Otelz.com, otel rezervasyonunda Türkiye'nin tercihi

Ardahan Kars Otobüs Bileti

Ardahan Kars Arası

  • Otobüs bileti fiyatları, seçtiğiniz güzergah için en ucuz 15,00 TL'den başlamaktadır.
  • Kaç kilometredir? Bu rota 92 km'dir.
  • Kaç saat sürmektedir? Bu rota ortalama 28dk sürer.
  • Bu güzergahta günlük ortalama 1 firma sefer düzenlemektedir. Ardahan Kars arası giden otobüs firmaları ortalama 2 sefer düzenlenmektedir.

Ardahan Kars otobüs bileti, en ucuz fiyatlar ile NeredenNereye.com'da!

Türkiye'nin her yerine en uygun otobüs biletlerini birkaç tık kolaylığı ile kredi kartı veya banka kartınızla satın alabilirsiniz. Ardahan Kars güzergahı üzerinde sefer düzenleyen tüm otobüs firmalarının arasından dilediğinizi seçin, en uygun otobüs biletini kolayca satın alın! Ardahan Kars seyahatinize başlamadan önce, Ardahan ve Kars hakkında detaylı bilgilere göz gezdirmeyi unutmayın.

Ardahan ve Kars şehirlerindeki otogarları, otobüs firmalarının şubelerini ve şube telefonlarını bulabilirsiniz. 

NeredenNereye.com 1999 yılından bu yana kolay kullanımlı bilet arama motoru, güvenlik sistemi, bünyesinde yer alan Türkiye'nin önde gelen otobüs firmaları ile birlikte her zaman ve her yerde yolcularının yanında!

 

Ardahan Kars Otobüs Biletleri

 Ardahan Kars otobüs bileti mi aradınız? Ardahan Kars otobüs firmaları ve seferleri, en ucuz bilet fiyatları ile burada!

Yüzölçümü 1.011 km2 olan Selim ilçesi doğuda Merkez ilçe, güneydoğuda Kağızman, güneyde Sankamış ilçeleri, batıda Erzurum, kuzeyde Ardahan illeri, kuzeydoğuda da Susuz ilçesiyle çevrilidir. İlin batı kesiminde, Erzurum-Kars Platosu’nda yer alan ilçe topraklarını batı ve kuzeyde Âllahuekber Dağları, güneyde de Ala dağ’ın kuzey uzantılan engebelendirir. Batıdaki yüksek alanlardan kaynaklanan sulan Kars Çayı toplar. Kars Çayı çevresinde yayılan düzlükler Selim Ovası adıyla anılır.

Ekime elverişli alanların azlığı ve sert karasal iklim nedeniyle tarımsal ekonomi hayvancılığa dayanır. Daha çok sığır yetiştirilen ilçede azımsanmayacak miktarda süt ve süt ürünü elde edilir. Başlıca bitkisel ürünler arpa, buğday ve patatestir. Kars’ı ülkenin batısındaki merkezlere bağlayan önemli kara ve demir yollan ilçe topraklarından geçer.

Selim yöresinin tarihine ilişkin yeterli bilgi yoktur. Yaklaşık 40 yıllık Rus yönetiminin ardından 1918-20 arasında Ermenilerin işgalinde kalan Selim 1957’de ilçe yapıldı. İlçe merkezinin belediyesi de aynı vıl kuruldu. İlçenin orta kesiminde Kars Çayı vadisinde kurulmuş olan Selim kasabası küçük bir yerleşme merkezidir. Erzurum-Kars karayoluyla il merkezine 31 km uzaklıktadır.

Yüzölçümü 645 km2 olan Susuz ilçesi doğuda Arpaçay ilçesi, güneyde Merkez ilçe, güneybatıda Selim ilçesi, batı ve kuzeyde de Ardahan iliyle çevrilidir. Yüksek ve engebeli alanlardan oluşan ilçe topraklan ilin kuzey kesimlerinde yer alır. Batı kesimini Âllahuekber Dağları, kuzey kesimini de Kısır Dağı’nın güney uzantıları engebelendirir. İlçe topraklarının sularını Kars Çayı toplar. Aygır Gölü ilçenin güneybatı kesiminde yer alır.

Ekime elverişli toprakları kısıtlı olan ilçede başlıca gelir kaynağı hayvancılıktır. Çok sayıda sığır ve koyun yetiştirilir. Yazın sürüler sık çayırlarla kaplanan yaylalara çıkarılır. Kışların çok sert ve kar yağışlı geçmesi bitkisel üretimin çeşitlenmesine olanak vermez. Yetiştirilen başlıca bitkisel ürünler buğday, arpa ve patates ile az miktarda fasulye ve nohuttur.

Cılavuzdere yöresinde Alt Paleolitik Çağ’a ait olduğu sanılan buluntulara rastlanmıştır. Çok eski bir yerleşim alanı olan Susuz yöresinin tarihi Kars’la aynıdır. Eskiden Kars ilinin Merkez ilçesine bağlı bir bucak olarak yönetilen Susuz 1959’da ilçe yapıldı, ilçe merkezinin belediyesi de aynı yıl kuruldu.

Eskiden Cılavuz adıyla anılan kasaba küçük bir yerleşmedir. 1940’ta kasaba yakınında kurulan Cılavuz Köy Enstitüsü’nün Kars ilinin kültürel gelişimine önemli katkısı olmuştur. Posof ve Ardahan’ı Kars’a bağlayan karayolu kasabadan geçer. Susuz kasabası bu yolla il merkezi Kars’a 24 km uzaklıktadır.

  Ardahan Hakkında
Nüfus:
36,214
Yüzölçümü:
4.967,63 km²
Plaka:
75
Telefon kodu:
(478)
Otogar:
Ardahan Otogarı
  Kars Hakkında
Nüfus:
129,458
Yüzölçümü:
10.139,09 km²
Plaka:
36
Telefon kodu:
(474)
Otogar:
Kars Otogarı
Sessiz Kalmayın!
Firmaya verdiğiniz puanı, yorumlarınızı ve şikayetlerinizi bizimle paylaşın!

Yorum yazabilmek için aşağıdaki formu kullanarak giriş yapmanız gerekmektedir.