Pendik Otobüs Bileti

Pendik Otobüs Bileti

Pendik Otobüs Biletleri

Pendik, Türkiye’nin İstanbul iline bağlı ilçelerinden bir tanesidir. İstanbul ili ile birlikte yerleşime açılmış en eski noktalardan bir tanesidir. İlin bu kısmına verilen ilk isim, Pantikapion’dur.  Bu isim dört tarafı korunan anlamını taşımaktadır. Pendik’in daha öncesinde sahip olduğu isimler arasında, Beş köy, beş burun, beş kayıkçı isimleri de verilmiştir.

İstanbul’un coğrafi konumu düşünüldüğünde tarih öncesinde ve sonrasında en önemli göç yolu ve yerleşim merkezlerinden biri haline gelmesinden doğal bir şey yoktur. Bununla birlikte Pendik’te tarih boyunca farklı medeniyetlerin gözde yerleşim merkezlerinden biri olmak ile beraber en önemli göç yollarından biri olmuştur. Anadolu yakasının Avrupa’ya açılan kapısı olarak bilinmektedir.  Bu yüzdendir ki, ilçe sınırları içerisinde oldukça fazla kazı çalışması gerçekleştirilmiş ve neticesinde oldukça değerli bulgular elde edilmiştir. Birçok saygın bilim insanı makalelerinde bu bölgenin ilkçağ yerleşiminde ne kadar önemli bir yer kapladığını belirtmiştir. 
 
Bunun yanı sıra dünyada eşsiz güzellikleri ile bilinen nadide şehirlerden biri olan İstanbul’un doğal ve tarihi güzellikleri bu ilçenin içerisinde de gözlemlenebilmektedir. İklimsel olarak yapısal anlamda değişiklik göstermese de bölgesel değişiklik bazında denizin ılımanlaştırıcı etkilerinden faydalanmaktadır. 
 
İlçe aynı zamanda ülkenin ilk planlı yerleşim yeri olma özelliğini de taşımaktadır. Osmanlı zamanından meclisin kararı ile ilçenin yapılandırması için bir mimar atanmıştır. Daha sonrasında ilçenin bugünkü yapılanmasının da temellerinin atılacağı bir çalışma başlamıştır. 
 
Pendik - 5 Günlük Hava Tahmini
05 Ara Cumartesi
açık
15,3 °C
açık
06 Ara Pazar
az bulutlu
13,6 °C
az bulutlu
07 Ara Pazartesi
hafif yağmur
13 °C
hafif yağmur
08 Ara Salı
hafif yağmur
15 °C
hafif yağmur
09 Ara Çarşamba
açık
14,9 °C
açık