İstanbul Gölcük Otobüs Bileti

İstanbul Gölcük Arası

  • Otobüs bileti fiyatları, seçtiğiniz güzergah için en ucuz 35,00 TL'den başlamaktadır.
  • Kaç saat sürmektedir? Bu rota ortalama 2sa 51dk sürer.
  • Bu güzergahta günlük ortalama 1 firma sefer düzenlemektedir. İstanbul Gölcük arası giden otobüs firmaları ortalama 10 sefer düzenlenmektedir.

İstanbul Gölcük otobüs bileti, en ucuz fiyatlar ile NeredenNereye.com'da!

Türkiye'nin her yerine en uygun otobüs biletlerini birkaç tık kolaylığı ile kredi kartı veya banka kartınızla satın alabilirsiniz. İstanbul Gölcük güzergahı üzerinde sefer düzenleyen tüm otobüs firmalarının arasından dilediğinizi seçin, en uygun otobüs biletini kolayca satın alın! İstanbul Gölcük seyahatinize başlamadan önce, İstanbul ve Gölcük hakkında detaylı bilgilere göz gezdirmeyi unutmayın.

İstanbul ve Gölcük şehirlerindeki otogarları, otobüs firmalarının şubelerini ve şube telefonlarını bulabilirsiniz. 

NeredenNereye.com 1999 yılından bu yana kolay kullanımlı bilet arama motoru, güvenlik sistemi, bünyesinde yer alan Türkiye'nin önde gelen otobüs firmaları ile birlikte her zaman ve her yerde yolcularının yanında!

 

İstanbul Gölcük Otobüs Biletleri

 İstanbul Gölcük otobüs bileti mi aradınız? İstanbul Gölcük otobüs firmaları ve seferleri, en ucuz bilet fiyatları ile burada!

Yüzölçümü 199 km2 olan Gölcük ilçesi doğuda Merkez ilçe, güneyde Bursa ili, batıda Karamürsel ilçesi, kuzeyde de İzmit Körfeziyle çevrilidir.

İlçe toprakları kıyı boyunca uzanan dar bir ova şeridi ile bunun gerisinde yer alan dağlık alanlardan oluşur. Güney kesimini, doğu-batı doğrultusunda uzanan ve yamaçları kıyıya kadar inen dağlar kaplar. Bu dağlardan kaynaklanan ve İzmit Körfezi’nde Marmara Denizi’ne dökülen küçük akarsuların açtığı vadiler ilçe topraklarını parçalar. Bu akarsuların başlıcaları Değirmendere ile Kazıklı Deresi’dir.

İlçede bitkisel üretime elverişli alanların azlığına karşın önemli miktarda elma, armut ve üzüm yetiştirilir. Değirmendere fındığıyla ünlüdür. Ayrıca az miktarda buğday, mısır, yulaf ve fasulye üretilir, zeytincilik yapılır.

Varlığını ve gelişmesini tersanenin kurulmasına borçlu olan Gölcük kenti yeni bir yerleşmedir. Eskiden yöre halkının bir bölümü 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı nedeniyle Batum’dan göç eden Müslüman Gürcülerden oluşuyordu. 1924’te, I. Dünya Savaşı’nda yara alan “Yavuz” gemisinin onarımı amacıyla bu kıyıdaki bir alanın kamulaştırılmasına ve bataklığın kurutulmasına karar verildi. 1925’te bir Alman şirketinin girişimiyle havuz kuruldu. 1926’da da bir Fransız şirketine ek tesisler yaptırıldı. Haliç’teki tersaneden bazı tezgahların 1928’de buraya taşınmasıyla yörede yerleşim başladı. 1934’te Hollandalıların tersane yapımına başlamasının ardından 1935’te Gölcük adını alan yerleşme 1936’da ilçe merkezi oldu. Gölcük Belediyesi de aynı yıl kuruldu. İlçe merkezi kısa bir süre Değirmendere’ye, sonra tekrar Gölcük’e taşındı. İzmit Körfezi’nin güney kıyısındaki yerleşim merkezlerini yerle bir eden 17 Ağustos 1999 Kocaeli depremi Gölcük ve Değirmendere’de de büyük can ve mal kaybına yol açtı.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı Gölcük Tersanesi’nde gemi ve denizaltı yapım kızakları, çeşitli büyüklükte yüzer havuzlar ile makine, döküm, çeşitli kaplama, tulumba ve vana, boya, sanayi gazları üreten fabrikalar vardır. 1960’ların başına kadar bakım için yurt dışına gönderilen Deniz Kuvvetleri’ne ait denizaltı ve muhriplere hizmet veren tersanede yabancı gemilerin bakım ve onarımı da yapılmaktadır. Deniz Kuvvetleri’nin gemi ve denizaltı gereksinmesi ile ulusal kuruluşların gemi yapım talebini karşılamak amacıyla üretim yapan Gölcük Tersanesi’nde yaklaşık 5 bin işçi çalışmaktadır. Kocaeli depremi Gölcük’teki Donanma Komutanlığı’na ait tesislerde de can kaybı ve hasara neden oldu.

Tersanenin kurulmasıyla başlayıp 1950’lerden sonra gelişen kentleşme, 1970’lerde Gölcük’ün İzmit-Yalova-Bursa sanayi ekseni içinde kalmasıyla önemli boyutlara ulaştı. Tersanenin sağladığı iş olanaklarının yanı sıra kentin İzmit sanayi merkezine yakınlığı nüfusun hızla artmasına yol açtı. 1950’de 4.153 olan kent nüfusu, 1960’ta 18 bini, 1970’te 29 bini, 1980’de 45 bini, 1990’da 64 bini, 1997’de de 76 bini aştı. 1999’daki deprem sonrasında ise 56 binin altına düştü. Hızlı nüfus artışı kentte inşaatı önemli bir ekonomik etkinlik durumuna getirdi. 2001’de Ford Otosan fabrikasının kurulması Gölcük için yeni bir atılım olanağı yarattı.

İzmit-Yalova karayolu kentten geçer. Gölcük bu yolla il merkezi İzmit’e 16 km uzaklıktadır. Değirmendere Meslek Yüksekokulu Kocaeli Üniversitesi’ne bağlıdır. 

  İstanbul Hakkında
Nüfus:
14,160,467
Yüzölçümü:
5.315,33 km²
Plaka:
34
Telefon kodu:
Avrupa Yakası (212)
Anadolu Yakası (216)
Otogar:
Esenler Otogarı
Pendik Otogarı
Silivri Otogarı
Sultanbeyli Otogarı
Harem Otogarı
Ataşehir Otogarı
Alibeyköy Otogarı
4. Levent Otogarı
  Gölcük Hakkında
Nüfus:
-
Plaka:
41
Telefon kodu:
(262)
Otogar:
Gölcük Otogarı
Sessiz Kalmayın!
Firmaya verdiğiniz puanı, yorumlarınızı ve şikayetlerinizi bizimle paylaşın!

Yorum yazabilmek için aşağıdaki formu kullanarak giriş yapmanız gerekmektedir.