Çekerek Otobüs Bileti

Çekerek Otobüs Bileti

Çekerek Otobüs Biletleri

Çekerek, Türkiye’nin illerinden biri olan Yozgat’ın bir ilçesidir. Bu ilçenin önceden bilinen ismi Hacıköy’dür. Daha sonrasında köy olmaktan çıkarılıp, ilçe olmasından sonra bu ismi almıştır. İlçenin bu ismi ise içerisinde bulunan Çekerek ırmağından kaynaklı verilmiştir. İlçe toprakları bağlı bulunduğu ilin kuzeydoğusunda yer almaktadır. Coğrafi olarak, Sorgun, Aydıncık, Zile, Ortaköy gibi noktalar ile komşuluk içerisindedir. Bu ilçenin arazi yapısı oldukça fazla engebeli arazilerden oluşmaktadır. Bunun nedeni içerisinde yer alan dağlardır.

İlçe sınırları içerisinden geçen en büyük akarsu Yeşilırmak’tır. Birçok bölgesinde sulama ihtiyacının bu ırmak vasıtası ile karşılanmaktadır. Aynı zamanda bölge içerisinde ilçenin çevresini kuşatan dağlar erimenin etkisi ile pek çok sayıda oluklar oluşturmuştur. Bu mağaraların oluşmasına neden olduğu için ziyaretçi çekmektedir. 

Çekerek ziyaretçilerinin yöredeki seyahatlerini sonlandırmadan önce görmesi  gereken yerler arasında, Behramşah Kalesi, Basilica Therma, Karabıyık Köprüsü, Yozgat Müzesi, Karslıoğlu Konağı, Çeşka Kalesi, Akmağdeni ormanları, Başçavuş Camii, Yozgat Saat Kulesi, Kerkenes Harabeleri yer almaktadır.
 
Çekerek ilçesi sınırları içerisinde bağlı bulunduğu coğrafi bölge itibari ile karasal ikliminin tipik özellikleri görülmektedir. Buna bağlı olarak yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı olarak geçmektedir. Bu durum tarım üretimi ve dolayısı ile yöresel lezzetleri üzerinde etkili olmuştur. 
 
Çekerek ziyaretçilerinin yöredeki ziyaretlerini sonlandırmadan önce yerinde tatması gereken lezzetler arasında, bulama çorbası, arabaşı, testi kebabı gibi lezzetler yer alır. Çekerek otobüs bileti alarak ilçeyi daha yakından tanıyabilirsiniz. 
 
Çekerek - 5 Günlük Hava Tahmini
18 Eki Perşembe
hafif yağmur
27 °C
hafif yağmur
19 Eki Cuma
hafif yağmur
21,7 °C
hafif yağmur
20 Eki Cumartesi
orta şiddetli yağmur
17,5 °C
orta şiddetli yağmur
21 Eki Pazar
orta şiddetli yağmur
12,5 °C
orta şiddetli yağmur
22 Eki Pazartesi
hafif yağmur
11,9 °C
hafif yağmur