Yolcu Sayısı
1

Kurtalan otobüs bileti

Kurtalan Otobüs Bileti

En popüler Kurtalan otobüs rotaları

Kurtalan otobüs bileti fiyatları, Kurtalan otobüs seferleri, sefer saatleri, firma telefon numaraları ve Kurtalan otogarları NeredenNereye.com'da!
Rota adıOrtalama fiyatıGünlük sefer sayısı
GaziantepKurtalan70 TL6
İstanbul (Anadolu)Kurtalan150 TL6
MersinKurtalan700 TL4
SiverekKurtalan350 TL4
ŞanlıurfaKurtalan350 TL3

Kurtalan otobüs biletleri

Siirt iline bağlı olan Kurtalan ilçesini tarihçesi geçmişe dayanmaktadır. İlçe topraklarında eski dönemde ki medeniyetlere ait olan yerleşim kalıntıları yer almaktadır. Fakat buna rağmen ilçenin tarihi hakkında çok net bir bilgi bulunmamaktadır. Var olan tarihi kayıtlara göre 16.yy’da Şerefhan Beyliği hükmü altında kalan yöre 1514 yılında meydana gelen Çaldıran Savaşları’nda sonra Osmanlı topraklarının içerisine katılmıştır. Çok eski dönemlerden bu yana tarihini koruyan ilçenin yönetim şekli çok eskilere dayanmamaktadır. İlçenin 100- 150 yıl öncesinde Faraoğulları aşiretinin üyeleri tarafından kurulduğu düşünülmektedir. Bölge aynı zamanda kültürel ve tarihsel anlamda medeniyetin beşiği olarak bilinmektedir. İlçede yaşam sürdüren halk misafirperverliği çok severler ve bundan dolayı övünürler. Kurtalan otobüs bileti burada!


Kurtalan ilçesine ait olan gelenek ve görenekler yöre içerisinde yaygın olan kültürden esinlenmiştir. Nüfusu yaklaşık 56.740 kişi sayılmıştır. Nüfusu önceki yıllara göre azalış göstermektedir. Bölgenin arazisi çıplak sırtlı vadilerden, yer yer geniş düzlüklerden, dalgalı kısımlardan oluşum göstermektedir. Bölgede yer alan çay ve geniş vadilerinden dolayı sulu tarıma elverişli bir bölgedir. Doğal sınırı teşkil eden iki adet önemli tepe bulunmaktadır. İlki 1530 metre yüksekliğinde bulunan Dilek Tepesi, ikinci 1050 metre yüksekliğinde bulunan Garzan Dağı’dır. En önemli akarsuları arasında Garzan Çayı, Reşan Çayı ve Başur Çayı yer almaktadır. Bu çayların birleşimi Çattepe köyündedir. Tarihi yapıları arasında Erzen Ören Yeri, Derzin Kalesi önemi sayılmaktadır. Yöresel lezzetler arasında Büryan kebabı, perde pilavı, mumbar dolması yer almaktadır.

neredennereye.com (1999 - 2024) © Tüm hakları saklıdır.
visa cardmaster cardipektr