İstanbul Ereğli (Konya) Otobüs Bileti

İstanbul Ereğli (Konya) Arası

  • Otobüs bileti fiyatları, seçtiğiniz güzergah için en ucuz 115,00 TL'den başlamaktadır.
  • Kaç saat sürmektedir? Bu rota ortalama 12sa 29dk sürer.
  • Bu güzergahta günlük ortalama 1 firma sefer düzenlemektedir. İstanbul Ereğli (Konya) arası giden otobüs firmaları ortalama 2 sefer düzenlenmektedir.

İstanbul Ereğli (Konya) otobüs bileti, en ucuz fiyatlar ile NeredenNereye.com'da!

Türkiye'nin her yerine en uygun otobüs biletlerini birkaç tık kolaylığı ile kredi kartı veya banka kartınızla satın alabilirsiniz. İstanbul Ereğli (Konya) güzergahı üzerinde sefer düzenleyen tüm otobüs firmalarının arasından dilediğinizi seçin, en uygun otobüs biletini kolayca satın alın! İstanbul Ereğli (Konya) seyahatinize başlamadan önce, İstanbul ve Ereğli (Konya) hakkında detaylı bilgilere göz gezdirmeyi unutmayın.

İstanbul ve Ereğli (Konya) şehirlerindeki otogarları, otobüs firmalarının şubelerini ve şube telefonlarını bulabilirsiniz. 

NeredenNereye.com 1999 yılından bu yana kolay kullanımlı bilet arama motoru, güvenlik sistemi, bünyesinde yer alan Türkiye'nin önde gelen otobüs firmaları ile birlikte her zaman ve her yerde yolcularının yanında!

 

İstanbul Ereğli (Konya) Otobüs Biletleri

 İstanbul Ereğli otobüs bileti mi aradınız? İstanbul Ereğli otobüs firmaları ve seferleri, en ucuz bilet fiyatları ile burada!

Yüzölçümü 2.189 km2 olan Ereğli üçesi doğuda Niğde, güneyde Halkapmar üçesi, güneybatı ve batıda Karaman ili, kuzeybatıda Karapınar, kuzeyde de Emirgazi üçeleriyle çevrilidir.

İlçe topraklan ortalama 1.000 m yükseldiğinde düz ve hafif engebeli araziden oluşur. Orta kesimde geniş Ereğli Ovası uzanır. Yaklaşık 1.000 krri’lik bir alanı kaplayan Ereğli Ovası kapalı bir havza olan Konya Ovası’nın en çukur kesimidir. İvriz (Aydınkent) Çayı’nın suladığı ova kuzeyde Karacadağ, güneyde ise Bolkar Dağlan’yla sınırlanır. Ereğli Ovası’nın en alçak bölümü Akgöl adı verilen bataklıklarla kaplıdır. Büyük bir bölümü kurutulmuş olmasına karşın Türkiye’nin başlıca sulak alanlarından biri olma özelliğini koruyan Akgöl, Ereğli Sazlığı ya da Ereğli Sazlıkları adıyla da anılır. Bu sazlık ve bataklıklar 200’den fazla kuş çeşidinin doğal yaşama alanıdır.

 

Ereğli Ovası yağışların yetersizliği, yerüstü su kaynaklarının azlığı ve toprakların tuzluluğu gibi sorunlara karşın ilin önemli tarım alanlarından biridir. Yeraltı sularından yararlanmak için açılan kuyuların yanı sıra ilçe sınırları dışındaki İvriz Barajı’ndan yararlanılarak sulama yapılır. Ereğli Konya’nın ekonomik bakımdan en gelişmiş ilçelerinden biridir. Nüfusun büyük bölümü bitkisel üretimle uğraşır. En çok ekilen tarla ürünleri buğday ve arpadır. Şekerpancarı, patates ve soğan üretimi de önem taşır. İlçede çok miktarda sebze ve meyve üretimi de yapılmaktadır. Kara iklimi koşullarına uygun pek çok sebze yetiştirilen ilçenin havucu ünlüdür. İlçeden Iç Anadolu’nun pek çok kentine sebze satılır. Yetiştirilen çok miktardaki elmanın bir bölümü ihraç edilir. Bağcılığın yörede çok eski bir geçmişi vardır. Bugün Halkapınar ilçesi sınırları içinde kalan Aydınkent (eskiden İvriz) köyü yakınmda bulunan ve sağ elinde üzüm salkımları, sol elinde buğday başaklan tutan Hitit bereket tannsıyla bir yerel yöneticiyi betimleyen İvriz Kaya Kabartması yörenin ana ürünlerinin o zamanlarda bile buğday ve üzüm olduğunu göstermektedir, ilçede çok miktarda koyun, Ankara keçisi ve kıl keçisi de yetiştirilir.Şekerpancan üretilen yerlerde sığır besiciliği yapılır. 1937’de işletmeye açüan ve iplik, dokuma, hazır giyim üretimi yapmakta olan Sümerbank Ereğli Pamuklu Sanayii Müessesesi 1997’de özel sektöre satü- mıştır. Şeker, un ve unlu ürünler, meyve suyu, süt ürünleri fabrikalanyla çok sayıda dokuma atölyesinin yer aldığı ilçede bir de küçük sanayi sitesi vardır. İlçenin başlıca yeraltı kaynağı magnezit yataklarıdır.

