Bingöl Konya Otobüs Bileti

Bingöl Konya Arası

  • Otobüs bileti fiyatları, seçtiğiniz güzergah için en ucuz 110,00 TL'den başlamaktadır.
  • Kaç kilometredir? Bu rota 912 km'dir.
  • Kaç saat sürmektedir? Bu rota ortalama 6sa 2dk sürer.
  • Bu güzergahta günlük ortalama 1 firma sefer düzenlemektedir. Bingöl Konya arası giden otobüs firmaları ortalama 7 sefer düzenlenmektedir.

Bingöl Konya otobüs bileti, en ucuz fiyatlar ile NeredenNereye.com'da!

Türkiye'nin her yerine en uygun otobüs biletlerini birkaç tık kolaylığı ile kredi kartı veya banka kartınızla satın alabilirsiniz. Bingöl Konya güzergahı üzerinde sefer düzenleyen tüm otobüs firmalarının arasından dilediğinizi seçin, en uygun otobüs biletini kolayca satın alın! Bingöl Konya seyahatinize başlamadan önce, Bingöl ve Konya hakkında detaylı bilgilere göz gezdirmeyi unutmayın.

Bingöl ve Konya şehirlerindeki otogarları, otobüs firmalarının şubelerini ve şube telefonlarını bulabilirsiniz. 

NeredenNereye.com 1999 yılından bu yana kolay kullanımlı bilet arama motoru, güvenlik sistemi, bünyesinde yer alan Türkiye'nin önde gelen otobüs firmaları ile birlikte her zaman ve her yerde yolcularının yanında!

 

Bingöl Konya Otobüs Biletleri

 Bingöl Konya otobüs bileti mi aradınız? Bingöl Konya otobüs firmaları ve seferleri, en ucuz bilet fiyatları ile burada!

Çatalhöyük, Konya’nın 52 km güneydoğusunda, Çumra ilçesinde Tarihöncesi yerleşmesidir. Doğudaki Neolitik Çağ’a, batıdaki Kalkolitik Çağ’a ait olan yan yana iki höyükten oluşmaktadır. İngiliz arkeolog James Mellaart tarafından 1958’de saptanmış, 1961’de de kazılmaya başlamıştır. Mellaart’ın, başka bir arkeolojik buluntu konusunda Türk makamlarının istediği bilgiyi vermekten kaçınması üzerine 1963’te durdurulan kazı, iki yü sonra O. Gumey yönetiminde yeniden başlamıştır. Gumey’nin, bu kazıda asistan olarak bulunan Mellaart’ı kendi yerine bırakıp ayrılması üzerine kazı izni iptal edilmiştir. 1994’te yapılan yüzey araştırmasının ardından 1995’te lan Hodder yönetiminde kazılara bir daha başlanmıştır. Üst üste 14 katın saptandığı Doğu Çatalhöyük, karbon-14 yöntemiyle IÖ yaklaşık 6500- 5650 arasına tanhlenmiştir. Yerleşme birbirine bitişik, ama duvarları ayrı evlerden oluşmaktadır. Bütünüyle kerpiçten ve farklı yüksekliklerde yapılmış tek katlı, düz damlı evlerin arasında yer yer avlular varsa da, sokak bulunmamaktadır. Evlere birbirlerinin damlarından geçilerek ulaşümakta, kapı bulunmadığı için içeriye tepedeki bir delikten ve bir merdiven aracılığıyla girilmektedir. Dikdörtgen planlı evler çoğunlukla bir büyük ve bitişiğindeki bir iki küçük odadan (depo, kiler) oluşmakta, küçük odalara duvarlardaki deliklerden geçilmektedir. Odalarda oturmak için topraktan seküer yapılmıştır. Bu sekilerin altma, açık havada çürütüldüğü sandan ölülerin kemikleri gömülmüştür. Az sayıda, dizleri kamına çekik durumda (hoker) gömülmüş insan iskeleti de bulunmuştur. Ölülerin yanma armağan olarak erkekler için çeşitli silahlar, kadınlar için takı ve süs eşyası konmuştur. Bazı ahşap eşya ile kürk, deri ve kumaş parçalan da ele geçen mezar armağanlan arasındadır.

