scorecardresearch
Otobüs Firmaları
Bilet Fiyatları
 
58 TL
Bilet Al

Artvin Ordu Otobüs Bileti

Artvin Ordu Otobüs Bileti

Artvin Ordu Arası

  • Otobüs bileti fiyatları, seçtiğiniz güzergah için en ucuz 50,00 TL'den başlamaktadır, üstelik 6 ay taksit seçeneğiyle!
  • Kaç kilometredir? Bu rota 415 km'dir.
  • Kaç saat sürmektedir? Bu rota ortalama 6sa 29dk sürer.
  • Bu güzergahta günlük ortalama 1 firma sefer düzenlemektedir. Artvin Ordu arası giden otobüs firmaları ortalama 3 sefer düzenlenmektedir.
  • Bu güzergah için en popüler firma Yeşil Artvin firmasıdır.

Artvin Ordu bileti, en ucuz fiyatları ile www.neredennereye.com 'da! Kredi kartı veya banka kartınızla Artvin Ordu bilet alımını online olarak yapabilirsiniz. Artvin Ordu otobüs firmaları arasından dilediğini seç, biletini kolayca al!

Artvin Ordu Otobüs Biletleri

 Artvin Ordu otobüs bileti mi aradınız? Artvin Ordu otobüs firmaları ve seferleri, en ucuz bilet fiyatları ile burada!

Yüzölçümü 480 km2 olan Ünye ilçesi doğuda Fatsa, güneyde Kumru ve Akkuş, batıda Çaybaşı ve İkizce ilçeleri, kuzeybatıda Samsun ili, kuzeyde de Karadeniz’le çevrilidir.

İlin batı kesiminde yer alan ilçe toprakları Karadeniz kıyısına doğru gidildikçe alçalır. Akarsu vadilerinin derin biçimde parçaladığı bu topraklar fazla yüksek değildir. İlçe topraklarından kaynaklanan suları Akçay, Curi Deresi ve Cevizdere toplar. Fazla girintili çıkıntılı olmayan Karadeniz kıyısında dar bir şerit halinde uzanan düzlükler vardır. Bu görünümü bozan başlıca çıkıntı Ünye kenti yalanındaki Taşkara Burnu’dur. Kıyıdaki başlıca kumsallar Çamlık, Uzunkum ve Göleviplajlarıdır. Bu plajlarda yazın çadırlı kamp kurmak da mümkündür. Dağlık alanlarda geniş yapraklı ağaçlardan oluşan ve kayınların geniş yer tuttuğu ormanlara rastlanır. İlçenin başlıca mesireleri Acısu, Asarkaya, Çakırtepe, Çamlık ve Çınarsuyu’dur.

Nüfus açısından Merkez ilçeden sonra ilin en büyük ikinci ilçesi Ünye’ydi. Başlıca ekonomik etkinlik tarım, balıkçılık ve sanayidir. İlin en çok mısır ve fındık üretimi yapılan ilçelerinden biri olan Ünye’de elma, patates ve armut da önemli ürünlerdendir. Daha çok büyükbaş hayvan yetiştiriciliği ve tavukçuluk yapılır. Kıyı kesiminde balıkçılık yaygındır ama Karadeniz eskisi kadar verimli değildir. En çok hamsi, istavrit, izmarit, kefal, levrek, lüfer, mezgit ve palamut avlanır. İlçenin en önemli sanayi tesisi 1969’da kurulmuş olan çimento fabrikasıdır. Öbür sanayi tesisleri kereste ve parke, fındık kırma, tabanca ve Ünye taşı işleme fabrikalarıdır. 1976’da hizmete giren küçük sanayi sitesinde oto onarımı, tornacılık, mermercilik, mobilyacılık ve marangozluk, demircilik, bobinajcılık yapan, makine, saf su ve ütü suyu üretimiyle uğraşan işyerleri vardır. İlçe topraklarında demir cevheri yatakları vardır.

Yüceler Köyü çevresindeki küçük mağaralarda yapılan araştırmalar buradaki yerleşme tarihinin Paleolitik Çağ’a değin indiğini gösterir. İlkçağda Khalyblerin yurdu olan yörenin kıyı kesimine MÖ 8. yüzyılda Miletoslular yerleşti. Trabzon İmparatorluğu’na bağlıyken 1214’te Anadolu Selçukluları’nca ele geçirilen yöreyi 1228’de Pontuslular geri aldıysa da, kısa bir süre sonra yeniden Anadolu Selçuklu Devleti’ne bağlandı. Anadolu Selçukluları’nın çöküşüyle 1346’da Hacıemiroğullarının yönetimine girdi ve 1461’de de Osmanlı topraklarına katıldı. 19 yüzyıl sonlarında halkının bir bölümü Rum, Gürcü ve Ermenilerden oluşan Ünye yöresi Trabzon Vilayeti’nin Canik (Samsun) sancağına bağlı bir kazaydı. Kaza merkezinin belediyesi 1877’de kuruldu.

MÖ 8. yüzyıl sonlarında Sinope’den (Sinop) gelen Miletoslu denizcilerin kurduğu kentin Antik Çağ’da Oinoie adıyla anıldığı sanılmaktadır. Şarapçılıkla ünlü olduğu bilinen kente verilen bu ad Eski Yunanca “şarap” sözcüğünden gelir. 19. yüzyıl sonlarında bine yakın nüfusuyla önemli bir merkez olan Ünye gelişmiş bir kenttir. 1997’de ilin Ordu ve Fatsa’dan sonra üçüncü büyük kentiydi. Karadeniz Sahil Yolu kentten geçer. E-80 Karayolu’nu Niksar ve Akkuş üzerinden bu yola bağlayan yol kente çıkar. Kent il merkezi Ordu’ya 77 km, Samsun’a da 85 km uzaklıktadır. Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ondokuz Mayıs Üniversitesi’ne bağlıdır.

Artvin Ordu otobüs bileti mi aradınız? Artvin Ordu otobüs firmaları ve seferleri, en ucuz Artvin Ordu otobüs bileti fiyatları burada!
Popüler Firmalar Fiyat
Yeşil Artvin 58 TL
- HEMEN SATIN AL ! -
  Artvin Hakkında
Nüfus:
94,316
Yüzölçümü:
7.367,10 km²
Plaka:
08
Telefon kodu:
(466)
Otogar:
Artvin Otogarı
  Ordu Hakkında
Nüfus:
731,452
Yüzölçümü:
5.952,49 km²
Plaka:
52
Telefon kodu:
(452)
Otogar:
Ordu Otogarı
Sessiz Kalmayın!
Firmaya verdiğiniz puanı, yorumlarınızı ve şikayetlerinizi bizimle paylaşın!

Yorum yazabilmek için aşağıdaki formu kullanarak giriş yapmanız gerekmektedir.