Otobüs Firmaları
Bilet Fiyatları
 
120 TL
Bilet Al
140 TL
Bilet Al

İstanbul Beyşehir Otobüs Bileti

İstanbul Beyşehir Arası

  • Otobüs bileti fiyatları, seçtiğiniz güzergah için en ucuz 120,00 TL'den başlamaktadır, üstelik 6 ay taksit seçeneğiyle!
  • Kaç saat sürmektedir? Bu rota ortalama 11sa 11dk sürer.
  • Bu güzergahta günlük ortalama 2 firma sefer düzenlemektedir. İstanbul Beyşehir arası giden otobüs firmaları ortalama 2 sefer düzenlenmektedir.
  • Bu güzergah için en popüler firma Metro Turizm firmasıdır.

İstanbul Beyşehir otobüs bileti, en ucuz fiyatlar ile NeredenNereye.com'da! Kredi kartı veya banka kartınızla İstanbul Beyşehir otobüs biletinizi online satın alabilirsiniz. İstanbul Beyşehir otobüs firmaları arasından dilediğini seç, otobüs biletini kolayca al!

İstanbul Beyşehir Otobüs Biletleri

 İstanbul Bayşehir otobüs bileti mi aradınız? İstanbul Beyşehir otobüs firmaları ve seferleri, en ucuz bilet fiyatları ile burada!

Yüzölçümü 1.721 km2 olan Beyşehir ilçesi doğuda Meram, güneydoğu ve güneyde Seydişehir, güneybatıda Derebucak ilçeleri, batıda İsparta ili, kuzeyde Hüyük ve Ilgın, kuzeydoğuda da Derbent ilçeleriyle çevrilidir.

 

İlçe topraklan Beyşehir Gölü’nü de içine alan bir çöküntü alanı ile çevresindeki dağlardan oluşur, ilçenin doğu kesimini Erenler Dağı (2.334 m), güney kesimini Geyik Dağlan’mn kuzey uzantılan, güneybatı kesimini de Dedegül Dağı engebelendirir. Büyük ölçüde çam ormanlanyla kaplı olan bu dağlann bazı kesimlerinde yaylalar vardır. Ormanların bir bölümü meşe, göknar, sedir ve ardıçlardan oluşur, ilçenin en önemli tarım alanı olan Beyşehir Ovası, Beyşehir Kanalı Çayı boyunca güneydoğuya doğru uzanır, ilçedeki öbür önemli akarsular Beyşehir Gölü’ne dökülen Büyük Köprü Çayı ile Büyük Çay’dır. Beyşehir Gölü’nün büyük bölümü ilçe sınırlan içinde kalır. Kıyılan doğal ve tarihsel değerler açısından zengin olan Beyşehir Gölü ulusal park olarak 1993’ten beri koruma altındadır. İlçedeki başlıca mesireler Huğlu, Ulusedir ve Yakamanastır orman içi dinlenme yerleridir, ilçede bulunan 2,5 m çapında, çevre genişliği 8 m, boyu 2 m olan 100 yaşındaki titrek kavak 1994’te tabiat anıtı ilan edildi.

ilçedeki başlıca ekonomik etkinlik bitkisel üretimdir. En çok yetiştirilen ürünler buğday, arpa, şekerpancarı, patates ve baklagillerdir. Ayrıca soğan, ayçiçeği, haşhaş yetiştirilir; bağcılık, meyvecilik ve sebzecilik de yapılır. Yetiştirilen başlıca meyveler üzüm, elma ve armuttur. Kırsal kesimde hayvancılık ikincil bir uğraş niteliğindedir, en çok koyun yetiştirilir. Tatlı su balıkçılığı önemli etkinliklerden biridir. İlçe ormanlarından yılda ortalama 8.000 m3 maden direği, 1.000 m3 sanayi odunu, 2.500 m3 kâğıtlık odun, 3.000 m3 lif yonga, 35.000 m3 de yakacak odun elde edilmektedir.

