Ankara Çorum Otobüs Bileti

Ankara Çorum Arası

  • Otobüs bileti fiyatları, seçtiğiniz güzergah için en ucuz 30,00 TL'den başlamaktadır, üstelik 6 ay taksit seçeneğiyle!
  • Kaç kilometredir? Bu rota 244 km'dir.
  • Kaç saat sürmektedir? Bu rota ortalama 3sa 34dk sürer.
  • Bu güzergahta günlük ortalama 8 firma sefer düzenlemektedir. Ankara Çorum arası giden otobüs firmaları ortalama 19 sefer düzenlenmektedir.
  • Bu güzergah için en popüler firma Metro Turizm firmasıdır.

Ankara Çorum bileti, en ucuz fiyatları ile www.neredennereye.com 'da! Kredi kartı veya banka kartınızla Ankara Çorum bilet alımını online olarak yapabilirsiniz. Ankara Çorum otobüs firmaları arasından dilediğini seç, biletini kolayca al!

Ankara Çorum Otobüs Biletleri

Ankara Çorum otobüs bileti mi aradınız? Ankara Çorum otobüs firmaları ve seferleri, en ucuz bilet fiyatları ile burada!

Hititler’e ait olan yazılı kaya, Boğazköy’e iki kilometre mesafededir. Burası, MÖ 1300 yılında Hitit İmparatoru Hatşil III zamanında yapılmış bir açık hava tapınağıdır. Biri küçük, biri büyük iki galeriden ibarettir. Yüksek ve sert kayaların yüzü düzeltilerek üzerine tanrı kabartmaları yapılmıştır. Tapınağın giriş yerinde iki katlı bir bina varmış. Galeriye kayalar arasından dar bir yoldan girilmektedir. Burada güneş tanrısının sembolü var. Duvarlarda sıra ile Kılıç Tanrısı, Tuthaliyas IV, Tanrı Şarman sembolü ve adak oyukları vardır. Bir de sıra ile muhafız tanrıların kabartmaları bulunmaktadır. Küçük mabutta kadın ve erkek tanrılar sıralanmıştır. Aş, Güneş, Ziraat tanrısı kabartmaları bulunmaktadır. Ayrıca kurban kesme sedleri de vardır. Yazılı kaya civarı yeşillik ve çok şirin bir yerdir. Ağaçlık yeri ve çeşmesi vardır.

Alacahöyük – Arkına, boğazdan 34 kilometre kuzey doğudadır. Alacahöyük, Alaca Köyü’nde 20 metre yüksekliğinde ve 300 metre genişliğinde idi. Ankara’dan 212 kilometre mesafededir. Bu höyüğü ilk bulan 1835 yılında Hamilton adlı bir İngilizdir. Bundan sonra kazılar başlamış, ilk kazıyı 1894 de Chantre ve Makridi Bey yapmıştır. Kazı yapanlara Yusuf Doğan Kahya yardım etmiştir.

Alacahöyük’te Hitit, Firig, Bronz, Kalkolitik devir eserleri bulunmuştur. Alacahöyük’ün bulunduğu Hitit şehrinin adı bilinmemektedir. Büyük tapınakları ile dini bir şehirdi. Şehir surlarla çevrili idi. Sfenksli kapı, bu surun kapısı idi. Hititler bu şehri MÖ 2000 yılında kurmuşlardır. Şehirde tapınak ve saraylar vardı. Bunlar bir yangın sonucu yanmıştır. Kuşar Kralı Anitta MÖ 1800’de burayı tahrip etmiştir.

Alacahöyük’te 13 hükümdar mezarı bulunmuştur. Bu mezarlardan altın, gümüş, bronzdan yapılmış çeşitli güneş kursları, silahlar, süs eşyaları, geyik heykelleri bulunmuştur. Hepsi birbirinden güzel ve orijinaldir. Yüksek bir kültürün eserleridir. Ölüler başları batıya, ayakları doğuya gelmek üzere dizleri bükük olarak gömülmüşlerdi. Aletler, obsidien denilen vulkan camından yapılmıştır. Bu mezar yerleri derin bir çukur halindedir.

Şehre girerken Sfenksli kapının sağındaki büyük andezit blokta uzun elbiseli bir tanrının çift başlı kartal üzerine ayakta durduğu ve kartalın da çift pençesiyle iki tavşanı yakaladığı görülmektedir. Tanrının başı bozulmuştur. Karşısında dişi bir tanrıça vardır. Buradan bir yol devam eder. Buradan tapınaklara gidilmektedir. Alanlar ve bina yerleri görülmektedir. Alacahöyük’ün zengin bir müzesi vardır. Çıkarılan eserler teşhir edilmektedir.
 
Ankara'dan, güzel şehir mimarisi ile çok beğeneceğiniz Çorum'a keyifli bir otobüs yolculuğu ile ulaşabilirsiniz. Ankara-Çorum yolculuğunuzda alışkanlıklarınızı biraz değiştirerek yol boyunca taze leblebinin keyfine varabilirsiniz. Çorum'a vardığınızda ise dünyaca ünlü Çatalhöyük'ü gezmek üzere bir plan yapmanız ve şehirdeki Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret etmeniz seyahatiniz ne amaçla olursa olsun Çorum'daki saatlerinizi daha eğlenceli kılacaktır. 
NeredenNereye.com, Ankara'dan Çorum'a yapacağınız otobüs yolculuğu öncesinde size farklı seyahat firmalarının bilgilerini ve fiyatlarını sunarak ön karşılaştırma yapmanıza yardımcı olur. Sistem üzerinden Çorum'a giden tüm otobüs firmalarını listeleyerek istediğiniz seyahat firmasını seçebilirsiniz. NeredenNereye.com size Çorum'a yapacağınız seyahatte iyi yolculuklar diler.
Ankara Çorum otobüs bileti mi aradınız? Ankara Çorum otobüs firmaları ve seferleri, en ucuz Ankara Çorum otobüs bileti fiyatları burada!
Popüler Firmalar Fiyat
Kargı Turizm 40 TL
Mis Amasya 40 TL
Lüks Erova Turizm 40 TL
Tokat Seyahat 40 TL
Esadaş 40 TL
- HEMEN SATIN AL ! -
  Ankara Hakkında
Nüfus:
5,045,083
Yüzölçümü:
25.401,94 km²
Plaka:
06
Telefon kodu:
(312)
Otogar:
Ankara Otogarı
  Çorum Hakkında
Nüfus:
369,163
Yüzölçümü:
12.796,21 km²
Plaka:
19
Telefon kodu:
(364)
Otogar:
Çorum Otogarı
Sessiz Kalmayın!
Firmaya verdiğiniz puanı, yorumlarınızı ve şikayetlerinizi bizimle paylaşın!

Yorum yazabilmek için aşağıdaki formu kullanarak giriş yapmanız gerekmektedir.