Menemen Otobüs Bileti

Menemen Otobüs Bileti

Menemen Otobüs Biletleri

Menemen, Türkiye’nin seksen bir ilinden biri olan İzmir’in ilçelerinden bir tanesidir. İlçe, İzmir ilinin merkezine oldukça yakın bir konumda bulunmaktadır. Bölge ülke içerisinde çileği, testisi ve diğer çömlekçilik ürünleri ile ünlü bir yerdir. İlçe aynı zamanda ülkenin yakın siyasi tarihi için de önemli yerlerden bir tanesidir. Bu nedenle ayrıca bir bilinirlik kazanır. 16 Haziran da şehit edilme olayları yaşanmıştır. 16 Haziran 1919 günü, ilçe kaymakamı Kemal Bey ve maiyetindeki 6 asker şehit edilmiştir. Bu olay bölgenin işgali sırasında gerçekleşmiştir. Aynı bölge içerisinde işgal kuvvetleri bir gün sonra yaklaşık bin kişiyi öldürmüşlerdir. Bu işgal döneminin en unutulmaz ve en acı olaylarından biri olarak tarih sayfalarına kazınmıştır. Yapılan katliamlara rağmen Menemen hiçbir zaman işgal kuvvetlerinin altında kalmamış ve bölgede kahramanca bir direniş örneği sergilenmiştir. Bölge Kurtuluş Savaşı’nın zaferle sonuçlanması sonucunda 9 Eylül 1922 ‘de tekrar bağımsızlığına kavuşmuştur. 

İlçe Ege Bölgesi’nin sınırları içerisinde yer almaktadır. Buna bağlı olarak sınırları içerisinde Akdeniz ikliminin özellikleri görülmektedir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı olarak geçmektedir. Bu durum tarımsal üretimi üzerinde de etkili olmuştur. Aynı zamanda doğal güzellikleri bakımından da zengin bölgelerden bir tanesidir. 
 
Ege bölgesine özgü kültürele özellikleri yansıtmaktadır bunun yanı sıra sınırları içerisinde endemik bitki türleri de görülür. İzmir’in bu nadide ilçeni yakından tanımak için neredennereye.com üzerinden Menemen otobüs bileti satın alabilirsiniz. 
 
Menemen - 5 Günlük Hava Tahmini
19 Ağu Pazar
az bulutlu
29,9 °C
az bulutlu
20 Ağu Pazartesi
açık
30,2 °C
açık
21 Ağu Salı
açık
29,3 °C
açık
22 Ağu Çarşamba
açık
29 °C
açık
23 Ağu Perşembe
hafif yağmur
30 °C
hafif yağmur