İstanbul Akşehir Otobüs Bileti

İstanbul Akşehir Arası

  • Otobüs bileti fiyatları, seçtiğiniz güzergah için en ucuz 85,00 TL'den başlamaktadır, üstelik 6 ay taksit seçeneğiyle!
  • Kaç saat sürmektedir? Bu rota ortalama 8sa 38dk sürer.
  • Bu güzergahta günlük ortalama 1 firma sefer düzenlemektedir. İstanbul Akşehir arası giden otobüs firmaları ortalama 8 sefer düzenlenmektedir.

İstanbul Akşehir otobüs bileti, en ucuz fiyatlar ile NeredenNereye.com'da!

Türkiye'nin her yerine en uygun otobüs biletlerini birkaç tık kolaylığı ile kredi kartı veya banka kartınızla satın alabilirsiniz. İstanbul Akşehir güzergahı üzerinde sefer düzenleyen tüm otobüs firmalarının arasından dilediğinizi seçin, en uygun otobüs biletini kolayca satın alın! İstanbul Akşehir seyahatinize başlamadan önce, İstanbul ve Akşehir hakkında detaylı bilgilere göz gezdirmeyi unutmayın.

İstanbul ve Akşehir şehirlerindeki otogarları, otobüs firmalarının şubelerini ve şube telefonlarını bulabilirsiniz. 

NeredenNereye.com 1999 yılından bu yana kolay kullanımlı bilet arama motoru, güvenlik sistemi, bünyesinde yer alan Türkiye'nin önde gelen otobüs firmaları ile birlikte her zaman ve her yerde yolcularının yanında!

 

İstanbul Akşehir Otobüs Biletleri

 İstanbul Akşehir otobüs bileti mi aradınız? İstanbul Akşehir otobüs firmaları ve seferleri, en ucuz bilet fiyatları ile burada!

Yüzölçümü 853 km2 olan Akşehir Uçesi kuzeyde Afyonkarahisar ili, kuzeydoğu ve doğuda Tuzlukçu, güneydoğuda Ilgın ve Doğanhisar ilçeleri, güney ve batıda da İsparta iliyle çevrilidir.

 

İlçenin batısmda İsparta il sınırım oluşturan kuzeybatı-güneydoğu doğrultulu Sultan Dağlan uzanır. Batı Toroslar’m bir iç yayı olan bu dağ sırası, aynı zamanda Akşehir Gölü havzası ile Göller Yöresi arasında su bölümü çizgisini oluşturur. Akşehir Gölü ilçenin kuzeydoğu kesiminde yer alır, bir bölümü Afyonkarahisar il sınırlan içine taşar. Başhca akarsu Sultan Dağlan’mn doğu yamaçlanndan kaynaklanan ve tarım alanlarının sulanmasında yararlanılan Adıyan Çayı’dır. Gölün doğusunu kaplayan ova, üzerinde yer aldığı Adıyan Çayı vadisi boyunca güneydoğu yönünde üçgen biçiminde uzanır. Büyük bölümü alüvyonlu topraklarla kaplıdır.

 

Tarım ilçe ekonomisine egemendir. Başhca ürünler şekerpancarı, başta buğday olmak üzere tahıl, sebze, meyve ve patatestir; çok miktarda elma yetiştirilir. Üretilen öteki meyveler kiraz, vişne ve üzümdür. Akşehir Gö- lü’nde tatlı su balıkçılığı yapılır; en çok sazan ve turna avlanır.

Akşehir sanayi açısından canlılık kazanmış bir ilçedir. Başhca sanayi tesisleri kereste ve un fabrikalarının yanı sıra bisküvi, helva, lokum gibi gıda maddeleri, traktör yedek parçası, kalorifer petekleri ve kazanlan, manifolt, kompresör üreten imalathanelerdir.

 

Akşehir yöresinde bilinen en eski uygarlık Frigya’dır. Roma döneminde önce IĞhkya, sonra da Asya eyaletine bağlanan yöre Bizans döneminde Anatolikon Theması'mn sınırlan içindeydi. Philomelion (Philomelium)

bulunuyordu. Akşehir yöresi 8. yüzyıl başlarında Emevi, daha sonra da Abbasi akınlarına uğradı. Malazgirt Savaşı’ndan (1071) sonra Anadolu Selçuklulannın yönetimine girdi. Anadolu Selçuklulan parçalanınca Akşehir bir süre Eşrefoğullannın, sonra da Hamidoğullannın yönetiminde kaldı. Karamanlıların elindeyken Hamidoğlu Hüseyin Bey tarafından I. Murad’a (Hüdavendigâr) satıldı. Bu tarihten sonra Karamanlılar ile OsmanlIlar arasında birkaç kez el değiştirdi. Önce I. Bayezid (Yıldırım), 1414’te de I. Mehmed (Çelebi) tarafından Karamanlılardan geri alındı. 1466’da kesin olarak Osmanlıların eline geçti ve Karaman Eyaleti’ne bağlı bir sancak, 19. yüzyılda da Konya vilayetine bağlı bir kaza oldu. Kaza merkezinde belediye 1854’te kuruldu.

Akşehir’in bugünkü yerinde Roma döneminde Philomalion (Philomelium) kenti vardı. Kent Frigya yöneticisi Philomelos tarafından kurulduğundan onun adıyla anıldı. Akşehir kenti Sultan Dağlan’nın doğu eteklerinde, Akşehir Gölü’nün güneyinde yer alır. Kent zengin bir tarım alanının ticaret ve ulaşım merkezidir. Konya’yı Eskişehir ve İzmir’e bağlayan kara ve demir yollan kentten geçer; Sultan Dağlan’nı aşan bir yolla İsparta’ya bağlanır. İlçedeki önemli sanayi tesislerinin tümü kenttedir. Fıkralanyla dillere destan olan Nasreddin Hoca’nın türbesi Akşehir’dedir. Kentte her yıl 5-10 Temmuz arasında Nasreddin Hoca Şenlikleri düzenlenir.

 

Kentteki başlıca tarihsel yapüar 1213’te yapılan minaresinden daha eski olduğu sanılan Ulucami, Altunkalem Mescidi (1223), Güdük Minare Mescidi (1226), Küçük Ayasofya Mescidi (1235), Taş Medrese, Seyyid Mah- mud Hayrani Zaviyesi (13. yy), Emir Yavtaş Türbesi (13. yy) ve Şeyh Haşan Türbesi'dir (1370). Çay yolundaki İshaklı Han 1249'da Anadolu Selçuklu vezirlerinden Sahib Ata Fahreddin Ali tarafından yaptırılmıştır. Akşehir Meslek Yüksekokulu Selçuk Üniversitesine bağlıdır.

  İstanbul Hakkında
Nüfus:
14,160,467
Yüzölçümü:
5.315,33 km²
Plaka:
34
Telefon kodu:
Avrupa Yakası (212)
Anadolu Yakası (216)
Otogar:
Harem Otogarı
4. Levent Otogarı
Alibeyköy Otogarı
Esenler Otogarı
Ataşehir Otogarı
  Akşehir Hakkında
Nüfus:
-
Plaka:
42
Telefon kodu:
(332)
Otogar:
Akşehir Otogarı
Sessiz Kalmayın!
Firmaya verdiğiniz puanı, yorumlarınızı ve şikayetlerinizi bizimle paylaşın!

Yorum yazabilmek için aşağıdaki formu kullanarak giriş yapmanız gerekmektedir.