İzmir Yalova Otobüs Bileti

İzmir Yalova Arası

  • Otobüs bileti fiyatları, seçtiğiniz güzergah için en ucuz 60,00 TL'den başlamaktadır.
  • Kaç kilometredir? Bu rota 390 km'dir.
  • Kaç saat sürmektedir? Bu rota ortalama 5sa 36dk sürer.
  • Bu güzergahta günlük ortalama 1 firma sefer düzenlemektedir. İzmir Yalova arası giden otobüs firmaları ortalama 18 sefer düzenlenmektedir.

İzmir Yalova otobüs bileti, en ucuz fiyatlar ile NeredenNereye.com'da!

Türkiye'nin her yerine en uygun otobüs biletlerini birkaç tık kolaylığı ile kredi kartı veya banka kartınızla satın alabilirsiniz. İzmir Yalova güzergahı üzerinde sefer düzenleyen tüm otobüs firmalarının arasından dilediğinizi seçin, en uygun otobüs biletini kolayca satın alın! İzmir Yalova seyahatinize başlamadan önce, İzmir ve Yalova hakkında detaylı bilgilere göz gezdirmeyi unutmayın.

İzmir ve Yalova şehirlerindeki otogarları, otobüs firmalarının şubelerini ve şube telefonlarını bulabilirsiniz. 

NeredenNereye.com 1999 yılından bu yana kolay kullanımlı bilet arama motoru, güvenlik sistemi, bünyesinde yer alan Türkiye'nin önde gelen otobüs firmaları ile birlikte her zaman ve her yerde yolcularının yanında!

 

İzmir Yalova Otobüs Biletleri

İzmir Yalova otobüs bileti mi aradınız?  İzmir Yalova otobüs firmaları ve seferleri, en ucuz bilet fiyatları ile burada!

Yalova kentini MÖ 8. yüzyıl ortalarından sonra Yunanistan’dan gelen bazı toplulukların kurduğu ileri sürülmektedir. Yalova’nın bilinen en eski adı Pythia'dır. Pythia yakınındaki kaplıcalar Antik Çağ’da Pythiai Thermai olarak adlandırıldı. 14. yüzyıl başlarında Osmanlıların egemenliğine giren yerleşmenin adı 17. yüzyılda Evliya Çelebi’ye göre Kara Yalova Kalesi’ydi. Oysa kasabanın adı bazı 16. yüzyıl kaynaklarında “Yalakabad” olarak geçer. Evliya Çelebi Seyahatname'si, Bursa sancağının 700 haneli bir kaza merkezi olduğunu belirttiği kasabanın adının Osman Gazi döneminde burayı fetheden Kara Yalvaçoğlu’ndan geldiğini yazar. 19. yüzyıldan kalmış bazı belgelerde kasabadan hem Yalakabad, hem de Yalıova olarak söz edildiği bilinmektedir. Bugünkü adının söylenme kolaylığı nedeniyle Yalıova’daki “ı” harfinin düşmesiyle oluştuğu sanılmaktadır.

 

Yunan işgali sırasında büyük hasar gören Yalova, Cumhuriyet dönemi başlarında küçük bir kıyı kasabasıydı. İlkçağdan beri yararlanılan Yalova Kaplıcalarının onarılması ve İstanbul’a yapılan vapur seferlerinin haftada dört günden her güne çıkarılması kentin gelişiminde önemli bir rol oynadı. Kaplıca turizmi ve İstanbul ile Bursa arasındaki ulaşımda aktarma merkezi olması yerin canlanmasına yol açtı. Kasabanın belediyesi 1927’de kuruldu.

 

Yalova 1950’lerden sonra bir yaz turizmi merkezi olarak gelişti. Nüfusun artmasıyla birlikte kent doğuya ve güneye doğru genişlemeye başladı. Kentin 1950’de yalnızca 3.833 olan nüfusu, 1960’ta 11.318’e, 1975’te 27.289’a, 1985’te 53.857’ye, 1990’da 65.823’e, 2000’de de 70.118’e ulaştı.

 

Yalova kenti çevresi için önemli bir ticaret ve hizmet merkezi olmasının yanı sıra kara ve deniz yolu ulaşımı açısından da büyük önem taşır. İzmit’te E-80 Karayolu ve 0-4 (TEM) Otoyolu’ndan ayrılarak İzmit Körfezi’nin güney kıyısını izleyen İstanbul-Bursa yolu kentin doğu kesiminde güneye yönelir. Bu yolun kıyıyı izleyerek kentten geçen uzantısı batıda Çınarcık’a, daha sonra da Armutlu Yarımadası’nı dolaşarak Armutlu’ya ve Gemlik’e ulaşır. Yalova kenti Bursa’ya 69 km, İzmit Körfezi kıyısını izleyen karayoluyla İstanbul’daki Harem iskelesine 176 km, İzmir’e 391 km, Ankara’ya 407 km, Antalya’ya 600 km, Samsun’a 691 km, Bayburt’a 1.086 km ve Muş’a 1.376 km uzaklıktadır.

 

Kentteki tek yükseköğretim kurumu Uludağ Üniversitesi’ne bağlı Yalova Meslek Yüksekokuludur. 

  İzmir Hakkında
Nüfus:
4,061,074
Yüzölçümü:
12.015,61 km²
Plaka:
35
Telefon kodu:
(232)
Otogar:
İzmir Otogarı
  Yalova Hakkında
Nüfus:
155,016
Yüzölçümü:
850,46 km²
Plaka:
77
Telefon kodu:
(226)
Otogar:
Yalova Otogarı
Sessiz Kalmayın!
Firmaya verdiğiniz puanı, yorumlarınızı ve şikayetlerinizi bizimle paylaşın!

Yorum yazabilmek için aşağıdaki formu kullanarak giriş yapmanız gerekmektedir.