Otobüs Firmaları
Bilet Fiyatları
 
127 TL
Bilet Al
140 TL
Bilet Al

İstanbul Seydişehir Otobüs Bileti

İstanbul Seydişehir Arası

  • Otobüs bileti fiyatları, seçtiğiniz güzergah için en ucuz 127,00 TL'den başlamaktadır, üstelik 6 ay taksit seçeneğiyle!
  • Kaç saat sürmektedir? Bu rota ortalama 12sa 11dk sürer.
  • Bu güzergahta günlük ortalama 2 firma sefer düzenlemektedir. İstanbul Seydişehir arası giden otobüs firmaları ortalama 4 sefer düzenlenmektedir.
  • Bu güzergah için en popüler firma Metro Turizm firmasıdır.

İstanbul Seydişehir otobüs bileti, en ucuz fiyatlar ile NeredenNereye.com'da! Kredi kartı veya banka kartınızla İstanbul Seydişehir otobüs biletinizi online satın alabilirsiniz. İstanbul Seydişehir otobüs firmaları arasından dilediğini seç, otobüs biletini kolayca al!

İstanbul Seydişehir Otobüs Biletleri

 İstanbul Seydişehir otobüs bileti mi aradınız? İstanbul Seydişehir otobüs firmaları ve seferleri, en ucuz bilet fiyatları ile burada!

Seydişehir Yüzölçümü 2.207 km2 olan Seydişehir ilçesi doğuda Meram ve Akören, güneydoğuda Ahırh ilçeleri, güneyde Yalıhüyük, Ahırlı ilçeleri ve Antalya ili, batıda Derebucak ve Beyşehir, kuzeyde gene Beyşehir, kuzeydoğuda gene Meram ilçeleriyle çevrilidir.

 

Dağlarla kuşatümış olan ilçe topraklan ilin güneybatı kesiminde yer alır. Bu toprakların kuzey ve doğu kesimini Erenler Dağı, batı kesimini de Büyükgözet Dağı engebelendirir. Küpe Dağı ilçe merkezinin batısında yer alır. Dağlann yüksek kesimlerinde sedir, göknar, ardıç ve kara çamlardan oluşan ormanlar vardır. ilçenin orta kesimindeki düzlükler Seydişehir Ovası adıyla anılır. Bu düzlükleri sulayan Beyşehir Kanalı Çayı ilçenin başlıca akarsuyudur. İlçe topraklanndan kaynaklanan suları toplayan Kocaçay ile Suludere bu akarsuyun başlıca kollandır. Çarşamba Çayı’nın başlangıç kolunu oluşturan bu akarsu, Beyşehir Gölü’nün fazla sularım bir bölümü ilçe sınırlan içinde kalan Suğla Gölü’ne boşaltır. Bundan başka ilçede Sazlıgöl ve Ufacıkgöl adıyla anılan iki küçük göl vardır.

 

Başlıca ekonomik etkinlikler tarım ve sanayidir. Yetiştirilen başhca bitkisel ürünler buğday, şekerpancan, arpa, patates, nohut, soğan ve elmadır. Konya Valiliği verilerine göre 1998’de ilçede 92 bin küçükbaş, 18 bin büyükbaş hayvan bulunmaktaydı.

Türkiye’nin belli başlı büyük sanayi kuruluş- lanndan biri Seydişehir’dedir. Bu kuruluş Eti Alüminyum AŞ’ye ait Seydişehir Alüminyum Tesisleri’dir. 20O3’te özelleştirme kapsamına alınan bu tesis ülkenin en büyük alüminyum üreticisidir. Valilik kaynağına göre ilçedeki öbür sanayi kuruluşları un, bulgur, nişasta, süt ürünleri, kuru gıda paketleme, yem, hazır giyim, plastik malzeme, soğuk alüminyum döküm ve tuğla fabrikalarıdır. İlçede küçük sanayi de gelişmiştir.

