Yalova Sakarya Otobüs Bileti

Yalova Sakarya Arası

  • Otobüs bileti fiyatları, seçtiğiniz güzergah için en ucuz 25,00 TL'den başlamaktadır, üstelik 6 ay taksit seçeneğiyle!
  • Kaç kilometredir? Bu rota 102 km'dir.
  • Kaç saat sürmektedir? Bu rota ortalama 1sa 38dk sürer.
  • Bu güzergahta günlük ortalama 1 firma sefer düzenlemektedir. Yalova Sakarya arası giden otobüs firmaları ortalama 6 sefer düzenlenmektedir.

Yalova Sakarya otobüs bileti, en ucuz fiyatlar ile NeredenNereye.com'da! Kredi kartı veya banka kartınızla Yalova Sakarya otobüs biletinizi online satın alabilirsiniz. Yalova Sakarya otobüs firmaları arasından dilediğini seç, otobüs biletini kolayca al!

Yalova Sakarya Otobüs Biletleri

 Yalova Sakarya otobüs bileti mi aradınız? Yalova Sakarya otobüs firmaları ve seferleri, en ucuz bilet fiyatları ile burada!

Yüzölçümü 581 km2 olan Hendek ilçesi doğuda Düzce ili, güneyde Akyazı ilçesi, Merkez ilçe ve Söğütlü ilçesi, kuzeybatıda Ferizli, kuzeyde de Karasu ilçeleriyle çevrilidir.

İlin doğu kesiminde yer alan ilçe topraklarının büyük bölümünü Hendek Ovası kaplar. Hendek Ovası Adapazarı Ovası’nın (Akova) doğuya sokulan bir körfezi durumundadır. İlçenin güney kesimindeki başlıca yükselti Samanlı Dağları’nın doğu uzantılarıdır. İlçe, Marmara ve Karadeniz bölgeleri arasında bir geçiş alanı niteliği taşıdığından çok yağış alır. Güney kesimdeki Elmacık Dağı ile kuzeydeki Çam Dağı ormanlarla kaplıdır. Çam Dağı’nın çeşitli yüksekliklerinde yaylalar vardır. Bunlardan en ünlüleri Dikmen ve Çiğdem yaylalarıdır. İlçe topraklarının sularını doğuda doğal sınır çizen Sakarya ve kolları toplar. Depremsellik açısından etkin olan Kuzey Anadolu Fayı ilçe topraklarından geçer. 23 Ağustos 2000’de oluşan deprem Hendek kentinde paniğe yol açtı. Kocaeli ve Düzce depremlerinin etkilediği alanda yaygın olarak hissedilen depremde can kaybı ve hasar meydana gelmedi.

Hendek ilin ekonomik bakımdan gelişmiş ilçelerinden biridir. Verimli ve sulak topraklarında modern yöntemlerle üretim yapılır. Bitkisel üretim çeşitlenmiş ve tümüyle pazara yönelmiştir. Yetiştirilen başlıca ürünler mısır, buğday, fındık, şekerpancarı, patates, elma, soğan ve az miktarda tütündür. Ekonomik değerini yitirmiş olan Hendek tütünü eskiden harmanlara tat ve koku vermek için kullanılırdı. Ovalık kesimlerde sığır, yaylalarda ise koyun beslenir. İlçede orman ürünleri, çeşitli gıda maddeleri, tarım aletleri üreten, oto onarım ve bakımıyla uğraşan işyerleri vardır.

Hendek yöresi sırasıyla Bitinya, Roma, Bizans ve Selçuklu yönetiminde kaldı. 1320’de Osmanlı topraklarına katılan yerleşme 19. yüzyıl sonlarında İzmit bağımsız sancağının Adapazarı kazasına bağlı bir nahiyeydi. Nahiye merkezinin belediyesi 1907’de kuruldu. Kurtuluş Savaşı sırasında Düzce Ayaklanmaları’ndan etkilenen Hendek, Cumhuriyet’le birlikte kaza (ilçe) olarak Kocaeli iline, 1954’te de merkezi Adapazarı kenti olmak üzere kurulan Sakarya iline bağlandı.

İstanbul-Ankara arasındaki D-100 Karayolu üzerinde yer alan kent il merkezi Adapazarı’na 31 km uzaklıktadır. 0-4 Otoyolu kentin güneyinden geçer. Zengin bir hinterlandın ürünlerini topladığından kentte ticari yaşam canlıdır. Hendek kenti Adapazarı’ndan sonra ilin en büyük kentidir. Hendek Meslek Yüksekokulu Sakarya Üniversitesi’ne bağlıdır. 

  Yalova Hakkında
Nüfus:
155,016
Yüzölçümü:
850,46 km²
Plaka:
77
Telefon kodu:
(226)
Otogar:
Yalova Otogarı
  Sakarya Hakkında
Nüfus:
917,373
Yüzölçümü:
4.880,19 km²
Plaka:
54
Telefon kodu:
(264)
Otogar:
Sakarya Otogarı
Sessiz Kalmayın!
Firmaya verdiğiniz puanı, yorumlarınızı ve şikayetlerinizi bizimle paylaşın!

Yorum yazabilmek için aşağıdaki formu kullanarak giriş yapmanız gerekmektedir.