 

Hitit dönemi sonunda kent devleti olarak bir yerel hükümdarlığın başkenti olan Ereğli, Antik Çağ’da Kybistra adıyla anılıyordu. Asur, Frigya, Lidya ve MÖ 6. yüzyılda da Pers egemenliğine giren Kybistra kısa bir süre Makedonya yönetiminde kaldıktan sonra Selev- kosların egemenliğine girdi. İÖ 1. yüzyılda Roma ile Pontus arasında el değiştirdi. İÖ 64’te Kybistra’yı ele geçiren Roma yönetimi, halkı köle olarak ilan etti. Bu nedenle Hıristiyanlık yöre halkı arasında hızla yaygınlaştı. Kent Bizans imparatoru Herakleios (610-641) döneminde Herakleia adıyla yeniden kuruldu. 9. yüzyılda Arapların, 1077’de Anadolu Selçuklularının yönetimine giren Herakleia Haçlılarca birkaç kez yakılıp yıkıldı. Kara- manhlarla Eretna Beyliği arasında çekişme konusu oldu. Ardından Memlûk ve İlhanlı saldırılarına uğradı. Kesin olarak Osmanlı Devleti’ne bağlanması II. Mehmed (Fatih) dönemine, 1471’e rastlar. 1832’de Mısır ordularınca işgal edildi. Bir yü sonra Kütahya’da yapüan antlaşmayla yeniden Osmanh topraklarına katildi. 19. yüzyüda Konya vilayetinin Merkez sancağına bağh bir kaza olarak yönetiliyordu. Kaza merkezinin belediyesi 1871’de kuruldu.

Ereğli kenti Ereğli Ovası’nın güneydoğu ucunda Bolkar Dağlan’ınn kuzey eteklerinde yer alır. Adını, Herakleia sözcüğünün zamanla değişime uğramasıyla biçimlendiği sanılır. Konya’yı Çukurova’daki kentlere bağlayan karayolu kentin hemen kuzeyinden, Niğde-Karaman karayolu ve Konya-Ulukışla demiryolu kentten geçer. Karayoluyla Konya’ya 151 km uzaklıktadır. Tarih boyunca üretim potansiyeli zengin bir alanda yer alması ve demiryolunun 20. yüzyıl başlarında buradan geçmesi gelişmesinde önemli bir etken olmuştur. Ereğli Konya’dan sonra ilin ikinci büyük kentidir. Kentteki başhca eğitim kurumu Selçuk Üniversitesi’ne bağh Ereğli Meslek Yüksekokuludur.

Ereğli, tarihsel yapılar açısmdan zengin bir yerleşmedir. Cami, tekke, imaret ve türbeden oluşan 15. yüzyıl yapısı Karabaş Veli Külliyesi, Selçuklu yapısı olduğu sanılan Ereğli Ulucamisi, 16. yüzyıldan kalma Ağalar Mescidi, mescit, tekke, imaret, türbeden oluşan ve 14. yüzyılda yapıldığına ilişkin yazıtı olan Şeyh Şahabeddin Zaviyesi ile Mimar Sinan’ın yaptığı Rüstem Paşa Kervansarayı bunların en

önemlileridir. 1967’de açılan Ereğli Müzesi’nde Ankara ve İstanbul’dan getirilen çeşitli tarihsel yapıtlarla Ereğli ve çevresinde ele geçirilen buluntular sergilenmektedir.

  İstanbul Hakkında
Nüfus:
14,160,467
Yüzölçümü:
5.315,33 km²
Plaka:
34
Telefon kodu:
Avrupa Yakası (212)
Anadolu Yakası (216)
Otogar:
Esenler Otogarı
Pendik Otogarı
Silivri Otogarı
Sultanbeyli Otogarı
Harem Otogarı
Ataşehir Otogarı
Alibeyköy Otogarı
4. Levent Otogarı
  Ereğli (Konya) Hakkında
Nüfus:
-
Plaka:
42
Telefon kodu:
(332)
Sessiz Kalmayın!
Firmaya verdiğiniz puanı, yorumlarınızı ve şikayetlerinizi bizimle paylaşın!

Yorum yazabilmek için aşağıdaki formu kullanarak giriş yapmanız gerekmektedir.