Bursa Zonguldak Otobüs Bileti

Bursa Zonguldak Arası

  • Otobüs bileti fiyatları, seçtiğiniz güzergah için en ucuz 55,00 TL'den başlamaktadır.
  • Kaç kilometredir? Bu rota 341 km'dir.
  • Kaç saat sürmektedir? Bu rota ortalama 6sa 47dk sürer.
  • Bu güzergahta günlük ortalama 1 firma sefer düzenlemektedir. Bursa Zonguldak arası giden otobüs firmaları ortalama 78 sefer düzenlenmektedir.

Bursa Zonguldak otobüs bileti, en ucuz fiyatlar ile NeredenNereye.com'da!

Türkiye'nin her yerine en uygun otobüs biletlerini birkaç tık kolaylığı ile kredi kartı veya banka kartınızla satın alabilirsiniz. Bursa Zonguldak güzergahı üzerinde sefer düzenleyen tüm otobüs firmalarının arasından dilediğinizi seçin, en uygun otobüs biletini kolayca satın alın! Bursa Zonguldak seyahatinize başlamadan önce, Bursa ve Zonguldak hakkında detaylı bilgilere göz gezdirmeyi unutmayın.

Bursa ve Zonguldak şehirlerindeki otogarları, otobüs firmalarının şubelerini ve şube telefonlarını bulabilirsiniz. 

NeredenNereye.com 1999 yılından bu yana kolay kullanımlı bilet arama motoru, güvenlik sistemi, bünyesinde yer alan Türkiye'nin önde gelen otobüs firmaları ile birlikte her zaman ve her yerde yolcularının yanında!

 

Bursa Zonguldak Otobüs Biletleri

Bursa Zonguldak otobüs bileti mi aradınız?  Bursa Zonguldak otobüs firmaları ve seferleri, en ucuz bilet fiyatları ile burada!

Zonguldak kent merkezinin bulunduğu alan eskiden Üzülmez Deresi’nin ağız kesiminde yer alan bir bataklıktı. Bu bataklığın kıyı kesiminde bir köy bulunmaktaydı. Sandraka ya da Sandrake olarak anıldığı bilinen bu küçük kırsal yerleşme adını Üzülmez Deresi’nin ilkçağdaki adı olan Sandra’dan alıyordu. Daha sonraki dönemlerde “zongalık” olarak adlandırılan bu kesimdeki sazlık ve bataklık alanın kurutulmasıyla belirmeye başlayan yerleşmeye Zonguldak dendi.

 

19. yüzyıl başlarında Üzülmez Deresi’nin ağız kesiminde üstü saz ve kamışlarla örtülü basit konutlardan oluşan küçük bir balıkçı köyü vardı. Ereğli-Zonguldak Kömür Havzası’ndaki taşkömürü yataklarında 1848’de üretimin başlamasından sonra maden ocaklarının bulunduğu yörelerde birbirinden bağımsız bazı küçük yerleşme yerleri ortaya çıktı. Bu küçük yerleşim birimlerini madenlerde çalışmak için yöreye göç edenler kurdu. 19. yüzyıl sonlarında yabancı madencilik şirketlerinin yönetim merkezi bu yerleşme birimlerinden Kozlu’daydı. Bugünkü Zonguldak kentinin bulunduğu kıyı liman kurulmasına daha elverişli olduğundan daha fazla gelişti. Fransızlara ait Ereğli Şirketi’nin burada lavuar, dekovil hatları, lojmanlar ve kısa mendirekli bir liman yaptırması Zonguldak’ı madencilik merkezi ve taşkömürü ihraç limanı durumuna getirdi. Kentin adının bu sırada yörede madencilikle uğraşan yabancıların yaptığı tanımlamalardan kaynaklandığını ileri süren çeşitli görüşler bulunmaktadır. Buraya denizyoluyla gelen Belçikalılar ve Fransızlar limanın yerini Göl Dağı’na göre belirlediklerinden burayı “Göl Dağı bölgesi” anlamında “Zone Gheul Dagh” olarak anıyorlardı. Bir görüşe göre Zonguldak, bu Fransızca adlandırmanın Türkçe okunuşundan gelmektedir. Başka bir görüşe göre limanın ardındaki dağların sık bitki örtüsüne yabancıların verdiği “Jungle-Dagh” adının Türkçe söylenişinin zamanla Zonguldak’a dönüştüğü ileri sürülmektedir.

 

Gelişen Zonguldak 1899’da kaza merkezi yapıldı ve yabancı şirketlerin Kozlu’daki yönetim merkezleri 1909’da buraya taşındı. Kaza merkezinin belediyesi de 1899’da kuruldu.

 

Kentin yakınındaki maden ocaklarının çevresinde Karadon, Üzülmez, Kilimli ve Gelik adlı bazı yerleşme yerleri belirdi. Memur ve işçi lojmanlarının yapılması, 1950’lerde de yeni limanın inşa edilmesi kentin gelişmesini daha da hızlandırdı. Eskiden bazı yönetim binaları ile çeşitli ticari işyerlerinin sıralandığı ana caddeden (Gazi Paşa Caddesi) geçen demiryolu sökülerek Üzülmez Deresi’nin sol kıyısından limana ulaşacak biçimde yeniden düzenlendi. Kent bir yandan güney ve güneydoğudaki sırtlara doğru gelişirken bir yandan da kuzeydoğuda Kilimli ve Çatalağzı, doğuda Üzülmez, batıda da Kozlu’yla bütünleşmeye başladı. 1950’de 35.722 olan kent nüfusu, 1960’ta 54.010’a, 1970’te 77.135’e, 1980’de 109.044’e, 1985’te 117.879’a ulaştı. 1990’da 117.975’e yükselen kent nüfusu 2000’de 105 binin altına düştü.

 

Zonguldak 2000’de Samsun, Trabzon, Çorum ve Ordu’dan sonra Karadeniz Bölgesi’nin beşinci büyük kentiydi. Kent taşkömürü üretimine bağlı olarak Batı Karadeniz Bölümü’nün en önemli sanayi ve ticaret merkezi olma özelliğini hala korumaktadır. Eskiden yolcu taşımacılığı açısından önem taşıyan Zonguldak limanından günümüzde yalnızca yük ve taşkömürü taşımacılığı amacıyla yararlanılır. Irmak-Zonguldak demiryolu batıda Kozlu’ya kadar uzanır, ama Kozlu-Zonguldak hattıyla daha çok taşkömürü taşınır. Zonguldak kenti karayoluyla Ankara’ya 268 km, İstanbul’a 331 km, Sinop’a 464 km, Kıklareli’ne 540 km, Kayseri’ye 587 km, Manisa’ya 627 km, Antalya’ya 759 km ve Artvin’e 1.132 km uzaklıktadır. Zonguldak Karaelmas Üniversitesi’nin rektörlüğü ve bazı birimleri kenttedir. 

  Bursa Hakkında
Nüfus:
2,740,970
Yüzölçümü:
10.886,38 km²
Plaka:
16
Telefon kodu:
(224)
Otogar:
Bursa Otogarı
  Zonguldak Hakkında
Nüfus:
355,771
Yüzölçümü:
3.309,86 km²
Plaka:
67
Telefon kodu:
(372)
Otogar:
Zonguldak Otogarı
Sessiz Kalmayın!
Firmaya verdiğiniz puanı, yorumlarınızı ve şikayetlerinizi bizimle paylaşın!

Yorum yazabilmek için aşağıdaki formu kullanarak giriş yapmanız gerekmektedir.