Otobüs Firmaları
Bilet Fiyatları
 
45 TL
Bilet Al
50 TL
Bilet Al

Aksaray Yozgat Otobüs Bileti

Aksaray Yozgat Otobüs Bileti

Aksaray Yozgat Arası

  • Otobüs bileti fiyatları, seçtiğiniz güzergah için en ucuz 45,00 TL'den başlamaktadır, üstelik 6 ay taksit seçeneğiyle!
  • Kaç kilometredir? Bu rota 221 km'dir.
  • Kaç saat sürmektedir? Bu rota ortalama 3sa 17dk sürer.
  • Bu güzergahta günlük ortalama 2 firma sefer düzenlemektedir. Aksaray Yozgat arası giden otobüs firmaları ortalama 2 sefer düzenlenmektedir.
  • Bu güzergah için en popüler firma Metro Turizm firmasıdır.

Aksaray Yozgat bileti, en ucuz fiyatları ile www.neredennereye.com 'da! Kredi kartı veya banka kartınızla Aksaray Yozgat bilet alımını online olarak yapabilirsiniz. Aksaray Yozgat otobüs firmaları arasından dilediğini seç, biletini kolayca al!

Aksaray Yozgat Otobüs Biletleri

Aksaray Yozgat otobüs bileti mi aradınız?  Aksaray Yozgat otobüs firmaları ve seferleri, en ucuz bilet fiyatları ile burada!

Yüzölçümü 976 km2 olan Sarıkaya ilçesi doğu ve güneydoğuda Çayıralan, güney ve batıda Boğazlıyan ilçeleri, kuzeybatıda Merkez ilçe, kuzeyde Sorgun ve Akdağmadeni, kuzeydoğuda gene Akdağmadeni ilçeleriyle çevrilidir.

 

İlçe toprakları ilin orta kesiminde, Bozok Platosu’nun güney kesiminde yer alır. Bu dalgalı düzlüklerin yüksekliği hiçbir yerde 2.000 m’yi bulmaz. İlçe topraklarından kaynaklanan suları Delice Irmağı’nın kolları toplar.

 

Temel ekonomik etkinlik tarımdır. Yetiştirilen başlıca bitkisel ürünler buğday, şekerpancarı, arpa, mercimek, patates, çavdar ve üzümdür. Akarsu vadileri bağlar ve bahçelerle kaplı olan Sarıkaya, ilin en çok üzüm yetiştirilen ilçelerinden biridir. Az miktarda soğan, fasulye, elma ve armut da yetiştirilen ilçede hayvancılık önemli bir gelir kaynağıdır.

 

İlçe topraklarında demir içeren cevher yatakları ve sıcak madensuyu kaynakları vardır. Yöredeki Terzili Kaplıcası’nın şifalı sulan sakinleştirici ve ağrı kesici özelliğiyle tanınır. Sularının sıcaklığı 47°C ve debisi 35 lt/sn olan Terzili Kaplıcası’nda konaklama tesisleri vardır. Kaplıcada bu şifalı sulardan çok eski dönemlerde de yararlanıldığını gösteren bazı tarihsel delillere rastlanır.

 

Yerleşim tarihi Hititlere değin uzanan yöre daha sonra Pers, Makedonya, Selevkos, Galat ve Roma egemenliklerinde kaldı. Bizans döneminde Kharsianon Theması’nın sınırları içindeyken 11. yüzyılın sonlarında Danişmendlilere bağlandı. Anadolu Selçukluları, İlhanlılar, Eretna Beyliği, Kadı Burhaneddin Devleti, Osmanlı ve Timurlu yönetiminden sonra 1408’de kesin olarak Osmanlı topraklarına katıldı. Cumhuriyet döneminde Boğazlıyan ilçesine bağlı bir bucak olarak yönetilen Sarıkaya 1957’de ilçe yapıldı. İlçe merkezinin belediyesi de aynı yıl kuruldu.

 

Güllerözü Vadisi’nde kurulmuş olan kent ilçenin orta kesiminde yer alır. Eskiden bucak merkezi Aşağısarıkaya’daydı. Daha sonra Hamam adlı şimdiki yerine taşınan bucak merkezi zamanla Sarıkaya adıyla anılmaya başladı. 1957’de Sarıkaya’nın ilçe merkezi yapılması üzerine halkın isteğiyle düzenlenen halkoylaması sonucunda Aşağısarıkaya Köyü Boğazlıyan ilçesine bağlandı. Yozgat’ı Kayseri’ye bağlayan karayolu kentten geçer. Sarıkaya kenti il merkezi Yozgat’a 77 km uzaklıktadır. 

Aksaray Yozgat otobüs bileti mi aradınız? Aksaray Yozgat otobüs firmaları ve seferleri, en ucuz Aksaray Yozgat otobüs bileti fiyatları burada!
Popüler Firmalar Fiyat
Gülen Turizm 45 TL
Metro Turizm 50 TL
- HEMEN SATIN AL ! -
  Aksaray Hakkında
Nüfus:
23,974
Yüzölçümü:
7.965,51 km²
Plaka:
68
Telefon kodu:
(382)
Otogar:
Aksaray Otogarı
  Yozgat Hakkında
Nüfus:
26,447
Yüzölçümü:
14.074,09 km²
Plaka:
66
Telefon kodu:
(354)
Otogar:
Yozgat Otogarı
Sessiz Kalmayın!
Firmaya verdiğiniz puanı, yorumlarınızı ve şikayetlerinizi bizimle paylaşın!

Yorum yazabilmek için aşağıdaki formu kullanarak giriş yapmanız gerekmektedir.