Çekerek Otobüs Bileti

Çekerek Otobüs Bileti

Çekerek Otobüs Biletleri

Çekerek, Türkiye’nin illerinden biri olan Yozgat’ın bir ilçesidir. Bu ilçenin önceden bilinen ismi Hacıköy’dür. Daha sonrasında köy olmaktan çıkarılıp, ilçe olmasından sonra bu ismi almıştır. İlçenin bu ismi ise içerisinde bulunan Çekerek ırmağından kaynaklı verilmiştir. İlçe toprakları bağlı bulunduğu ilin kuzeydoğusunda yer almaktadır. Coğrafi olarak, Sorgun, Aydıncık, Zile, Ortaköy gibi noktalar ile komşuluk içerisindedir. Bu ilçenin arazi yapısı oldukça fazla engebeli arazilerden oluşmaktadır. Bunun nedeni içerisinde yer alan dağlardır.

İlçe sınırları içerisinden geçen en büyük akarsu Yeşilırmak’tır. Birçok bölgesinde sulama ihtiyacının bu ırmak vasıtası ile karşılanmaktadır. Aynı zamanda bölge içerisinde ilçenin çevresini kuşatan dağlar erimenin etkisi ile pek çok sayıda oluklar oluşturmuştur. Bu mağaraların oluşmasına neden olduğu için ziyaretçi çekmektedir. 

Çekerek ziyaretçilerinin yöredeki seyahatlerini sonlandırmadan önce görmesi  gereken yerler arasında, Behramşah Kalesi, Basilica Therma, Karabıyık Köprüsü, Yozgat Müzesi, Karslıoğlu Konağı, Çeşka Kalesi, Akmağdeni ormanları, Başçavuş Camii, Yozgat Saat Kulesi, Kerkenes Harabeleri yer almaktadır.
 
Çekerek ilçesi sınırları içerisinde bağlı bulunduğu coğrafi bölge itibari ile karasal ikliminin tipik özellikleri görülmektedir. Buna bağlı olarak yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı olarak geçmektedir. Bu durum tarım üretimi ve dolayısı ile yöresel lezzetleri üzerinde etkili olmuştur. 
 
Çekerek ziyaretçilerinin yöredeki ziyaretlerini sonlandırmadan önce yerinde tatması gereken lezzetler arasında, bulama çorbası, arabaşı, testi kebabı gibi lezzetler yer alır. Çekerek otobüs bileti alarak ilçeyi daha yakından tanıyabilirsiniz. 
 
Çekerek - 5 Günlük Hava Tahmini
04 Tem Cumartesi
açık
29,6 °C
açık
05 Tem Pazar
açık
27,4 °C
açık
06 Tem Pazartesi
açık
27,3 °C
açık
07 Tem Salı
açık
30,5 °C
açık
08 Tem Çarşamba
hafif yağmur
28,7 °C
hafif yağmur