Beşiri Otobüs Bileti

Beşiri Otobüs Bileti

Beşiri Otobüs Biletleri

Beşiri, Türkiye’nin seksen bir ilinden biri olan Batman’ın ilçelerinden bir tanesidir. Doğu Anadolu Bölgesi’nin sınırları içerisinde yer almaktadır. Bağlı bulunduğu coğrafi bölge nedeni ile ilçe sınırları içerisinde karasal iklimin özellikleri görülmektedir. İlçe coğrafi olarak, Kurtalan, Hasankeyf, Kozluk ile komşuluk içerisindedir. Bunun yanı sıra yükseltisi fazla olan bölgelerden birinde bulunması nedeni ile de sıcaklık bakımından yoksunluk çekmektedir. Buna bağlı olarak sınırları içerisinde karasal iklimin özellikleri görülmektedir. Yazları sıcak ve kurak, kışları sert ve kar yağışlı olarak geçmektedir. Bu durum doğal bitki örtüsü üzerinde olduğu kadar, dolaylı olarak yöresel lezzetleri üzerinde de etkili olmuştur.

Beşiri ziyaretçilerinin bölgedeki seyahatlerini sonlandırmadan önce yerinde tatması gereken yöresel lezzetler arasında, kuru dolma, ayran çorbası, içli köfte, Batman türlü, işkembe dolması, yoğurtlu leben, bumbar, kışlık dolma yer almaktadır. 
Beşiri ziyaretçilerinin bölgedeki seyahatlerini sonlandırmadan önce görmesi gereken yerler arasında, Zeynel Bey Kümbeti, Hasankeyf Mağaraları, Hasankeyf Ören Yeri, El Rızık Camii, Mor Aho Manastırı, Yol Geçen Hanı, İmam Abdullah Zaviyesi, Hasankeyf Kalesi yer almaktadır. 
Bu küçük ve mistik ilçe ziyaretçilerinin ilgisini çeken bir diğer nokta ise yöre halkının misafirlerine son derece sıcakkanlı davranıyor olmasıdır. Aynı zamanda doğunun saklı kalmış güzelliklerini sergilemekte son derece başarılı bir ilçedir. Bu bölge aynı zamanda tarihi ve kültürel açıdan da son derece köklü geçmişe sahip olan bölgelerden bir tanesidir. İlçeyi daha yakından tanımak için neredennereye.com üzerinden Beşiri otobüs bileti satın alabilirsiniz.