
- HEMEN SATIN AL ! -
  Samsun Hakkında
Nüfus:
1,261,810
Yüzölçümü:
9.364,10 km²
Plaka:
55
Telefon kodu:
(362)
Otogar:
Samsun Otogarı
  Trabzon Hakkında
Nüfus:
758,237
Yüzölçümü:
4.664,04 km²
Plaka:
61
Telefon kodu:
(462)
Otogar:
Trabzon Otogarı
Sessiz Kalmayın!
Firmaya verdiğiniz puanı, yorumlarınızı ve şikayetlerinizi bizimle paylaşın!

Yorum yazabilmek için aşağıdaki formu kullanarak giriş yapmanız gerekmektedir.