İlçe topraklannda linyit ile görünür ve mümkün rezervi 42 milyon tondan çok olan boksit yataklan vardır. Bu yataklardan çıkarılan boksit cevheri Seydişehir Alüminyum Tesislerinde işlenmektedir.

 

Suğla Gölü’nün batı kıyısındaki Gölyüzü (eskiden Suberde) köyü yakınında bulunan Suberde Höyüğü’nde ele geçirilen Erken Neolitik Çağ’a ait buluntular yörenin çok eski bir yerleşim alanı olduğunu gösterir. İlkçağda Hominidlerin yurdu olduğu sanılan yöredeki başhca Antik Çağ yerleşmeleri Lyrbe, Elite ve Vervelit’ti. Anadolu Selçuklulanndan sonra Eşrefoğullannın, daha sonra da Hamido- ğullan’nın yönetimine giren bu topraklar 1381’de kısa bir süre için OsmanlIların eline geçtiyse de daha sonra Karamanlıların yönetiminde kaldı. Bu yöre II. Mehmed (Fatih) döneminde, 1466’da Osmanlı topraklarına katıldı. 19. yüzyıl sonlarında Konya vilayetinin Merkez sancağına bağlı bir kaza olarak yönetilen yöre Kurtuluş Savaşı sırasında çıkan Bozkır ve Konya (Delibaş) ayaklanmalarından etkilendi. Seydişehir Belediyesi 1900’de kuruldu.

 

Eskiden küçük bir yerleşme olan kente 14. yüzyıl başında gelen Horasanlı Seyyid Harun burada önemli bayındırlık çalışmaları gerçekleştirdi. Yerleşmenin gelişmesinde önemli rol oynayan ve yörede Şeydi Harun olarak anılan Seyyid Harun’un anısına, Eşrefoğlu Mehmed Bey kente Seydişehri adını verdi. Bu ad zamanla Seydişehir’e dönüştü. İlçenin batı kesiminde yer alan kent önemli bir sanayi ve ticaret merkezidir. Çevresi bağ ve bahçelerle kaplı olan kent alüminyum tesislerinin kurulmasından sonra aldığı göçün yol açtığı nüfus artışı nedeniyle iki merkezli konumdadır. Eski kentin kuzey kesiminde kurulan alüminyum tesisleri çevresindeki 1 km’lik alanda, fabrikadan yayılan keskin kokulu ve zehirli flüor gazı nedeniyle konut inşaatı yapılamamaktadır. Yerleşim alanı kısıtlı olan kentteki başlıca küçük işyerleri leblebi imalathaneleridir. Seydişehir kenti il merkezi Konya’ya 95 km uzaklıktadır.

 

Kentteki başlıca tarihsel yapılar Seyyid (Şeydi) Harun Camisi ve Türbesi (14. yy), Seyyid (Şeydi) Harun Ailesi Kümbeti, Rüstem Bey Kümbeti ve Pir Mehmedoğlu Hacı Recep’in 1529’da yaptırdığı Muallimhane’dir. Seydişehir Meslek Yüksekokulu Selçuk Üniversitesi’ne bağlıdır.

İstanbul Seydişehir otobüs bileti mi aradınız? İstanbul Seydişehir otobüs firmaları ve seferleri, en ucuz İstanbul Seydişehir otobüs bileti fiyatları burada!
Popüler Firmalar Fiyat
Kontur Turizm 127 TL
Metro Turizm 140 TL
- HEMEN SATIN AL ! -
  İstanbul Hakkında
Nüfus:
14,160,467
Yüzölçümü:
5.315,33 km²
Plaka:
34
Telefon kodu:
Avrupa Yakası (212)
Anadolu Yakası (216)
Otogar:
Harem Otogarı
Alibeyköy Otogarı
Esenler Otogarı
  Seydişehir Hakkında
Nüfus:
-
Plaka:
42
Telefon kodu:
(332)
Sessiz Kalmayın!
Firmaya verdiğiniz puanı, yorumlarınızı ve şikayetlerinizi bizimle paylaşın!

Yorum yazabilmek için aşağıdaki formu kullanarak giriş yapmanız gerekmektedir.