 

Çatalhöyük yerleşmesinde pek çok kutsal mekân (ya da tapmak) vardır. Sayı olarak hemen hemen her iki eve karşılık bir tapmak düşmektedir. Ev olsun, tapmak olsun, bütün yapıların duvarlan aralıklarla konmuş ağaç dikmelerle pekiştirilmiştir. Bunların arasında kalan sıvalı yüzeyler evlerde geometrik bezeklerle, tapınaklarda daha renkli av sahneleriyle ve din törenlerini canlandıran resimlerle doldurulmuştur. Tapmak duvarlarında aynca koç ve boğa başı, leopar, boğa doğuran tannça vb gibi kilden yapılmış kabartmalar da yer almaktadır.

 

Çatalhöytik’teki önemli küçük buluntular arasmda taştan ve pişmiş topraktan, en büyükleri ancak 30 cm’yi bulan insan ve hayvan heykelcikleri de vardır. Bunlar, bazen iki yanında leopar olan bir ana tanrıçayı, kucaklaşan bir tann çiftini, kucağında çocuğunu emziren ya da panter yavrularım tutan bir ana tannçayı canlandırmaktadır.

 

Çatalhöyük’te ele geçen çanak-çömlek parçalan çok değildir, ama gene de bunların, kilden yuvarlanarak yapılan bantların halka biçimine getirildikten sonra üst üste konmasıyla oluşturulduğu anlaşılmaktadır.

Aletlerin çoğu doğal camdan (obsidiyen) yapılmıştır. Ok ve mızrak uçlan çoktur. Çakmaktaşından kazıyıcı ve oraklar da yaygındır. İlk yerleşmelerde aletler daha büyüktür. Üst katlarda ise boyutlannın küçüldüğü görülmektedir. Cilalı ve sürtme taştan baltalar, öğütme ve perdah taşlan, havan elleri, tokmaklar çok boldur. Çatalhöyük’te köpeğin, en alt katlardan beri evcil olduğu saptanmıştır. Bulunan kemiklerden anlaşüdığma göre en çok sığır eti yenmiş, öbür hayvanlar daha az avlanmıştır.

İlk yerleşmelerde yalnızca avcılık ve toplayıcılıkla geçinen Çatalhöyük insanlan, VI. kattan soma tanma geçmiş, kaplıca (einkom) ve germik (emmer) buğdaylarıyla ekmeklik buğday, yalın arpa ve bezelye gibi tahıl çeşitlerini yetiştirmişlerdir. Aynca sığın evcilleştirmişler, ama avcılığı da yoğun olarak sürdürmüşlerdir.

 

Batı Çatalhöyük’te İÖ 5500-5000 arasına, Kalkolitik Çağ’ın başlarına tarihlenen bir yerleşme izlenmektedir. Buradaki kazılar bir mevsim sürmüş ve yalnız iki sondaj çukuru açılmıştır. Bu nedenle ele geçen buluntular ancak sınırlı bilgi vermektedir, çanak-çömlek buluntulan çok ilginçtir. Bunlann en yaygım omurgalı, geniş ağızlı kaplardır. Hamurlarında samanm katkı olarak kullanılmadığı çanak-çömlekler iyi pişmiştir ve bazen astarlıdır. Bej ya da krem rengi açık renk zemin üstüne kahverengi, kırmızımsı kahverengi, pembe ya da kırmızı bantlar araşma yerleştirilmiş geometrik örgelerle bezenmiş, önce mat bir boya ile astarlanıp sonra açkılanmışlardır.

  Bingöl Hakkında
Nüfus:
150,556
Yüzölçümü:
8.253,51 km²
Plaka:
12
Telefon kodu:
(426)
Otogar:
Bingöl Otogarı
  Konya Hakkında
Nüfus:
2,079,225
Yüzölçümü:
40.813,52 km²
Plaka:
42
Telefon kodu:
(332)
Otogar:
Konya Otogarı
Sessiz Kalmayın!
Firmaya verdiğiniz puanı, yorumlarınızı ve şikayetlerinizi bizimle paylaşın!

Yorum yazabilmek için aşağıdaki formu kullanarak giriş yapmanız gerekmektedir.