Osmaniye Otobüs Bileti

Osmaniye Otobüs Bileti

Osmaniye Otobüs Biletleri

Osmaniye otobüs bileti mi aradınız? Osmaniye’ye giden otobüs firmaları ile en ucuz bileti fiyatları sorgulama işlemini yap ve satın al!

Yüzölçümü 3.532 km2 olan Osmaniye ili doğuda Kahramanmaraş ve Gaziantep, güneyde Hatay, güneybatı ve batıda Adana, kuzeyde Adana ve Kahramanmaraş illeriyle çevrilidir. Osmaniye Türkiye’nin 80. ilidir.

İlin batı ve güney kesimleri ovalık, kuzey ve doğu kesimleri ise engebeli ve dağlık alanlardan oluşur. Kuzeybatı kesimi Orta Toroslar’ın doğu bölümünü oluşturan sıralardan Dibek Dağları, doğu kesimi de yöre halkının Gavur Dağları dediği Amanoslar engebelendirir. İlin en yüksek noktası Düziçi’nin kuzeyinde 2.246 m’ye erişen Beşikdüldülü Tepesi’dir. Bu dağlarda sayfiye olarak kullanılan birçok yayla vardır. Bunlardan başlıcaları Hasanbeyli ilçesindeki Almanpınarı, Kadirli ilçesindeki Almacık, Bağdaş, Dokurcun, Maksutoğlu ve Savrungözü, Merkez ilçedeki Zorkun yaylalarıdır.

Çukurova’nın Yukarıova da denen doğu bölümü ilin orta kesimine kadar sokulur. Çukurova’nın en doğu bölümü Düziçi ilçesindeki Haruniye Ovası’dır. Çukurova düzlükleri ilin değerli tarım alanlarıdır.

İl topraklarının sularını Ceyhan Irmağı toplar. İl sınırları içinde Ceyhan’a katılan başlıca akarsular Karaçay, Kesik Suyu ile Savrun ve Sumbas çaylarıdır. İldeki başlıca göller Aslantaş, Kalecik ve Kesiksuyu baraj gölleridir. Osmaniye otobüs bileti satın alarak bu baraj göllerini daha yakından görebilirsiniz.

İlin büyük bölümü ılıman Akdeniz ikliminin etkisi altında kalır. Bu kesimlerde yazlar sıcak ve kurak, kışlar serin ve yağışlı geçer. Ovalık kesimlere ender olarak kar düşer. Bununla birlikte karasal etkilerin görüldüğü yüksek kesimlere kışın kar yağar.

İl merkezinde ölçülen en düşük hava sıcaklığı -10°C, en yüksek hava sıcaklığı 42,8°C, yıllık ortalama sıcaklık 19,6°C’dir. Yıllık ortalama yağış miktarı dağlık kesimlerde 1.000 mm’yi aşarken Osmaniye kentinde 763,1 mm’dir.

Osmaniye yöresi bölgedeki en eski yerleşim alanlarından biridir. Eskiden Kapadokya ve Kilikya’yı Suriye ve Mezopotamya’ya bağlayan yolların kesiştiği bir alanda yer alan ve bu nedenle stratejik açıdan büyük önem taşıyan yörede bu yolları denetlemek amacıyla birçok kale yapılmıştı.

13. yüzyılda Memlüklerin egemenliğine giren yöreye Oğuz boylarından 40 bin kadar Halep Türkmeni yerleştirildi. I. Selim (Yavuz) döneminde Osmanlılara bağlanan yöre 16. yüzyılda Zulkadriye Eyaleti’nin Payas sancağına bağlı Kınık nahiyesinin sınırları içindeydi. Daha sonra Halep Eyaleti’ne bağlanan yöre 1833’te Kavalalı Mehmed Ah Paşa’nın oğlu İbrahim Paşa’ya bağlı Mısır ordusunun işgaline uğradı. 1840’ta yeniden Osmanlı yönetimine geçen yörenin doğusundaki Gavur Dağları ile çevresinde yaşayan ve hac yolundan geçenlerden haraç alan göçer Türkmen aşiretlerini 1866’da Fırka-i İslahiye güç kullanarak Çukurova’ya yerleştirdi. Yöre 19. yüzyıl sonlarında Adana vilayetinin Cebelibereket sancağına bağlı bir İcaza olarak yönetiliyordu. 1. Dünya Savaşı’ndan sonra bir süre Fransız işgalinde kalan Cebelibereket sancağı Cumhuriyet’le birlikte il yapıldı. 1933’te Cebelibereket ili kaldırıldı ve Osmaniye adıyla ilçe yapılarak Adana iline bağlandı. 1996’da yapılan bir yönetsel düzenleme uyarınca yeni kurulan Hasanbeyli, Sumbas ve Toprakkale ilçeleriyle Bahçe, Düziçi, Kadirli ve Osmaniye (Merkez ilçe) ilçeleri bir araya getirilerek merkezi Osmaniye kenti olmak üzere il yapıldı. Bir Osmaniye otobüs bileti alarak bölgeye ulaşabilirsiniz.

Osmaniye’den Ankara, Sivas, Kayseri, İstanbul, Antalya, Diyarbakır, Mersin, Burdur, Erzincan ve Hatay’a yolculuk yapabilirsiniz.