 

İlçedeki başlıca sanayi kuruluşları un, yem, tuğla fabrikalan ile su ürünleri tesisi ve av tüfeği imalathaneleridir. I. Dünya Savaşı yıllarında orduda görev yapan ustalarca başlatılan tüfek yapımcılığı yörede geleneksel bir uğraş haline gelmiş durumdadır. Huğlu ve Üzümlü kasabaları ülkenin başlıca av tüfeği üretim merkezleridir.

Beyşehir yöresi eski bir yerleşim alanıdır. Beyşehir kentinin 10 km kuzeybatısındaki Erbaba adıyla anılan höyükte elde edilen buluntular, yöredeki ilk yerleşmenin Neolitik Çağ’a değin uzandığını göstermektedir. İlkçağda Arzava bölgesinde yer alan yöre Lidya, Pers, Makedonya ve Roma egemenliği altında kaldı. 12. yüzyılda tüm Pisidya’yla birlikte Anadolu Selçuklularının yönetimine giren yöre 1243’te Moğol istilasına uğradı. Daha sonra Eşrefoğulları ve Hamidoğullannın yönetimine girdi. I. Murad 1374’te Beyşehir’in yanı sıra Akşehir, Seydişehir, Yalvaç ve Karahisar’ı (Şarkikaraağaç) 80 bin altm karşılığında Hamidoğullanndan satın aldı. Böylece Osmanlı topraklarına katıldıysa da. bu yıllarda sık sık Karamanoğullarımn saldırısına uğradı. Timur istilasından sonra Karamanoğullannın egemenliğine giren Beyşehir '.466'ya değin Karamanoğullan ile Osmanlılar arasında birkaç kez el değiştirdi ve bu tarihte

 

II. Mehmed (Fatih) tarafından yeniden OsmanlI topraklarına katıldı. 19. yüzyıl sonlannda Konya vilayetinin Merkez sancağına bağlı bir kaza olarak yönetilmekteydi. Kaza merkezinin belediyesi 1871’de kuruldu.

Roma ve Bizans dönemlerinde Karalis ya da Karalia adıyla anıldığı sanılan kent, 13. yüzyıl sonlannda Eşrefoğullannın merkeziydi. Bu dönemde yaptınlan kaledeki yerleşim Içşehir ya da tçerişehir adıyla anılırdı. Adını verdiği gölün güneydoğu kıyısında yer alan kentin, il merkezi Konya’ya uzaklığı 93 km’dir.

Beyşehir tarihsel yapı kalıntısı açısından zengin bir ilçedir. Başlıca tarihsel yapılar Eflatunpınar Kaya Anıtı, MÖ 13. yüzyıla ait olduğu sanılan Fasıllar Kaya Amtı, Beyşehir Kalesi (1288), Kubadâbad Sarayı, Kuruçeşme Hanı (1207), Eşrefoğlu Camisi ve Taş Medrese olarak da anılan İsmail Aka Medresesi’dir (1370). Beyşehir Meslek Yüksekokulu ve Huğlu Meslek Yüksekokulu Selçuk Üniversitesi’ne bağlıdır.

İstanbul Beyşehir otobüs bileti mi aradınız? İstanbul Beyşehir otobüs firmaları ve seferleri, en ucuz İstanbul Beyşehir otobüs bileti fiyatları burada!
Popüler Firmalar Fiyat
Kontur Turizm 120 TL
Metro Turizm 140 TL
- HEMEN SATIN AL ! -
  İstanbul Hakkında
Nüfus:
14,160,467
Yüzölçümü:
5.315,33 km²
Plaka:
34
Telefon kodu:
Avrupa Yakası (212)
Anadolu Yakası (216)
Otogar:
Harem Otogarı
Alibeyköy Otogarı
Esenler Otogarı
  Beyşehir Hakkında
Nüfus:
-
Plaka:
42
Telefon kodu:
(332)
Sessiz Kalmayın!
Firmaya verdiğiniz puanı, yorumlarınızı ve şikayetlerinizi bizimle paylaşın!

Yorum yazabilmek için aşağıdaki formu kullanarak giriş yapmanız gerekmektedir.