Gaziantep Şırnak Otobüs Bileti

Gaziantep Şırnak Arası

  • Otobüs bileti fiyatları, seçtiğiniz güzergah için en ucuz 60,00 TL'den başlamaktadır, üstelik 6 ay taksit seçeneğiyle!
  • Kaç kilometredir? Bu rota 503 km'dir.
  • Kaç saat sürmektedir? Bu rota ortalama 7sa 45dk sürer.
  • Bu güzergahta günlük ortalama 4 firma sefer düzenlemektedir. Gaziantep Şırnak arası giden otobüs firmaları ortalama 6 sefer düzenlenmektedir.
  • Bu güzergah için en popüler firma Özlem Cizre Nuh firmasıdır.

Gaziantep Şırnak bileti, en ucuz fiyatları ile www.neredennereye.com 'da! Kredi kartı veya banka kartınızla Gaziantep Şırnak bilet alımını online olarak yapabilirsiniz. Gaziantep Şırnak otobüs firmaları arasından dilediğini seç, biletini kolayca al!

Gaziantep Şırnak Otobüs Biletleri

Gaziantep Şırnak otobüs bileti mi aradınız?  Gaziantep Şırnak otobüs firmaları ve seferleri, en ucuz bilet fiyatları ile burada!

Yüzölçümü 460 km2 olan Cizre ilçesi kuzeybatıda Güçlükonak ilçesi, kuzeyde Merkez ilçe, doğuda Silopi ilçesi, güneyde de Suriye ile çevrilidir.

 

Genelde düz ve ovalık olan ilçe topraklarının büyük bölümü Dicle Irmağı’nın vadi tabanına yığdığı alüvyonlardan oluşur. Çok verimli olan bu ovanın orta kesimi ırmak yatağına doğru hafifçe eğimlidir. Dicle Irmağı ilçenin en önemli su kaynağıdır. İlçeye kuzeybatıdan giren Dicle, genelde güneydoğuya doğru akar ve doğal sınır oluşturduktan sonra ilçe sınırları dışına çıkar. Zaman zaman taşkınlara neden olarak hem ekili alanlara, hem de yerleşmelere zarar veren ırmaktan sulamada sınırlı ölçüde yararlanılabilmektedir.

 

İlçede başlıca ekonomik etkinlik tarım ve ticarettir. Eskiden küçükbaş hayvancılıkla geçinen göçer aşiretler ekimde Siirt, Van ve Hakkari illerindeki yaylalardan ilçeye gelir ve Nisan’a kadar burada kalırlardı. Ama bölgede çatışmaların başladığı 1980’lerin ortalarından beri yaylacılık yapılamamakta, hayvancılık gerilemektedir. Cizre’de kıl keçisi ve Ankara keçisi yetiştiriciliği önem taşır. Dokumacılıkta değerlendirilen kahverengi ve siyah tiftikler başlıca hayvansal üründür. Cizre Ovası’nda pamuk yetiştirilir.

 

Cizre Ovası, Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) kapsamı içindedir. Dicle Irmağı üzerinde yapılacak Cizre Barajı ve Hidroelektrik Santralı’yla enerji üretimi sağlanması ve Dicle Irmağı’nın iki yakasında yer alan Cizre ve Silopi ovalarındaki 120 bin hektarlık alanda sulu tarıma geçilmesi hedeflenmiştir. Çok eski bir ticaret merkezi olan Cizre, günümüzde de bu özelliğini sürdürmektedir. Güneydoğudaki Habur sınır kapısına ulaşan işlek transit yolu boyunca yer alan tesisler ilçeye gelir sağlar. İlçede bir un ve bir de tuğla fabrikası vardır.

 

İlkçağda bugünkü Cizre kentinin 2 km doğusunda Bazebda kenti yer alıyordu. Cizre 10. yüzyılda büyük gelişme gösterdi. Arap egemenliği döneminde Dicle Irmağı’nın ilkbaharda taşarak bir ada görünümüne soktuğu kente Cezire-i İbn Ömer adı verilmişti. Bugünkü Cizre adı da “ada” anlamına gelen Cezire’nin değişimi sonucu ortaya çıkmıştır. Sonraki dönemlerde yöreyi Selçuklulara, Eyyubilere, Memlüklere ve Akkoyunlulara bağlı olarak özerk biçimde yöneten beyler, Osmanlı döneminde de varlıklarını korudu. Cizre 19. yüzyılın ikinci yarısında Diyarbekir vilayeti Mardin sancağına bağlı bir kaza olarak yönetiliyordu. Kaza merkezinin belediyesi 1908’de kuruldu. Bu konumunu Cumhuriyet döneminde de koruyan ilçe, 1990’da kurulan Şırnak iline bağlandı. İlin en kalabalık ilçesidir. Cizre kenti önemli bir kavşak noktasında yer alır. Bu konum kentin gelişiminde önemli rol oynamıştır. Şırnak’tan, Midyat-İdil-Mardin’den, Nusaybin’ den ve Habur sınır kapısından gelen yollar kentte kesişir. Kent, il merkezi Şırnak’a 46 km uzaklıktadır. Şırnak ilinin en büyük kenti Cizre’dir. İlçedeki başlıca tarihsel yapı 12. yüzyıldan kalma Cizre Köprüsü’dür. 

Gaziantep Şırnak otobüs bileti mi aradınız? Gaziantep Şırnak otobüs firmaları ve seferleri, en ucuz Gaziantep Şırnak otobüs bileti fiyatları burada!
Popüler Firmalar Fiyat
Cizre Nuh İtimat 70 TL
Mardin Seyahat 70 TL
Özlem Cizre Nuh 70 TL
Martur Trz.Ltd.Şti. 80 TL
- HEMEN SATIN AL ! -
  Gaziantep Hakkında
Nüfus:
1,844,438
Yüzölçümü:
6.844,84 km²
Plaka:
27
Telefon kodu:
(342)
Otogar:
Gaziantep Otogarı
  Şırnak Hakkında
Nüfus:
29,679
Yüzölçümü:
7.151,57 km²
Plaka:
73
Telefon kodu:
(486)
Otogar:
Şırnak Otogarı
Sessiz Kalmayın!
Firmaya verdiğiniz puanı, yorumlarınızı ve şikayetlerinizi bizimle paylaşın!

Yorum yazabilmek için aşağıdaki formu kullanarak giriş yapmanız gerekmektedir.