Fırka-i İslahiye’nin göçer aşiretleri zorunlu olarak Hacıosmanlı Köyü ile çevresine yerleştirmesi sonucunda ortaya çıkan kent daha sonra Osmaniye adıyla anıldı. Osmaniye Belediyesi 1902’de kuruldu. Önceden Yarpuz’da olan Cebelibereket sancağının merkezi 1908’de Osmaniye’ye taşındı. 1950’de 13 bin kadar olan nüfusu yoğun biçimde göç alması sonucunda hızla arttı ve 1970’te 46 bini, 1975’te 61 bini, 1980’de 84 bini, 1985’te 103 bini, 1990’da da 122 bini aşarak 2000’de 174 bine dayandı.

Çukurova’nın doğu kesimindeki önemli bir hizmet ve ticaret merkezi olan kentten Bağdat Demiryolu ile Adana-Gaziantep Karayolu geçer. Kent Adana’ya 87 km, Gaziantep’e 122 km, Kayseri’ye 374 km, Ankara’ya 577 km, Samsun’a 748 km, Muğla’ya 956 km, Ardahan’a 969 km ve İstanbul’a da 1.026 km uzaklıktadır. Kentteki tek yükseköğretim kurumu Çukurova Üniversitesi’ne bağlı Osmaniye Meslek Yüksekokuludur.

Karatepe-Aslantaş Milli Parkı, Kadirli kentine 21 km uzaklıktadır. Osmaniye kentine ise 28 km uzaklıktadır. Geç Hitit yerleşim kalıntıları bulundurur. Bitki ve yabanıl hayvan topluluklarına sahip parkta av yasağı vardır. Açık hava müzesi olarak kullanılır.

Haruniye Kalesi, Düziçi ilçesindedir. 8. yüzyıl yapısıdır. Yıkıntı durumdadır.

Haruniye Kaplıcası’nın Romatizmal hastalıklarda etkili olduğuna inanılır. 32°C sıcaklıkta bikarbonatlı ve karbondioksitli madensuyu içerir. Kaplıca tesisleri vardır. Hemen Osmaniye otobüs bileti alın ve bu kaplıcaya en hızlı şekilde ulaşım sağlayın.

Seman Kalesi, Düziçi ilçesine bağlı Hacılar Köyü yakınındadır. Hitit yapısıdır.

Osmaniye’ye giden otobüs firmaları; Yeni Adana, Star Batman, Yeni Diyarbakır, Has Diyarbakır, Seç Turizm, Has Bingöl, Adıyaman Gülaras, Çayırağası, Cesur Bingöl, Ben Turizm, Öz Diyarbakır ve Star Diyarbakır’dır.

Ülkedeki önemli ticaret şehirlerinden biri olan Adana’ya yakın olması nedeniyle Osmaniye kara yolu ile kolay ulaşılabilir bir konumdadır. Ucuz otobüs bileti ile çoğu şehirden direkt veya Adana üzerinden aktarmalı olarak Osmaniye’ye ulaşmanız mümkün. Firmaların tüm seferlerine  ve indirimli biletlerine ulaşmak için aramanızı sitemizden yapabilirsiniz. Böylece her zaman avantajlı bir yolculuk gerçekleştirebilirsiniz. Arama kısmına yolculuk edeceğiniz şehirleri ve tarihi ekledikten sonra bilet ara butonuna tıklayarak sizin için en uygun seferleri listelersiniz. Seferinizi belirledikten sonra hızlıca biletinizi satın alabilirsiniz.

Osmaniye; Akdeniz ile Güneydoğu arasında Çukurova olarak adlandırılan bölgede bulunmaktadır. Civar illerde olduğu gibi burada da tarımsal faaliyetler oldukça gelişmiştir. Şehir ülke için önemli bir üretim merkezi konumundadır. Bu nedenle yolcu trafiği de her geçen dönem artmaktadır.  İndirimli otobüs bileti ile ülkenin her şehrinden seyahatler gerçekleştirilebilen Osmaniye; antik kentleri ve müzeleri ile de kültür turizmi için ideal bir noktadadır. Şehirde ziyaret edilebilecek pek çok tarihi ve doğal güzellik bulunmaktadır. Bunlar arasından öne çıkanlar; Ağcabey Camii, Kastabala Antik Şehri, Gaffarlı Taş Köprü, Karaçay Şelalesi, Aslantaş Milli Parkı, Zorkun Yaylası ve Toprakkale Kalesi olarak sıralanabilir. Kastabala bilinen diğer adıyla Hierapolis; şehir merkezinden 12 km uzaklıkta bulunmaktadır. Roma döneminden kalma bir kent olan kalıntılar arasında en dikkat çeken; 300 metre uzunluğundaki caddesidir. Cadde boyunca sütunlar yükselmektedir. Bölgede araştırma çalışmaları 2009 yılında başlamış ve halen devam etmektedir. Şehir kalıntıları 1500 dönümlük geniş bir alanı kaplamaktadır.

En Ucuz Osmaniye Otobüs Bileti İçin NeredenNereye.Com

Osmaniye Otobüs Bileti
Osmaniye - 5 Günlük Hava Tahmini
15 Haz Cumartesi
açık
24,4 °C
açık
16 Haz Pazar
açık
30 °C
açık
17 Haz Pazartesi
hafif yağmur
28,4 °C
hafif yağmur
18 Haz Salı
orta şiddetli yağmur
27,8 °C
orta şiddetli yağmur
19 Haz Çarşamba
şiddetli yağmur
27,1 °C
şiddetli yağmur