İstanbul Side Otobüs Bileti

İstanbul Side Arası

  • Otobüs bileti fiyatları, seçtiğiniz güzergah için en ucuz 125,00 TL'den başlamaktadır, üstelik 6 ay taksit seçeneğiyle!
  • Kaç kilometredir? Bu rota 800 km'dir.
  • Kaç saat sürmektedir? Bu rota ortalama 11sa 30dk sürer.
  • Bu güzergahta günlük ortalama 1 firma sefer düzenlemektedir. İstanbul Side arası giden otobüs firmaları ortalama 1 sefer düzenlenmektedir.

İstanbul Side bileti, en ucuz fiyatları ile www.neredennereye.com 'da! Kredi kartı veya banka kartınızla İstanbul Side bilet alımını online olarak yapabilirsiniz. İstanbul Side otobüs firmaları arasından dilediğini seç, biletini kolayca al!

İstanbul Side Otobüs Biletleri

 İstanbul Side otobüs bileti mi aradınız? İstanbul Side otobüs firmaları ve seferleri, en ucuz bilet fiyatları ile burada!

Aspendos’tan geri dönülerek bahçeler arasından ana asfalt cadde takip edilince Side’ye gelinmektedir. Side Antalya’ya 78 kilometre uzaklıktadır. Sağa sapılınca bir müddet sonra Side harabeleri görülmektedir. Buraya Eski Antalya’da denilmektedir. Side, “nar” demektir. Side adı Yunanca olmayıp eski bir Anadolu kavminin koyduğu bir addır. Bu şehri kuran topluluk Hititler’le akraba olan bir kavimdir. Dilleri Yunanca’ya hiç benzememektedir. Şehrin kuruluşu MÖ VII yüzyıldadır. Side, Pamfilya bölgesinin önemli bir limanıdır. Bu şehir küçük bir yarımada üzerinde kurulmuştur. Önüne Akdeniz’in mavi suları serilmiştir. Harabelerin yanında Giritli göçmenlerin bulunduğu Selimiye Köyü vardır.

Side, bir ticaret limanı olarak gelişmiş ve zengin olmuştur. Bir zamanlar korsan yatağı olmuş, köle pazarı olarak tanınmıştır. Side’yi önce Lidyalılar, sonra Persler, sonra da İskender istila etmiştir. Bundan sonra Side bağımsız olmuş, kültür ve bilim merkezi olmuştur. Romalılar, sonra da Bizanslılar buraya hakim olmuşlardır.

Agoranın karşısında bir hamam vardır. Bu hamam restore edilerek müze haline getirilmiştir. Hamamın üzeri tonoz kemerlerle örtülü, beş kısımdan ibarettir. Zemini mermerle döşelidir. İçinde derin bir yüzme havuzu vardır. Bu havuzda Kleopatra’nın yıkandığı söylenmektedir. Üzeri kubbeli bir kısım daha vardır. Ayrıca yanında cehennemliği bulunmaktadır. Kubbeli kısım Side müzesi yapılmıştır. İçindeki mermer heykeller birer şaheserdir. Lahitler ve diğer eserler teşhir edilmektedir. Turistler bu müzeyi gezmektedirler

Side tiyatrosu büyük bir anıttır. 15.000 kişiliktir. Diğer tiyatrolardan farkı, onlar gibi bir dağ yamacına dayanmayıp bir düzlükte yapılmasıdır. Üç bölümden ibaret olup birinci kısım taştan yapılmış seyirci yerleri, ikinci kısım yarım daire şeklinde orkestra yeri ve üçüncü kısım da sahne idi.

  İstanbul Hakkında
Nüfus:
14,160,467
Yüzölçümü:
5.315,33 km²
Plaka:
34
Telefon kodu:
Avrupa Yakası (212)
Anadolu Yakası (216)
Otogar:
Harem Otogarı
Alibeyköy Otogarı
Esenler Otogarı
  Side Hakkında
Nüfus:
-
Plaka:
07
Telefon kodu:
(242)
Otogar:
Side Otogarı
Sessiz Kalmayın!
Firmaya verdiğiniz puanı, yorumlarınızı ve şikayetlerinizi bizimle paylaşın!

Yorum yazabilmek için aşağıdaki formu kullanarak giriş yapmanız gerekmektedir.